Witam,
analizując wszystkie za i przeciw, podjąłem decyzję o budowie wypalarki plazmowej na potrzeby własnej produkcji. Będę starał się na bieżąco informować o postępach, a także zasięgać Waszych rad.
Założenia do projektu:
- Obszar roboczy 1500x3000mm (nie wiem, czy nie było by lepiej zwiększyć go trochę, np. 1550x3050?)
- Napęd: silniki krokowe
- Źródło: Thermal Dynamics CUTMASTER 151 (taki posiadam, dokupię tylko palnik maszynowy)
- Układ regulacji wysokości palnika
- Kompromis pomiędzy wysoką jakością, a niską ceną
Dylematy przed rozpoczęciem projektu:
- Korpus wycinarki: zrobić kompaktowy (stół połączony z elementami napędowymi) czy portalowy (stół osobno)?
- Przeniesienie napędu: oś X - listwa zębata + wałek podparty z 2 łożyskami liniowymi + przekładnia pasowa (na stronę); oś Y - listwa zębata + 2 x wałek podparty z 2 łożyskami liniowymi; oś Z - śruba kulowa + 2 x wałek podparty z 2 łożyskami liniowymi, czy może jakieś inne rozwiązanie?
Proszę o pomoc i komentowanie moich przemyśleń.
Pozdrawiam,
Bartek
Wypalarka plazmowa 1500 x 3000 - proszę o rady i opinie
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 672
- Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
- Lokalizacja: TJE/KR
- Kontakt:
Zrób osobno ploter i osobno stół.
Co od samych wymiarów to przypasuj do tego, co będzie cięte, nie zapomnij dodać trochę na martwe pole osi, no i kilka centymetrów na stole dla własnej wygody (obracanie, ustawianie blachy)
Jeżeli masz zamiar trzymać ją na hali to pomyśl tez o stole wodnym, ja sobię w brodę pluję że nie zrobiłem go od razu...
Co od samych wymiarów to przypasuj do tego, co będzie cięte, nie zapomnij dodać trochę na martwe pole osi, no i kilka centymetrów na stole dla własnej wygody (obracanie, ustawianie blachy)
Jeżeli masz zamiar trzymać ją na hali to pomyśl tez o stole wodnym, ja sobię w brodę pluję że nie zrobiłem go od razu...
Pozdrawiam; Jarek
-
Autor tematu - Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 56
- Rejestracja: 09 lut 2007, 20:15
- Lokalizacja: Bielsko-Biała
Jakie korzyści niesie za sobą zrobienie osobno stołu i plotera w porównaniu do łączonej konstrukcji?jarenio pisze:Zrób osobno ploter i osobno stół.
Chodzi Ci o cięcie w wodzie, czy cięcie nad taflą wody i wychwytywanie przez wodę żużlu i pyłu? Co z problemem kiśnięcia wody?jarenio pisze:Jeżeli masz zamiar trzymać ją na hali to pomyśl tez o stole wodnym, ja sobię w brodę pluję że nie zrobiłem go od razu...
Co myslicie o takim rozwiązaniu przeniesienia napędu?

-
- Specjalista poziom 2 (min. 300)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 464
- Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
- Lokalizacja: 05-505 PRAŻMÓW
- Kontakt:
Ciekawe rozwiązanie, które również chciałem kiedyś zastosować w swojej wypalarce (chyba Gudela??? lub HepcoMotion???), ale cena zweryfikowała szybciutko moje plany. Za ten sam przedział cenowy, co system na rysunku, spokojnie zakładasz prowadnice liniowe z szyną profilową np. HIWINA + śrubę kulową.... alternatywnie w swojej konstrukcji użyłem systemu liniowego na wałkach szlifowanych, osadzonych w profilu alu, rolki toczne + zębnik z listwą zębatą M2bart_ws pisze:Co myslicie o takim rozwiązaniu przeniesienia napędu?
Uważam, podobnie jak kolega "jarenio", że osobno wykonaj układ napędowy i stół. W przypadku, gdy podczas załadunku, na obszar roboczy spadnie Ci sporych gabarytów np. plyta, to wymienisz kilka detali, ruszt i pracujesz dalej, układ XYZ pozostaje bez ponownego ustawiania!bart_ws pisze:Korpus wycinarki: zrobić kompaktowy (stół połączony z elementami napędowymi) czy portalowy (stół osobno)?