Strona 1 z 1

Kilka pytan odnosnie plazmy

: 03 paź 2005, 12:03
autor: ali
Witam!
To moj pierwszy post tutaj.

I mam pare pytan odnosnie samej plazmy... gdyz zabralem sie za budowe takiej wlasnie wypalarki. Nigdy nie mialem doczynienia osobiscie z cieciem plazma dlatego pytania moze banalne, ale potrzebne aby sie ukierunkowac w moim projekcie.

Mam zamiar ciac blachy do 10-15mm stosownie do tego kupie odpowiednia wypalarke plazmowa. Urzadzenie bedzie uzywane do wycinania wspornikow sluzacych do konstrukcji innych maszyn, obecnie jest to rzezbione na takiej oldschoolowej frezarce... niestety trwa to za dlugo... no i ktos caly czas musi przy tym stac.

I tak... jaka jest predkosc ciecia? tzn... jak szybko moge przesuwac palnik.
Co sie stanie jesli bede za wolno przesuwal palnik lub zatrzymam go w jednym miejscu ? (wypali sie wiekszy otwor etc?)
Jaka szeroka powstaje szczelina po cieciu?
Jak wyglada z dokladnoscia ciecia, tzy czy bede w stanie wyciac otwor pod srube m8 ?
Czy mozna zaczac ciecie nie od otworu lub krawedzi (tzn czy np wjade sobie na srodek blachy wlacze wypalarke i wypali sie otwor ? ).
Czy taka wypalarka ma "odrzut" ;) czy konstrukcja nie musi byc do tego przesadnie sztywna. Czy podczas ciecia sa duze rozpryski (tzn czy trzeba robic oslony prowadnic, ktore i tak mam zamiar zrobic "u gory" takze cala czesc robocza bedzie wisiec ponizej prowadnic ?)
Ogolnie jakies rady na co zwrocic uwage przy tego typu konstrukcji ?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

: 05 paź 2005, 08:54
autor: webserver
chyba musze sie dolaczyc do pytania kolegi bo interesuje mnie temac i ciekawy bylem odpowiedzi a tu nic .... :?

: 05 paź 2005, 09:48
autor: pltmaxnc
Jeżeli wystarczą uwagi teoretyka, to służę.
Wypalarki nigdy nie zbudowałem lecz sporo czytałem na ten temat jak również obserwowałem pracę podobnych maszyn.
-- prędkość cięcia należy dobrać indywidualnie ,zależy od materiału i użytego agregatu. Zwykle producenci podają jaka jest max grubość ciętej blachy przy cięciu jakościowym i jaka przy rozdzielającym.
--Zatrzymanie palnika lub nawet jego zwolnienie powoduje oczywiście zmianę parametrów cięcia tzn. zmianę szerokości szczeliny i przegrzanie materiału.
-- dokładność cięcia jest pojęciem względnym i np wycięcie na tej samej maszynie otworu fi 8 mm w blasze o gr.1 mm będzie możliwe a blasze gr 8 mm niemożliwe .
Szczelina powstająca przy cięciu jest zawsze o parę stopni rozbieżna , przy cienkich blachach nie jest to widoczne a przy grubszych może przeszkadzać.
-- Pracujący palnik ma tylko taki odrzut jaki daje wypływający z dyszy gaz, czli praktycznie żaden, więc konstrukcja maszyny nie musi być sztywana.
--Możliwość rozpoczęcia pracy o środka blachy zależy od rodzaju palnika, czasami producent zaleca start tylko od krawędzi , przedłuża to zywotność końcówki.
Prowanice powinny być osłonięte zwłaszcza od góry ponieważ pracujący palnik "kurzy pyłem metalowym".
Dla dociekliwych linki:
http://www.viktoria.info.pl/pplazm.html
http://www.torchmate.com/cuts.htm
http://weilerwelding.com/shopsite_sc/st ... therm.html
http://www.bikernet.com/garage/PageView ... PageID=274

: 05 paź 2005, 09:52
autor: webserver
No i odrazu dopowiedz dzieki co nieco przynajmniej wyjasnilo :wink:

: 06 paź 2005, 11:37
autor: ali
Witam!

Ja tez sie troche podowiadywalem, szczegolnie chce podziekowac koledze o ksywie dango, ktory mi sporo wyjasnil odnosnie plazmy, jednak na wlasne oczy taki palnik ogladalem tylko na targach i niestety jakos mu sie bardziej nie przyjrzalem... ciecie woda/laserem bylo "fajniejsze".
ZTCW
Wychodzi na to, ze jakosc ciecia zalezy od grubosci cietego materialu predkosci ciecia i pradu ciecia... musze gdzie dorwac jakis zaklad albo poprosic kogos zeby mi zrobil probke... jak to wyglada. Obecnie w firmie wszystko wycina sie na takiej wielkiej oldschoolowej frezarce (jakies 2,5tony wazy) rzezby zawsze jest sporo... i wpadl pomysl aby to usprawnic wlasnie taka wypalarka sterowana z kompa.

Konstrukcje nasza chcemy oprzec narazie o lozyska + katowniki , szukajac po necie wlasnie tego typu konstrukcje do plazm widzialem.. i widocznie takie cos sie sprawdza.
Narazie w firmie jest duzo ciezkiej roboty z inna maszyna... ale jak to skonczymy zabierzemy sie za rame do ew plazmy... narazie silniki beda male... gdyz chodzi o zbudowanie sterownika + sprawdzenie calego ukladu. Sterownik bede budowal sam, uklad podpiety pod komputer + program w komputerze, ktory takze mam zamiar napisac sam.
Calosc ma dzialac tak, ze robimy rzeczywistych rozmiarow projekt z latwoobrabialnego surowca (drewno, tektura) nastepnie wrzucamy go na skaner... program na podstawie skanu wykombinuje sobie sciezke palnika i laduje do sterownika (przynajmniej tak to ma wygladac docelowo ;) ).

PS. o wiele lepsze byloby ciecie woda... ale podejrzewam, ze problemem dla nas byloby uzyskac tak duze cisnienie, chociaz nie interesowalem sie tym... moze jest jakis project "home made water cutter" ;)

: 06 paź 2005, 12:10
autor: DZIKUS
jesli chodzi o ciecie woda, to podobnie jak w wypadku plazmy, mozna kupic jedynie sama pompe wysokoscisnieniowa wraz z przewodami i dyszami tnacymi.

: 06 paź 2005, 12:14
autor: webserver
DZIKUS pisze:jesli chodzi o ciecie woda, to podobnie jak w wypadku plazmy, mozna kupic jedynie sama pompe wysokoscisnieniowa wraz z przewodami i dyszami tnacymi.
to moze wiesz w jakich granicach cenowych to sie miesic ???

: 06 paź 2005, 13:18
autor: ali
DZIKUS pisze:jesli chodzi o ciecie woda, to podobnie jak w wypadku plazmy, mozna kupic jedynie sama pompe wysokoscisnieniowa wraz z przewodami i dyszami tnacymi.
No tak zagooglowalem szybko to znalazlem cos takiego :

http://www.eckert.com.pl/przecinarki_do ... _woda.html#.

tylko boje sie nawet pytac o cene... dodatkowo taka najmniejsza pompa wazy 1100kg... ;)
i ma wymiar 1,7 x 0,9 x 1,4 [m]. Podejrzewam, ze taka technologia bedzie duzo drozsza od plazmowej, gdzie nowa wypalarke firmy ozas AirPlasma 51 ...gdzie podaja, ze dla stali weglowej do 12mm ciecie jakosciowe to jest 6600 pln netto ~8k brutto... tak wstepnie szukajac uzywek trafialem mocniejsze za okolo 5000-6000...

: 20 mar 2006, 13:09
autor: gmaro
ali pisze:I tak... jaka jest predkosc ciecia? tzn... jak szybko moge przesuwac palnik.
Co sie stanie jesli bede za wolno przesuwal palnik lub zatrzymam go w jednym miejscu ? (wypali sie wiekszy otwor etc?)
Jaka szeroka powstaje szczelina po cieciu?
Jak wyglada z dokladnoscia ciecia, tzy czy bede w stanie wyciac otwor pod srube m8 ?
Czy mozna zaczac ciecie nie od otworu lub krawedzi (tzn czy np wjade sobie na srodek blachy wlacze wypalarke i wypali sie otwor ? ).
Czy taka wypalarka ma "odrzut" Wink czy konstrukcja nie musi byc do tego przesadnie sztywna. Czy podczas ciecia sa duze rozpryski (tzn czy trzeba robic oslony prowadnic, ktore i tak mam zamiar zrobic "u gory" takze cala czesc robocza bedzie wisiec ponizej prowadnic ?)
Ogolnie jakies rady na co zwrocic uwage przy tego typu konstrukcji ?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

więc tak :

- jaka jest predkosc ciecia? : to zależy od grubości blachy , czym grubsza blacha tym prędkość mniejsza samego cięcia ( oczywiście w zależności jaki ustawimy prąd i jaką dysze założymy) a w blachach cieńszych zasada jest tak mniejszy prąd i zdecydowanie większe predkości..

- Co sie stanie jesli bede za wolno przesuwal palnik lub zatrzymam go w jednym miejscu ? (wypali sie wiekszy otwor etc?) : odpowiednie parametry posuwu podczas ciecia decydują o jakości samego palenia a co odbija się na jakości powierzchni elementu wycinanego..

- Jak wyglada z dokladnoscia ciecia, tzn czy bede w stanie wyciac otwor pod srube m8 ?:
Dokładnośc na plazmie hmm z tym jest różnie zależy to od różnych parametrów.Podczas palenia wystepuje skos na którego nie mamy wpływu (o tym sie nie mówi ale on występuję choćby z zasady działania samego palnika i kształtu łuku) sam też widziałem ciecie plazmą z najwyższej półki i było to prawie jak z lasera lecz sam koszt agregatu był bardzo wysoki
a co do M8 to mozna próbować oczywiscie z odpowiednim naddatkiem...


- Czy mozna zaczac ciecie nie od otworu lub krawedzi (tzn czy np wjade sobie na srodek blachy wlacze wypalarke i wypali sie otwor ? ).:
oczywiscie można grunt żeby wpalenie zaczynało się na materiale palonym(na blasze)..

- Czy podczas ciecia sa duze rozpryski (tzn czy trzeba robic oslony prowadnic, ktore i tak mam zamiar zrobic "u gory" takze cala czesc robocza bedzie wisiec ponizej:
Sprawa wygląda tak że podszas wpalania się w grubsze blachy następuje rozprysk i tu ważna uwaga bez czujnika wysokości może dość do uszkodzenia dyszy bo nastepuje wypłyniecie materiału w miejscu wpalenia..


Oczywiscie jesli bedą inne pytania chętnie na nie w miare czasu odpowiem...