Sterowanie MUS Program DNC ELC/MUS

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#21

Post napisał: cnccad » 25 kwie 2011, 11:41

http://www.winkler.pl/

poszukaj a coś może częściowo przynajmniej dla siebie znajdziesz.


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


mostek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2011, 10:26
Lokalizacja: częstochowa

#22

Post napisał: mostek » 26 kwie 2011, 10:39

dzięki za linka, ale szukam kogoś kto przeprowadził taką operacje i "poprowadzi za rączkę"
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#23

Post napisał: cnccad » 26 kwie 2011, 10:43

no to kolega krdek4 przetrenował ten temat. U niego transmisja działa i jest zadowolony.
Musiał być na PW do niego napisać , bo ja nie mam namiarów na niego.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
krdek4
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 34
Rejestracja: 02 gru 2008, 23:26
Lokalizacja: janów lubelski

#24

Post napisał: krdek4 » 01 maja 2011, 13:02

Witam!
Widzę że temat ma zainteresowanie.
A więc piszę pokrótce
Oczywiście , że da się podłączyć sterownik MUS i inne firmy ZDIS do komputera i ciągnąć programy z serwera.
oto kilka podstawowych zasad:
1) Sterownik MUS musi mieć w menu opcję ładowania programu przez port RS-232. (Powinien to mieć)
2) Trzeba sprawdzić czy fizycznie działa port rs232 w sterowniku - (w moim przypadku w jednej maszynie trzeba było wlutować kilka traznystorów -koszt ok 400 zł )
aby sprawdzić czy działa port Rs-232 trzeba zmierzyć na złączu portu o nazwie EMC na pinie Tx i Gnd czy jest napięcie (5 czy 12 V nie pamiętam...) jeżeli jest napięcie to port powinien działać. Port EMC to stara wersja 25 pinowa portu com. Proszę w necie poszukać opisy pinów.
3) potrzeba program "Komunikator N09" który został specjalni dla mnie napisany. Na stronie www.winkler.pl prosze napisać do p. Karola do prześle wam 14 -dniową darmową wersję testową tego programu, później jeżeli wszystko będzie działać licencję kupicie za 750 zł
4) trzeba połączyć sterownik Mus (port EMC) z komputerem "serwerem" (port com czyli Rs232) 3-żyłowym kablem max. 10 m długości. Połączenie żył
GND-GND
Tx - Rx
Rx - Tx
Na komputerze musi cały czas musi być włączony "Komunikator N09" który po wpisaniu na pulpicie sterownika Mus 30 nazwy programu będzie automatycznie wysyłał zawartość programu do sterownika. Parametrów konfiguracji nie pamiętam, jak ktoś dotrze do tego etapu to proszę o kontakt to podam wszelkie parametry. Raz odpalony Komunikator działa "bezobsługowo". Nie trzeba potem nic klikać na komputerze
Na testy proponuję zanosić komputer pod maszynę. długość kabla nie powinna teoretycznie przekraczać 1,5 m . W praktyce działa i 10 m. U nas te odległości musiały być około 100 m dlatego docelowo zastosowałem urządzenie Moxa tzw "wirtualny port com rs-232 LAN- koszt ok 300 zł. ale to jest do zrobienia na samym końcu po fazie testów.

Reasumując , połączenie dla sterownika Mus-21 i Mus-30 da się zrobić bo je sam zrobiłem, wprawiając w osłupienie człowieka który stworzył te sterowniki i tak naprawdę nigdy nie miał okazji do wdrożenia komunikacji przez port Rs-232.
Prędkość transmisji jest dosyć wolna ale proszę mi uwierzyć że w ciągu kilku dni odzwyczaja operatorów maszyn od biegania z dyskietkami.

Jeżeli coś nie wytłumaczyłem wystarczająco to proszę o kontakt, chętnie pomogę bo mnie kręcą takie rzeczy.....

Pozdrawiam
Kredek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”