sterowanie do plazmy - jakie zakupić ?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

MałaMi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2016, 14:35
Lokalizacja: Kraków

#51

Post napisał: MałaMi » 22 mar 2016, 12:18

Po przewertowaniu 800 str instrukcji i kilku zarwanych nocach wydaje się ze temat ogarnięty. Obyło się bez fachowych spojrzeń w cenie 1000zl.
Pozdrawiam i temat zamykam.
G



Tagi:


kamil2345x
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2018, 15:54

Dobór sterowania do przecinarki plazmowej.

#52

Post napisał: kamil2345x » 11 sty 2018, 16:39

Dzień dobry,

Wiem że takich tematów była cała masa, bardzo proszę o wyrozumiałość.
Poniżej troszkę historii sąd taki pomysł a nie inny. Otóż mam już gotowy jeszcze nie używany stół z prowadnicami hiwin-a i wózkami z profila 80x80 o długości 310cm. Postanowiłem go zaadoptować pod budowę stołu cnc, muszę go tylko poszerzyć. Pierwotnie miał to być podajnik profila do prasy hydraulicznej. Ma listwie zębatą M2. Potrzebuję wykonać sterowanie.
Nigdy nie miałem doczynienia z krokowcami i sterowaniem cnc. Tanią plazmę posiada, ale po budowie porządnego stołu cnc zainwestuję w dobre źródło. Posiadam wykształcenie elektryczne, niebawem mgr. elektrotechniki. Jednak nie pracuję w swoim zawodzie, a jedynie po pracy działam nad różnymi projektami z PLC.
Mam problem z wyborem silników krokowych ( mam nadzieje że krokowce wystarczą, zamiast serw ? ) Pytanie najważniejsze, jakich silników krokowych szukać, o jakim momencie ? 5, 8, 12NM ? Najlepiej aby bezpośrednio, bez przekładni jeździć po listwie zębatej - czy tak może być ?
Jaki sterownik wybrać oraz zasilanie ? Są w rozsądnej cenie silniki krokowe 2ph z enkoderami. Tylko czy sterowniki cnc mają wejście na enkoder ?
Zastanawiam się nad tymi silnikami :
http://www.ebay.pl/itm/DE-EU-12N-m-Hybr ... 1438.l2649

Myślałem aby do osi A dać 12N bo będzie napędzał bramę która pare kg waży, a do osi B dać 8N zaś do Z 5N ? Ale to tak na logikę, a jak być powinno, nie mam pojęcia.

Sterowników jest cała masa, chciałbym aby był prosty w obsłudze i intuicyjny. Nigdy nie miałem doczynienia z mach3 ani innymi tego typu programami. https://www.ebay.pl/itm/4-Axis-USB-CNC- ... 1438.l2649 Czy ten sterownik byłby odpowiedni ?

Gdyby to nie było trudne, chciałbym dorobić 4oś, jako obracanie profila. Tzn chciałbym uzyskać coś takiego :
Ale to już chyba wyższa szkoła jazdy...


a teraz troszkę historii. Zbudowałem maszynę dla pewnego przedsiębiorcy do wybijania otworów w profilach stalowych ( siłownik hydrauliczny, prasa, matryca-stępel, podajnik + sterowanie plc ) Matryce i stępel wykonywał podwykonawca mojego zleceniodawcy. Niestety partacz jakich mało, spierdzielił robotę i dwa lata byłem zablokowany z pieniędzmi które wydałem w ową maszynę i sterowanie. A mój zleceniodawca walczył sobie w sądzie z tamtym podwykonawcą. Zostałem na lodzie z porządnym stołem na prowadnicach hiwin-a o długości 310cm.


dharok123
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 07 paź 2017, 18:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: sterowanie do plazmy - jakie zakupić ?

#53

Post napisał: dharok123 » 16 sty 2018, 14:40

Polecam złożyć sterowanie samemu. Poradziłem sobie sam, po ogólniaku bez większej wiedzy czytając instrukcje, schematy i korzystając z pomocy uprzejmych forumowiczy. Bez wiedzy składanie z zagadkami może potrwać tydzień. Z wiedzą parę godzin z konfiguracją i dostrajaniem programu.
Wielkim plusem samodzielnego montażu sterowania i zrozumienia działania jest samodzielny serwis w przyszłości. Gdy cokolwiek się stanie bierzesz miernik i diagnozujesz co jest nie tak bez wołania majstra. Oszczędzasz pieniądze i czas.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”