Strona 1 z 1

Jaki Kerf (Kompensacja cięcia) w plasmie HyperTherm 100

: 20 lip 2006, 11:06
autor: Michalaczek
Witam na forum.
Posiadam wypalarkę Messer wraz z plasmą Hypertherm 100 moje pytanie brzmi jaki powinien być wpisywany Kerf (kompensacja) wg grubości blachy. Przyznam iż jeżeli chodzi o kerf gdy palimy gazem to wypalareczka chodzi igła :-) natomiast przy plasmie niemam w dokumentacji wartości Kerf dla danej blachy i jest wpisywany na zasadzie "mniej więcej" efekty są czasami niezadawalające.

Czy ktoś może posiada takie dane techniczne:??

: 21 lip 2006, 13:23
autor: pop9
nie ma inne metody jak zrobic próby ciecia dla roznych grubości przy stałych wartościach prądu i cisnienia gazu i zrobic pomiatry szczelin na tej podstawie mozna okreslic kerf!!

: 23 lip 2006, 12:00
autor: gmaro
..a najlepiej jest na szybko wyciąc mały detal np: kwadrat lub inną figure wtedy mamy pewnośc że wymiary będą dobre i tak np: dla dyszy 1,3 kompensacja z reguły wynosi 1,95 oczywiście w czasie użytkowania dysze się zużywaja co niesie za sobą zmiane samej kompensacji a co do pozostałych parametrów czyli np: prądu lub samej prędkości cięcia to sprawa jest oczywista i można łatwo po paru cięciach dojśc i ustalić parametry dla odpowiednich grubości blach ..

: 26 lip 2006, 21:59
autor: andula
witam

ja też pracuje na wypalarce Messera Corta 4000, a generatorem plazmy jest HT Max200
i szerokość szczeliny ustawiam w ten sposb :

w ustawieniach szczeliny shnittfugebereite daje 0,00

wycinam kwadrat np 100x100 z programu

i kwadracik wychodzi np. 98x98mm czyli o 2 mm za mało
wpisuję wtedy zamiast 0,00 mm 1,00, dlatego 1 że wartość ta odnosi się do 1 strony detalu , a stron mamy dwie

: 24 gru 2006, 20:30
autor: cnccad
przepraszam kolegę .... wpisujemy 2 mm a to dlatego że maszyna liczy wymiar w plusie i minusie. Tak przynajmniej jest w maszynach ESAB , SAF itp. Zawsze się wpisuje brakujący wymiar a przynajmniej tak było przy klasycznych układach sterowania. Szczeliny i kerf są do zdobycia u producenta i przedstawicieli regionalnych. W plazmie jest to o tyle trudne że każda plazma pozostawia skos...nie wielki ale skos więc trzeba kerf wprowadzić uśredniony.
Większość maszyn ma dokładnosć pozycjonowania 0,1 mm ale należy pamiętać że wymiar cięcia nie jest wymiarem stałym a zmiennym i nie należy się sugierować słowami że maszyna ma dokładność cięcia bo tego się nie da okreslić i to nie jest przez nikogo określane w procesie cięcia plazmą , nawet w systemie cięcia dual gazem który daje zblizoną jakość cięcia do lasera ale tylko zblizoną.
Po za tym ... w cięciu plazma dysza się zużywa o wiele razy szybciej niż w procesie cięcia gazowego i należy ciagle poprawiać sznit czyli kerf by utrzymać wymiar. Po za tym ... co z wymiarami w elementach o skaplikowanym kształcie ?? . To chyba wyjaśnia w czym problem.



kwadracik wychodzi np. 98x98mm czyli o 2 mm za mało
wpisuję wtedy zamiast 0,00 mm 1,00, dlatego 1 że wartość ta odnosi się do 1 strony detalu , a stron mamy dwie