TSB-20 Montaż podtrzymki .

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

TSB-20 Montaż podtrzymki .

#1

Post napisał: HeniekL » 29 sty 2010, 11:22

Witam!
Jestem posiadaczem tokarki TSB-20. Ostatnio nabyłem do niej podtrzymkę stałą i ruchomą. Jeśli chodzi o montaż podtrzymki na łożu sprawa jest prosta, gdyż wykonuje się go za pomocą jednej śruby dociskającej płytkę od spodu łoża i unieruchamiającą podtrzykmę w dowolnym miejscu łoża. Sprawa się nieco komplikuje jeśli chodzi o drugą podtrzymkę. Domyślam się, że montuje się ją w przedniej części suportu, w miejscu jego podfrezowania na płasko. Jednak nie ma tam niezbędnych trzech otworów do których możnaby ją przykręcić. Może Któryś z Kolegów posiadałby wiedzę lub zdjęcie pokazujące zamocowanie tejże podtrzymki i zechciałby się nim ze mną podzielić... Jak się domyślam, niezbędne będzie wykonanie trzech gwintowanych otworów w suporcie. Czekam na sugestie i porady w tym względzie.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące podtrzymek. Jak prawidłowo należy ustawić wysuwane z nich ramiona, aby spełniały swoje zadanie? Z jaką siłą powinny one obejmować obrabiany przedmiot? Czy należy smarować miejsce styku podtrzymki z obrabianym materiałem? Wspomnę tylko, że koncówki podtrzymki mają mosiężne ślizgacze i one będą się stykać z materiałem.



Tagi:

Awatar użytkownika

jorgo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 10 sty 2009, 13:37
Lokalizacja: Jagiełła

#2

Post napisał: jorgo » 29 sty 2010, 17:05

Ja w swojej takareczce mam przeciwimak który montuje się na suporcie może o to ci chodzi ewentualnie do niego się ją mocuje.Jest zasuwany na jaskółcze gniazdo od tyłu suportu i w nim są właśnie trzy śruby pozdrawiam.Obrazek
jorgo


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#3

Post napisał: HeniekL » 29 sty 2010, 19:19

Witam Kolegę Jorgo :-).
Chodzi mi o coś innego, a mianowicie o okular i podtrzymkę. Dla ułatwienia zamieszczę zdjęcia z zaznaczonymi miejscami mocowania- na zdjęciach oznaczone czerownymi kołami.
Przy okazji zapytam kiedy stosuje się przeciwimak?
Załączniki
Podtrzymka okular.jpg
Podtrzymka okular.jpg (221.15 KiB) Przejrzano 3697 razy
Otwory mocujące..JPG
Otwory mocujące..JPG (213.78 KiB) Przejrzano 3692 razy
Miejsce mocowania..JPG
Miejsce mocowania..JPG (216.92 KiB) Przejrzano 3696 razy

Awatar użytkownika

jorgo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 10 sty 2009, 13:37
Lokalizacja: Jagiełła

#4

Post napisał: jorgo » 29 sty 2010, 21:21

A witam kolegę co do twoich podtrzymek to naprawdę ciężko mi cokolwiek powiedzieć moja maszyna też niema w tym miejscu otworów jedyna sugestia to czy są do tego typu maszyny,natomiast co do przeciw-imaka często wykonuję drobne elementy i mocuję w nim przecinak.Tak więc po wyprowadzeniu wymiaru nie obracam imaka nożowego tylko od razu odcinam przedmiot pozdrawiam.
jorgo


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#5

Post napisał: HeniekL » 30 sty 2010, 10:27

Do Kolegi Jorgo: Kto wykonał Ci ten przeciwimak? Muszę przyznać, że konstrukcja wygląda bardzo solidnie :-).
Wracając do tematu. Podtrzymki napewno pochodzą od tokarki TSB-20. Prawdopodobnie były one na wyposażeniu tokarek idących na eksport, gdyż posiadały one bogatsze wyposażenie. Myślę, że w miejscu podfrezowania-płaska powierzchnia suportu- fabrycznie wiercono otwory mocujące podtrzymkę ruchomą. W mojej tokarce producent ograniczył się jedynie do wykonania płaskich powierzchni, na których opcjonalnie wiercono otwory.
Szkoda, że nikt z Szanownych Kolegów nie wyjaśnił mi jak prawidłowo korzysta się z podtrzymek :-(, może jednak znajdzie się taka osoba...

Awatar użytkownika

jorgo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 10 sty 2009, 13:37
Lokalizacja: Jagiełła

#6

Post napisał: jorgo » 30 sty 2010, 10:54

Przeciw-imak zakupiłem razem z tokarką ale jest naprawdę dobrze wykonany i dopasowany tak więc nie jestem wstanie ci pomóc.Wrazie gdybyś potrzebował wymiary i zdjęcia to chętnie służę pomocą pozdrawiam.
Może to ci coś pomoże
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 6546B1.pdf
jorgo


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#7

Post napisał: HeniekL » 30 sty 2010, 11:36

Dzięki za pomoc :-) i szybką odpowiedz :grin: . Pozdrawiam.


jaoperator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:20
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: jaoperator » 30 sty 2010, 11:58

Witam
Na dzień dzisiejszy frezuję imaki szybkozmienne
https://www.cnc.info.pl/topics89/imak-s ... t17434.htm
Myślę że z takim przeciwimakiem też nie będzie problemów
Jeśli jest ktoś zainteresowany to wystarczy podesłać rysunki Na pewno się dogadamy
Pozdrawiam


scq
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 08 paź 2012, 21:16
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: TSB-20 Montaż podtrzymki .

#9

Post napisał: scq » 19 lis 2020, 19:06

Witam

Myślę nad dorobieniem sobie podtrzymki ruchomej.
Nie mam u siebie powierconych otworów mocujących w suporcie. Chciałbym je wykonać tak,
aby podtrzymka wymienna była z oryginalną.
Czy moglibyście podać trzy wymiary zaznaczone na rysunku?
Podtrzymka Stala TSB20Zapytanie..jpg
Pozdrawiam


Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: TSB-20 Montaż podtrzymki .

#10

Post napisał: Bronsonboss » 19 lis 2020, 22:19

HeniekL pisze:Chodzi mi o coś innego, a mianowicie o okular i podtrzymkę. Dla ułatwienia zamieszczę zdjęcia z zaznaczonymi miejscami mocowania- na zdjęciach oznaczone czerownymi kołami.
a może taj jak w tsa16 podtrzymka ruchoma jest mocowana z drugiej strony suportu ???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”