Drgania przy wypalaniu detali

Problem z wypalaniem przękatnych

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
K3vinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2020, 19:04

Drgania przy wypalaniu detali

#1

Post napisał: K3vinek » 21 sie 2020, 19:12

Witam.
Czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć jak sobie poradzić z problemem drgań przy wpalaniu detali. Dlaczego tak się dzieje. Czy jest to normalne i zawsze tak będzie przy silnikach krokowych czy może to jesdnak jest wina konstrukcji??
Przy wypalaniu detali jeżeli pali w X czy Y nie ma problemu krawędź jest rewelacja jednak jeżeli zaczyna jechać jednocześnie na 2 osiach czyli np. okrąg czy trójkąty (generalnie po przekątnej) to zaczyna wpadać w drgania co widoczne jest później na detalu.
Wyczysciłem dzisiaj całą maszyn, postawiłem ją na 6 wibroizolatorach, wymieniłem silnik krokowy X bo podejrzewałem że jest to właśnie problem jednak nadal wpada w drgania.




prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#2

Post napisał: prokopcio » 26 sie 2020, 21:01

czy drgania masz przy zmianie kierunku czy na całej długiej prostej też ?


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#3

Post napisał: kuba1im » 26 sie 2020, 21:10

No i może pokaż tą maszynę bo rozumiem, że to jakaś samoróbka?


Autor tematu
K3vinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2020, 19:04

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#4

Post napisał: K3vinek » 05 wrz 2020, 11:57

Drgania są na całej długości cięcia jeżeli jedzie X i Y jednocześnie. Maszyna produkowana przez firmę TomSystem. Napęd osi Y jeden silnik , przeniesienie napędu na paskach, jedna strona listwa zębata i prowadnica HIWIN, druga strona listwa zębata oraz po listwie zębatej a po niej jedzie na rolkach. Oś X jeden silnik bezpośrednio przy listwie zębatej dociskany na sprężynce. Źródło sherman z HF , palnik Trafimet, sterowanie mach3, stół wodny. Poniżej trochę zdjęć jak wygląda cały mechanizm oraz detal na którym widać w miarę problem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#5

Post napisał: DOHC » 07 wrz 2020, 08:45

Pojeździj osiami przy różnych prędkościach, silnik krokowy przy pewnej konkretnej prędkości może powodować rezonans. Do czasu gdy tnie jedna oś przy prędkości F rezonansu nie ma, jak tniesz kolo to obie osie jadą w zakresie prędkości od 0 do F. Gdy tniesz pod kątem obie osie jadą w zakresie 0-F.

Pozdrawiam


Autor tematu
K3vinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2020, 19:04

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#6

Post napisał: K3vinek » 07 wrz 2020, 18:03

Czyli rozumiem że jest to normalna sprawa jeżeli są silniki krokowe i wyeliminować problem (o ile w ogóle to możliwe) możemy jedynie prędkością jaką palimy tak??
Próbowałem jeszcze zmieniać przyspieszenie w Machu ale niestety nic to nie dało.
Czy któs również ma doświadczenie z takim paleniem (rezonansem)??


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#7

Post napisał: DOHC » 08 wrz 2020, 08:09

K3vinek pisze:
07 wrz 2020, 18:03
Czyli rozumiem że jest to normalna sprawa jeżeli są silniki krokowe i wyeliminować problem (o ile w ogóle to możliwe) możemy jedynie prędkością jaką palimy tak??
Próbowałem jeszcze zmieniać przyspieszenie w Machu ale niestety nic to nie dało.
Czy któs również ma doświadczenie z takim paleniem (rezonansem)??
Sprawdzałeś czy drgania są przy określonej częstotliwości dla każdej z osi? Poszukaj tej prędkości. Miałem podobnie silnik wzbudzał drgania przy pewnych prędkościach. Zastosowanie przełożenia na pasie zębatym powinno sprawę rozwiązać (przesunie zakres drgań poza zakres używanych prędkości).


Autor tematu
K3vinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2020, 19:04

Re: Drgania przy wypalaniu detali

#8

Post napisał: K3vinek » 08 wrz 2020, 09:45

DOHC pisze:
08 wrz 2020, 08:09

Sprawdzałeś czy drgania są przy określonej częstotliwości dla każdej z osi? Poszukaj tej prędkości. Miałem podobnie silnik wzbudzał drgania przy pewnych prędkościach. Zastosowanie przełożenia na pasie zębatym powinno sprawę rozwiązać (przesunie zakres drgań poza zakres używanych prędkości).
Nie bardzo rozumiem jak mam sprawdzić przy określonych częstotliwościach?? Coś zmieniać w ustawieniach??
Napedy są na paska zębatych więc nie wiem co tam można by było jeszcze zmienić ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”