Chiński sterownik plazmy - silniki krokowe - problem

Ustawianie silników krokowych

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
protorsl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2020, 07:11

Chiński sterownik plazmy - silniki krokowe - problem

#1

Post napisał: protorsl » 17 cze 2020, 08:54

Witam,

Buduję wypalarkę plazmową i mam problem z chińskim sterownikiem Start Shaphon , model CC-M4.
Generalnie instrukcja do sterownika jest bardzo uboga i stanąłem w punkcie sterowania silnikami krokowymi na "sucho", czyli mam spięte dwa sterowniki silników krokowych bez pozostałego osprzętu. Problem w tym, że nie potrafię ruszać osią Y, a oś X rusza się tylko po skosie w lewy dół na klawiaturze. Sprawdzałem ruchy w automacie, w ręcznym i sytuacja jest ta sama. Myślałem, że jest to spowodowane złym podłączeniem silnika krokowego, ale w układzie PNP, NPN oraz dyferencjalnym jest dokładnie to samo. W opcjach jest możliwość sterowania dwoma silnikami dla jednej osi, po jej wybraniu aktywują się kolejne dwa kierunki, czyli łącznie mam lewy dół, dół i prawy dół dla osi X, pozostałe nadal nie są aktywne a oś Y nadal nie reaguje. Po zmianie silników ta sama historia, tylko X się kręci w połowie, Y wcale, czyli kwestia sprawności samych silników jest ok.
Sterownik posiada 3 porty wyjścia (Motor 1, Motor 2, Motor 3) z czego wg instrukcji Motor 1 jest przeznaczony do osi X i Y, Motor 2 do sterowania drugim napędem osi X i Y, a złącze Motor 3 nie jest w ogóle opisane w instrukcji.
Jak wspomniałem wszystkie wejścia są wyłączone ponieważ mam to rozłożone na biurku i chciałem sprawdzić układ przed montażem na maszynie, czyli krańcówki, bazowanie, sygnały z THC itd.
Wg instrukcji na pinie 5 portu Motor 1 ma wychodzić +5V, niestety mam w okolicach 2,8V. Podłączyłem zewnętrzny zasilacz 5V do zasilenia sterownika krokowców, spiąłem masy ze sobą i sytuacja jest cały czas taka sama jak powyżej.
Dodatkowo sprawdziłem bezpieczniki na płycie sterownika plazmy i wygląda wszystko ok.
Spiąłem jeszcze same sterowniki krokowców do zewnętrznego generatora przebiegu prostokątnego i silniki zmieniają swój kierunek, także wszystko wskazuje na to, że coś jest albo z podłączeniem pomiędzy sterownikiem plazmy a sterownikiem silników krokowych albo na to, że sterownik plazmy jest uszkodzony.
Już nie mam pomysłu na to jak uruchomić ten układ.
Proszę o pomoc w tym temacie

Z góry dziękuję

Dodane 1 godzina 11 minuty 59 sekundy:
Mam dwa sterowniki silników krokowych EM503 oraz EM806



Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”