Obliczenie kosztów cięcia plazmą

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
zabielek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Płock

Obliczenie kosztów cięcia plazmą

#1

Post napisał: zabielek » 12 mar 2014, 13:23

Witam,
mam do Was pytanie w jaki sposób racjonalnie skalkulować usługowe cięcie blach wypalarką plazmową cnc. Czy liczyć na podstawie kg wypalonego detalu czy godzinową stawkę czasu pracy maszyny :?: Co jest lepsze i jakie są orientacyjne stawki dla jednego i drugiego wariantu :?:



Tagi:


1q1q1q1q
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2011, 17:48
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 1q1q1q1q » 12 mar 2014, 15:55

:( niestety musiałem skasować ten plik z forum.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 15:32 przez 1q1q1q1q, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
zabielek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Płock

#3

Post napisał: zabielek » 13 mar 2014, 09:05

Dzięki za odpowiedź skrypt na pewno przydatny. a koszty materiału liczysz tylko z kg wypałki czy doliczasz jeszcze jakiś procent na odpad? Słyszałem że godzina palenia na plazmie kosztuje 300zł, prawda to?


Adiem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2014, 09:15
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: Adiem » 02 kwie 2014, 09:25

zabielek pisze:koszty materiału liczysz tylko z kg wypałki czy doliczasz jeszcze jakiś procent na odpad?
Najdokładniej będzie zrobić nesting z jednym elementem na całym arkuszu blachy, następnie wagę arkusza podzielić na ilość elementów.
Najszybszym albo mało dokładnym sposobem będzie dodatek % do wagi netto elementu (waga detalu po cięciu). Ten sposób polecam w momencie gdy masz sporą różnorodność detali i dużą konsumpcję blachy.

Przykład:
waga arkusza blachy 6x1500x3000 = 211,95kg
ilość detali na arkuszu 50szt.
norma zużycia 4,24kg

Mam nadzieję, że pomoże ;)

Awatar użytkownika

berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: berdysz » 29 cze 2014, 23:52

Sposobów jest wiele. Lepiej nie popadać w rutynę bo nie wszystko da się tak samo policzyć.
Stawka godzinowa pracy plazmy to mocne uogólnienie, wszystko zależy od ilości przebić, otworów, natężenia prądu i rodzaj gazów. Do tego przezbrojenia, kwestia kat wykrojów czy Twoje czy klienta, załądunek blachy i sposób w jaki się to robi i do tego ilość osób na maszynie. Ja wszytko liczę krzyżowo, czyli [kg] [mb cięcia] [czas pracy].


DUŻY_Jasiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2014, 11:52
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: DUŻY_Jasiek » 20 sie 2014, 12:09

Panowie, noszę się z zamiarem zakupu wypalarki. Mam różnych klientów na wypałki i chyba nadszedł czas na jakieś inwestycje. Pytanie: wypalarka plazmowa czy wypalarka gazowa? Nowa czy używana? Piszecie tu o kosztach wypalania plazmą. A jak się mają koszty wypalania gazem?


cnc-COMBO
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2013, 07:17
Lokalizacja: LASKOWICE

#7

Post napisał: cnc-COMBO » 21 sie 2014, 08:48

dużo zależy od jaką będziesz posiadał maszyne bo jeżeli chodzi o koszty to różny producent różnie sobie ceni za części i tak do plazmy pewnie będziesz częściej wymieniał bo się szybciej zużywają natomiast przy cięciu acetylenem części aż tak szybko nie idą i tu jest pytanie jakie grubości blach będziesz ciął bo np plazma tnie bl 30 znacznie szybciej niż palnik acetylenowy jak widzisz twoje pytanie jest BARDZO ogólnikowe musisz podać więcej szczegółów
ciąć albo nie ciąć....


DUŻY_Jasiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2014, 11:52
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: DUŻY_Jasiek » 25 sie 2014, 09:05

dzięki za Twoją odpowiedź. to racja, moje pytanie było baaaaardzo ogólnikowe. a sytuacja rozwiązała się sama, bo przez przypadek trafiłem na firmę, która chciała się błyskawicznie pozbyć wypalarki gazowej i nie mając więcej czasu do namysłu kupiłem ją po okazyjnej cenie :) mam nadzieję, że jak ją poskładam to będzie z niej pożytek. pewnie się tutaj znowu pojawię jak będę miał pytania związane z jej montażem i bieżącą obsługą. pozdrawiam


majewa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 12 kwie 2022, 20:44

Re: Obliczenie kosztów cięcia plazmą

#9

Post napisał: majewa » 17 lip 2022, 10:49

Hej . Mam pytanie odnośnie kalkulacji ciecia. Jeżeli otrzymujecie zapytanie na wycięcie z blachy np. 3mm 100 detali o wymiarach 1480x1560 to czy uwzględniacie w kalkulacji odpad ? Niecała połówka arkusza jest jednak niepełnowartościowym odpadem. Gdyby to było 5 elementów to ok. , z pięciu połówek arkusza coś da się zrobić , przy okazji kolejnych zleceń wykorzystać , ale nie stać mnie na wykładanie kasy na połowę blachy która potem będzie leżała nie wiadomo jak długo zwłaszcza że to nietypowe 2,5 mm. Jak podchodzicie do takiego tematu ?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Obliczenie kosztów cięcia plazmą

#10

Post napisał: WZÓR » 17 lip 2022, 11:49

majewa pisze:
17 lip 2022, 10:49
Hej . Mam pytanie odnośnie kalkulacji ciecia. Jeżeli otrzymujecie zapytanie na wycięcie z blachy np. 3mm 100 detali o wymiarach 1480x1560 to czy uwzględniacie w kalkulacji odpad ? Niecała połówka arkusza jest jednak niepełnowartościowym odpadem. Gdyby to było 5 elementów to ok. , z pięciu połówek arkusza coś da się zrobić , przy okazji kolejnych zleceń wykorzystać , ale nie stać mnie na wykładanie kasy na połowę blachy która potem będzie leżała nie wiadomo jak długo zwłaszcza że to nietypowe 2,5 mm. Jak podchodzicie do takiego tematu ?
Jak masz problem z magazynowaniem odpadów , to nie przyjmuj takich zleceń.
.... , alko okantuj zleceniodawcę i wartość odpadu wlicz w wykonane detale.

P.s.
Jesteś wtedy na + , masz darmowy odpad i nieczyste sumienie . :)

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”