ukosowanie w plaźmie

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 20
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#41

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 27 gru 2006, 00:14

a co z laserami? sa glownie napedzane na srubach i nalezy je zaliczyc do termicznych. :???:
zarowno wypalarki plazmowe jak i water jet nie sa tak dokladne jak laser, dlatego tez mozna sobie pozwolic na naped listwa a nie sruba.

ale to rzeczywiscie nie zmienia faktu ze ktos ma problem z ukosowaniem. czy mozesz mi podeslac te informacje o ktorych pisales?


POZDRAWIAM

Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#42

Post napisał: pop9 » 27 gru 2006, 08:16

HMM!! praw fizyki nie zmienimi panowe! klasyczne palniki plazmowe zawsze beda ukosować!! 5-7 st to std to fakt ze są wysokiej klasy palniki HD ale za tym idą koszty, chciałbym to widziec jak mozna zlikiwdowac skos w std palnikiu no chyba ze jest to blach gr 3mm !! ale nie 30!!

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#43

Post napisał: gmaro » 27 gru 2006, 08:59

pop9 pisze:HMM!! praw fizyki nie zmienimi panowe! klasyczne palniki plazmowe zawsze beda ukosować!! 5-7 st to std to fakt ze są wysokiej klasy palniki HD
i to święta prawda , o tym sie generalnie nie mówi ale skos występuję i nie da się nad nim zapanować w tańszych palnikach plazmowych :(
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#44

Post napisał: Wodzu » 27 gru 2006, 15:52

OOO co do tego ze waterjet jest mniej dokladny niz laser to sie nie moge zgodzic. Kiedys robilem porownanie tych dwoch metod i wychodzi ze przy wiekszy grubosciach to waterjet byl dokladniejszy o jakies 0,02mm, glownie ze wzgledu na brak rozszerzalnosci pod wplywem ciepla, ale fakt faktem to laser wygral w ogolnym zestawieniu maszyn bo byl tanszy i mniej awaryjny (zaznacze ze robilem to porownanie dosc dawno i wtedy waterjet byl znacznie drozszy od lasera).
Dochodzilo do tego zuzycie dyszy i koniecznosc kupna jakiegos scierniwa dla ciecia waterjetem.
Ale fakt pozostal faktem i dla grubszych mat. wygral.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 20
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#45

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 27 gru 2006, 18:42

wodzu nie przesadzaj z rzedem dokladnosci do .02mm. przeciez przy cieciu laserem rowniez wystepuje ukosowanie, i taka roznice to bedziesz mial bez problemu mierzac jedna strone blachy i druga, a nawet wiecej (pisze o grubosci ok.10mm). sam gaz (do generatora) do lasera tez sporo kosztuje, jesli chcesz ciac ladnie azotem (stosunkowo cienkie materialy lub aluminium czy tworzywa sztuczne) to nastepny wydatek. jesli chcesz ciac grube materialy powyzej 20-25mm to rowniez stawialbym na ciecie woda. ale nie spodziewajmy sie dokladnosci do .02mm.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#46

Post napisał: cnccad » 27 gru 2006, 19:09

witam ... informacje które obiecałem dostarcze , ale tak jak mówiłem jak będę w biurze.
0,02 mm a jaką dokładność ma pozycjonowanie maszyny ?? bo 0,02 to rozumie klasa dokładnosci cięcia która i taksię nie da utrzymać bo to nie jest stały parametr. Cięcie wodą ... skos może i nawet "0" ale iglica się zużywa więc i wyciera się tuleja głowicy a co za tym idzie....rośnie "kerf". Laser....mało który laser jest napędzany śrubą ... stare może modele to tak. Ja mam co prawda ok.20 szt laserów i jeden tylko śmiga na śrubie reszta nawet takie firmy jak TRUMPH mają listwę zębatą z układem kasowania luzu między zębnego. Dokładność cięcia laserem to Panowie ... to są dziesiątki a nie setki milimetrów. Laser... brzmi ładnie ...dumnie ale tak jak kolega wczesniej wspomniał sa odkształcenia podczas cięcia , bo to termika niestety. A po za tym ... nie okreslajmy na przyszłość takiego czegoś że " MASZYNA TNIE Z DOKŁADNOŚCIĄ .... " .
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#47

Post napisał: numerek » 27 gru 2006, 19:21

to prawda z tym laserem i wodą -nie zawsze jest to tak dokładne jakby się mogło wydawać
ja zaraziłem się bakcylem plazmy po tym jak widziałem wycinanie kół zebatych grubości 8 mm średnicy ok 200 mm moduł chyba 2 (nie mierzyłem) wlasnie na plazmie
z tym że tam był palnik hypertherm z z palnikiem wirowym ....


i te kola zębate potem normalnie pracowały i maja się dobrze :)


a widziałęm rownież skopane blachy gr 10 mm wypalane laserem
różnica była tam na szerokości ~1.5 mm ! ukosu nie mierzyłem ale na oko by rowniez spory

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#48

Post napisał: cnccad » 27 gru 2006, 19:33

Dużo zależy od czystości gazów , maszyny , materiału i samego operatora. Nie ma takich maszyn które tną z dokładnością "0". Woda... ona po prostu rozszerzoną gamę materiałów. Laser też ... ale koszta cięcia wodą są większe niż laserem.
Koszt cięcia laserem azotowym blachy węglowej np 10mm. jest porównywalny z cięciem blachy 10mm aluminiowej wodorem. Więc wszystko się zmienia. Od pory kiedy woda się u nas na rynku zadomowiła klienci rezygnują z cięcia wodorem a to dlatego że skos...i niebezpieczeństwo poparzenia przy starych maszynach.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#49

Post napisał: Wodzu » 27 gru 2006, 22:04

moze faktycznie macie racje, ja porownywalem trzy maszyny lasery i trzy waterjety i tak po prostu podawal producent jezeli to nie prawda to coz :cry:
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 20
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#50

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 27 gru 2006, 22:32

cnccad wspomnial o czystosci gazow czy materialow. przy laserze, jest to rzeczywiscie wazna sprawa o ktorej czesto sie nie mowi. wielu probuje ciac stal np. powierzem a nie tlenem czy azotem bo taniej, jednak o jakosci nalezy zapomniec. kiedys mialem taki przypadek ze program chodzil przyslowiowe 100 lat i nagle na linii prostej byly niedociete miejsca. przyczyna- fabryczne nadruki na blasze ktore podczas palenia wydzielaly nieporzadane gazy co bylo przyczyna kichania lasera. bardzo duzo zalezy rowniez od kondycji samego generatora i stanu oraz czystosci optyki (soczewki/zwierciadla) zwlaszcza jesli ktos kupuje uzywany sprzet.

co do dokladnosci, na dlugosci blachy np. 3m sama temperatura otoczenia (zima /lato magazyn nieklimatyzowany) spowoduje pewna zmiane wymiarow, pomijajac cieplo pochodzace od samego lasera.

[ Dodano: 2006-12-27, 22:43 ]
numerek pisze:ja zaraziłem się bakcylem plazmy po tym jak widziałem wycinanie kół zebatych grubości 8 mm średnicy ok 200 mm moduł chyba 2 (nie mierzyłem) wlasnie na plazmie
z tym że tam był palnik hypertherm z z palnikiem wirowym ....


i te kola zębate potem normalnie pracowały i maja się dobrze
a do czego takie kola co maja szerokosc 8mm i srednice 200? i na jakich obrotach to pracowalo?
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”