Czy kompresor 50l wystarczy?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#11

Post napisał: przemyslaw2ar » 26 kwie 2014, 22:05

Nie lejcie wody na młyn ;) Przecinarka plazmowa ma palnik na gwint M14 lub wtyk euro a "+" jest na wtyk żeński ŁW-25 lub ŁW-95 więc niema możliwości pomyłki chyba że jest to urządzenie 3w1 ale zapewne i w tym przypadku producent się jakoś zabezpieczył.

Ja ciałem na tym palniku i kompresorze 24l i to maszynowo więc da się :D

Zdradzę co się dzieje z tym zanikaniem łuku tnącego albowiem mam z tym palnikiem spore doświadczenie. Mianowicie używasz chińskich zamienników dysz i elektrod i często pierścień zbyt mocno dystansuje dyszę od elektrody i po prostu nie odpala łuku lub odpala tylko na 2sek. po czy wyłącza albowiem jest zbyt duże napięcie i maszyna odczytuje to jako brak kontaktu z materiałem . To zjawisko miałem często dlatego też do palenia maszynowego kupowałem drogie części Esab/Binzel a po kilkunastu pękniętych porcelankach dałem sobie spokój z tym palnikiem.



Tagi:


darek87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2014, 12:11
Lokalizacja: Łomża

#12

Post napisał: darek87 » 27 kwie 2014, 13:48

Witam. Pozwólcie że dołączę się do tematu. Kupiłem przecinarkę plazmową REHM PSA 100 podłączyłem do niej sprężarkę ABAC butla 50 litry. Plazma tnie dobrze przez 10s potem słabiej a po 30s wyłącza się prawdopodobnie zbyt małe ciśnienie czy możliwe żeby zapotrzebowanie na powietrze było tak duże czy może to jakaś usterka? Drugie pytanie czy można regulować czas chłodzenia palnika bo u mnie trwa on ok 1min, przez ten czas ciśnienie na kompresorze spada prawie do zera. Jak wielką sprężarkę trzeba do tego sprzętu. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11613
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 27 kwie 2014, 17:45

darek87 pisze:czy można regulować czas chłodzenia palnika bo u mnie trwa on ok 1min
to jakoś strasznie długo, zazwyczaj jest to wielkość w granicach kilka-kilkanaście sekund, ustawialna (bądź nie).
Wielkość zapotrzebowania na powietrze powinna być podana w DTR-ce, chyba że przecinarka ma własny kompresor. Dla przecinarek z prądem ~100A wynosi ono zazwyczaj około 180 do 220-250L/min.
O ile dobrze odgadłem twój model sprężarki (1 tłokowy z 50L butlą) ma wydajność ssania(!) ok 254-320L/min, co daje efektywnej ok 1/2 (nawet do 2/5), tak więc wydajność może być do tej przecinarki za mała..
Najszybciej sprawdzisz podłączając do większej.
pozdrawiam,
Roman


darek87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2014, 12:11
Lokalizacja: Łomża

#14

Post napisał: darek87 » 27 kwie 2014, 19:30

Dzięki za odpowiedz RomanJ4, skoro tak to czas na zmianę sprężarki. A jeśli chodzi o czas chłodzenia to niestety nie mam do niej żadnej instrukcji z zewnątrz nie ma żadnych pokręteł od tego, spróbuje zajrzeć do środka może coś znajdę.


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#15

Post napisał: przemyslaw2ar » 27 kwie 2014, 21:17

Jaką średnicę dyszy używasz? Jakie ciśnienie na reduktorze, jaką wydajność ma sprężarka (zmierz na pustym zbiorniku czas od włączenia do wyłączenia silnika to będziesz wiedział jaki ma wydatek powietrza).

Obecnie mam sprężarkę dwutłokową 50l (chinka) dodatkowo zbiornik powietrza 160l i przy dyszy 1.2 i ciśnieniu na reduktorze przy przecinarce 5bar ciśnienie w zbiorniku nie spada poniżej 5,5bar jednak kompresor chodzi dość często. Niemniej jednak mój kompresor przeszedł mały tuning polegający na wymianie tłoków i pierścieni, szlifowanie przylgni głowicy i montaż na LOCLITE

Tak czy owak powinno to ciąć trochę dłużej chyba że jest skopany prestostat i załącza sprężarkę przy zbyt niskich wartościach ciśnienia przez co nie nadąża dobić.

ogólnie ideałem dla przecinarek była by sprężarka śrubowa ... ale ta cena.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11613
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 27 kwie 2014, 21:33

Albo dołożyć w tandem drugą chinkę 24L tak jak ja to zrobiłem, teraz bodaj już za 4 stówy, i styknie.
pozdrawiam,
Roman


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#17

Post napisał: przemyslaw2ar » 27 kwie 2014, 22:07

RomanJ4 pisze:Albo dołożyć w tandem drugą chinkę 24L tak jak ja to zrobiłem, teraz bodaj już za 4 stówy, i styknie.

hmmm też mam drugą taką małą i muszę pokombinować jak to ożenić aby zrobić sprężanie dwustopniowe . Jednak dobrze było by napędzić to jednym silnikiem aby zmniejszyć koszt albowiem mała ma 1500W a duża 2200W obie 230V a gdyby tak jeden motor 3kW 400V... warte to przemyślenia?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11613
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#18

Post napisał: RomanJ4 » 27 kwie 2014, 23:11

Sprzęganie w dwustopniową chyba nie ma sensu, bo musiały by mieć dobraną wydajność I stopnia do II stopnia, a ciśnienie 8 at osiągają przecież i bez tego, wiec wystarczy spiąć trójnikiem (np szybkozłączkami) oba wyjścia w jedno.
Fakt, ze 2 silniki biorą więcej prądu, ale ile będzie kolega używał takiego tandemu? jak sporadycznie to można jedna odłączać do innych prac.
No chyba, że większe roboty, to można pokombinować jeden silnik w środku z dwupasowym kołem, i 2 sprężarki po bokach silnika.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”