w jakim programi wykonac napis z mostkami trzymającymi liter

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

w jakim programi wykonac napis z mostkami trzymającymi liter

#1

Post napisał: rokare » 05 cze 2009, 01:35

witam

obecnie uczę się uruchamiając moją plazmę cnc i chciałem wyciąć napis KAROL 1983. w taki sposób aby napis trzymał się w ramce metalowej połączony z nią mostkami. coś jak litera A w załączonym g-codzie
Problemem jest to że są to moje początki z programami typu CAD i idzie mi jakoś powoli. szukałem gotowych literek ale poza tą z załącznika nie znalazłem(mostki sam dorysowałem trochę nierówne ale na próby wystarczy) czy można gdzieś ściągnąć gotowe literki?? próbowałem w nowym EDUCad takie sobie wygenerować ale po zapisie do dxf. robiło mi je bardzo małe i nie potrafiłem ich już dalej wykorzystać, a jak chciałem cały napis napisać to potem mogłem jedynie odtworzyć w Autocadzie max. 7- 8 liter i pojedyncze litery miały rozmiar kilku milimetrów. ( narazie korzystam tylko z wersji demonstracyjnych i może to one mają jakieś ograniczenia). czy jest jakiś program w którym można by w miarę szybko zrobić taki napis bo z tą literką zeszło mi chyba ze 4 godziny ;-\ a z całym napisem to pewnie ze dwa dni bym przesiedział )?? ewentualnie czy ktoś by mi mógł taki napis w dxf podesłać i opisać jak go wygenerować albo jakiegoś linka podesłac gdzie bym juz doczytał co i jak?? był bym bardzo wdzięczny. g-cod potrafię już sam wygenerować.

dziękuje i pozdrawiam
Załączniki
FINAŁ.txt
gcod z literką w ramce
(2.33 KiB) Pobrany 755 razy


hmm

Tagi:


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#2

Post napisał: RomanB » 05 cze 2009, 06:49

rokare,
powiedz jaki rodzaj czcionki chcesz?

Rozumiem, że chcesz to mieć jako szablon, czy kształt zewnętrzny? Zaraz jadę do pracy to coś ci wygeneruje.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#3

Post napisał: cnccad » 05 cze 2009, 06:58

logotag ... free

http://www.taglio.it/en/prodotti/logotag_free.htm

tu zrobisz sobie napis a potem mostki dorzucasz sam w dowolne miejsca.
następnie zapis w DWG lub DXF .... i generacja w CAM .
A potem tylko palenie
Oczywiście korzystasz ze swojego już CAM-a, bo ten logotag nie posiada tego modułu.
On korzysta z czcionki windows lub dowolnie innej, nie trzymanej w systemie.
Ma naprawdę spore możliwości.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#4

Post napisał: RomanB » 05 cze 2009, 07:13

Masz dwa wygenerowane w AVE Litery

wybierz sobie czcionkę jaką chcesz to się coś wygeneruje
Załączniki
karol.rar
(126.43 KiB) Pobrany 1218 razy


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#5

Post napisał: rokare » 05 cze 2009, 09:18

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź i pomoc jak pomyśle że wczoraj cały wieczór kombinowałem :-\ i nic z tego nie w wyszło a koledzy mi w parę minut pomogli to uświadamia mi ile muszę jeszcze się nauczyć( no ale nie od razu plazmę zbudowano ;D). podoba mi się ta czcionka z rysunku karol2.dxf ale i a z pierwszego też zajefajna. czy mógłby kolega zdradzić w jak taką czcionkę wygenerować
Jak coś wytnę to zrobię fotki i pokaże.

p.s. gdzie w machu 3 ustawia się czas rozruchu wrzeciona czyli u mnie czas na przebicie na początku palenia
hmm


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#6

Post napisał: RomanB » 05 cze 2009, 09:57

rokare pisze:podoba mi się ta czcionka z rysunku karol2.dxf ale i a z pierwszego też zajefajna.
Pierwsza czcionka to Aristocrat a druga Gunplay (obie możesz ściągnąć z neta)
rokare pisze:czy mógłby kolega zdradzić w jak taką czcionkę wygenerować
RomanB pisze:wygenerowane w AVE Litery
Ten program jest załączony w oprogramowaniu do maszyny firmy Zakmet. Także nie ma co nawet zdradzać, bo (ja) nie znam innego programu, może ten co kolega cnccad, zaproponował?
rokare pisze:to uświadamia mi ile muszę jeszcze się nauczyć
ja się ucze cały czas poprzez to forum, bo na szkoleniach to gadają oklepane regółki i nic z tego nie wychodzi.
rokare pisze: gdzie w machu 3 ustawia się czas rozruchu wrzeciona czyli u mnie czas na przebicie na początku palenia
Tu neich się wypowie ktoś kto na tym pracuje, bo ja nie mam o tym bladego pojęcia. W wypalarce zakmet jest coś takiego w ustawieniach cięcia jak "czas opóxnienia przecinania)


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: ganzi » 05 cze 2009, 10:34

Witam!
Jest jeszcze jedna opcja – zaglądnij tutaj: klik. Kilka specjalnych czcionek, używając ich można wypalić dowolny napis.

Pozdrawiam


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#8

Post napisał: RomanB » 05 cze 2009, 11:39

Tu masz wszystkie czcionki które zaproponował kolega wyżej + te dwie moje
Załączniki
karol.rar
(770.36 KiB) Pobrany 950 razy

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 05 cze 2009, 12:55

program logotag to uproszczona wersja acad przeznaczona do szybkiego rysowania w 2D
jest tam opcja jak "tekst" lub "specjały" i program sam się przenosi do fontów systemowych gdzie je importujesz i są rozbijane na linie, łuki itd.
W wersji płatnej dodatkowo jest moduł CAM gdzie się generuje kod do maszyny i można też samemu go stworzyć.
Plus jest taki że jednym programem możesz wygenerować nieskończenie dużą ilość postprocesorów.
pewnie są inne , ciekawsze ale od pewnego czasu bazuję na nim i jestem zadowolony.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#10

Post napisał: rokare » 05 cze 2009, 22:47

dzięki wszystkim za pomoc. widzę że zabawa się właśnie zaczyna :mrgreen: muszę tylko blach na złomowisku poszukać bo nowe to za drogo by zabawa kosztowała. załączam fotki z pierwszych cięć. zmniejszyłem napis tak że litery maja po ok. 35mm wys. a mostki miały mieć po ok. 1,5mm i mi je wszystkie po upalało :???: chyba coś nie tak z kompensacja na szerokość cięcia ustawiłem. prędkość cięcia ustawiona w machu 1500mm na minutę. prąd chyba coś ok 40A (ale niewiem czy regulacja nie przekłamuje bo to używane źródło prądu jest) blacha na oko 2mm. (parametry dobierałem na losowo , tego też muszę się nauczyć) pozostało sporo żużla pod spodem ale tak jak na pierwsze cięcie wyszło chyba przyzwoicie.

jakie prąd i szybkość ustawić dla blachy 2mm. bo jutro znowu bym popróbował ;-) ciąć

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Załączniki
foty cięcia.rar
skompresowane fotki
(2.58 MiB) Pobrany 911 razy
hmm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”