Podłączenie wypalarki Vanad do PC przez RS232

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lukasb9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 mar 2008, 23:02
Lokalizacja: kraków

Podłączenie wypalarki Vanad do PC przez RS232

#1

Post napisał: lukasb9 » 09 kwie 2011, 01:36

Witam! Znajomy chciałby podłączyć swoją przecinarkę do PC-ta (znudziło mu się bieganie z dyskietką), no i przyszedł z tym do mnie. Maszyna jest firmy Vanad (niestety nie znam typu na chwile obecną - jutro się dowiem), z tego co wybadałem to program obsługujący przecinarkę (rykrys) śle rysunki po RS-ie. Cały problem polega na tym, że nie wiem gdzie tego RS-a podłączyć w maszynie :) . Z elektroniką mam do czynienia na co dzień ale z przecinarkami pierwszy raz. Nie zauważyłem żadnych opisanych złącz, ani w szafie maszyny ani na płytce z elektroniką. Jest jedno 5-pionowe bezpośrednio na płytce z procesorem, i jest to na pewno RS (złącze to jest podłączone do MAX-a 232), ale nie widzi mi się, żeby to złącze właśnie miało służyć do komunikacji z PC (nie ma tam żadnej separacji galwanicznej). Dlatego też z obawy o uszkodzenie maszyny nic tam nie podłączam. Na płycie procesora są nadajniki światłowodowe, jeden wysyła dane do płytki z układami wykonawczymi, reszta nadajników/odbiorników jest nie podłączona (brak światłowodów). Podsumowując - nie wiem gdzie podłączyć RS-a w maszynie (może potrzebna osobna karta). Jutro postaram się zrobić zdjęcia i podać dokładny model maszyny. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, lub wie jak to wygląda w innych przecinarkach i podzieli się wiedzą - będę wdzięczny :)



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 09 kwie 2011, 08:05

na początku ...
często tak bywa że port szeregowy RS232 nie ma separacji. ( często stosowany układ to np. MAX232 i on nie ma separacji z prawdziwego zdarzenia ).
Podłączenie RS232 to nie problem , ale czy soft maszyny ma "wtyczkę" w programie do komunikacji przez RS232 :?:
Ja tego nie ma to po prostu sobie należy odpuścić dalsze prace jak się nie zna ścieżki dostępu itd.
Można coś takiego dorobić ( nadpisać wtyczkę ) ale jak się chce po drucie puścić coś do maszyny to :
1. RS232 daje możliwość podłączenia na odległości nie większej jak 9…11m przy szybkości 4800
2. Zalecał bym RS422 lub 485 i wówczas jest separacja a nadawać i odbierać można nawet na 1200m
3. Można przejść też na standard CAN i wówczas nawet 12km to nie problem.( nie na kazdym CAN się da osiągnąć taką odległość )
4. Światłowód … tez się da.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
lukasb9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 mar 2008, 23:02
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: lukasb9 » 09 kwie 2011, 15:17

Witam i dziękuję bardzo za odpowiedź. Sprawa wygląda tak, że sam link ma być robiony po RS422 (dwa konwertery), odległość przesyłania danych to jakieś 40m. Co do tego czy maszyna obsługuje RS-a to szczerze mówiąc nie wiem, zdałem się na to co mówi właściciel (a ten zapewnia że da się bo tak mu powiedział serwis - trzeba będzie to sprawdzić). Jedyne czego się obawiam to to, że wspomniane złącze na płytce jest RS-em do na przykład aktualizacji oprogramowania maszyny, a nie do komunikacji. Z tego co sprawdziłem idą z niego trzy linie, RX i TX na MAX232 i trzecia linia bezpośrednio na pin 1 układu AM188. Dowiedziałem się, że maszyna nazywa się "MIRA". Miałem dziś być u niego ale mam inne zajęcia dlatego też nie wrzucam żadnych zdjęć maszyny.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 09 kwie 2011, 18:11

więc jeżeli serwis wspomniał o tym że jest to na 100% nie będzie to RS232 wykorzystywany do aktualizacji oprogramowania.
Nie aktualizuje się z poziomu RS232. Bardzo stare systemy gdzie aktualizacja była dostępna dla plików HEX to owszem ... tak się to odbywało ale obecne systemy mają albo z CD ( DVD ) albo z USB.
Jak to sprawdzić :?:

Najprościej ... zobacz w oknie gdzie się pobiera programy z dyskietki czy jest coś na temat RS232 lub czy sama dyskietka nie korzysta z tego portu.
jak tak , to bajka ... wyłączasz dyskietkę ( stacje flopy ) i podpinasz się konwerterem do portu.
A ścieżka ... będzie w sofcie ustawiona z automatu.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


AlicjaBast
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2011, 21:47
Lokalizacja: Starogard

#5

Post napisał: AlicjaBast » 10 kwie 2011, 22:01

Witam serdecznie!
Nie chciałam zakładać nowego wątku i zaśmiecać Wam forum moimi pytaniami dlatego piszę tu. Jestem studentką i robię projekt na studia i potrzeba mi wymiarów wypalarki vanad i wymiarów stanowiska. Znalazłam na stronie http://www.montana.pl/uslugi/wypalanie-plazmowe/ że wymiary stołu roboczego to 3x6m. Czy więc można przyjąć że wymiary maszyny to 18 m2 a wymiary stanowiska cięcia to około 20 m2?
Proszę o pomoc!
Alicja

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 10 kwie 2011, 22:17

18m2 to pole pracy , czyli miejsce ...obszar w jakim się porusza narzędzie.
Obszar maszyny jest mniej więcej 33,75m.
Dlaczego tyle :?:
nie mam DTR z tej maszyny i dodałem dla osi X i osi Y po 1,5m
czyli ... X ma 7,5m a Y 4,5m , gdzie pole robocze było 3m x 6m.
Do takiego typu maszyn jest doliczana strefa bezpieczeństwa. Przyjęło się to jako min. 0,8m w każdym kierunku. Czyli dla X , -X , Y , -Y.
Tego już nie liczyłem gdyż nie wiem czy to będzie dla Ciebie istotne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lucaslab
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:44
Lokalizacja: Stalowa Wola

#7

Post napisał: lucaslab » 18 maja 2011, 10:06

Witam, trochę to trwało, niedawno byłem u znajomego i zrobiłem kilka zdjęć maszyny. Gniazdo które najbardziej pasuje mi na RS-a zaznaczyłem czerwonym kółkiem na jednym ze zdjęć. W opcjach maszyny nie znalazłem jednak nic co by wskazywało na możliwość zrobienia linku po RS-ie. Jest jedno zdjęcie ekranu gdzie są różne możliwości przekazania danych do maszyny. Ale nic kojarzącego się z RS-em (tak mi się wydaje). Zastanawia mnie jedna z tych opcji (Pocitac) po wywołaniu na wyświetlaczu wyskakuje jakiś czeski tekst (niestety nie wiem co tam pisało bo zdjęcie wyszło nieostre),a za nim w nawiasie "timeout" co mogło by wskazywać na oczekiwanie jakiś danych ale skąd (może to właśnie to)?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”