Strona 1 z 2
Głowica rewolwerowa DIY
: 26 maja 2008, 17:19
autor: tschaya
Jakiś czas temu postanowiłem zbudować małą tokarkę CNC. Zacząłem od głowicy. Przejrzałem dostępne w sieci konstrukcje: większość małych głowic zbudowana jest na ślimaku/ślimacznicy. Ma to swoje zalety: prostota, samohamowność ale ma i wadę obraca się tylko w jednym kierunku. Jest też ciekawy projekt dwukierunkowy - ale wymaga sprężonego powietrza.
Moja głowica jest elektromechniczna i dwu kierunkowa. Steruje nią poprzez makra z Macha. Do każdej pozycji na głowicy - a jest ich 6 jest osobne makro (M12 dla nr 2, M13 dla nr 3 itd.). Mam nadzieję ze zainspiruje kogoś do własnych poszukiwan, tak jak mnie zainspirowały konstrukcje Kolegów z forum.
: 05 cze 2008, 20:57
autor: STRAZOK
Mnie się to podoba pokaż dokładniejsze fotki z ogólnej budowy jestem ciekaw tego jak to wygląda od strony konstrukcyjnej:)
: 07 cze 2008, 00:24
autor: olo_3
a ja poprosze o makra o wgladu

: 09 cze 2008, 20:23
autor: tschaya
Konstrukcja jest prosta jak budowa cepa. Tarcza, rygiel, elektromagnes i silnik. Właśnie tarcza i rygiel są modyfikowane bo zrobiłem je na stożek 60 st. i niestety po założeniu tarczy na oprawki dźwignia była za duża no i wypychała rygiel. Dlatego na razie zrobie go bez stożka - po prostu okrągły kołek.
Co do makr - chyba nie ma sensu żebym je w całości pokazywał. Ale mogę podać algorytm no i jakieś fragmenty jeśli Cię interesują.
: 11 cze 2008, 09:04
autor: olo_3
tschaya pisze:
Co do makr - chyba nie ma sensu żebym je w całości pokazywał. Ale mogę podać algorytm no i jakieś fragmenty jeśli Cię interesują.
jesli to nie problem prosze o calosc np. na pw
: 17 cze 2008, 21:50
autor: tschaya
No to na początek proste makro jednokierunkowe. Porównuje numer zadany z numerem z licznika (to 3 czujniki, których stanom aktywnym przypisane są liczby: 1 2 i 4 ) i kręci aż będą równe.
: 18 cze 2008, 23:53
autor: olo_3
Witam,
Fajne to i pomysłowe. Dożuć wszystkie jak można i mam prośbę zapisz je w dokumencie formatowanym .doc bo po otwarciu w txt nie wiadomo za bardzo gdzie są nowe linie.
: 19 cze 2008, 16:52
autor: Leoo
tschaya pisze:No to na początek proste makro jednokierunkowe.
To jest masakra - a miało być proste.
Strach pomyśleć co będzie w bardziej złożonych.
: 19 cze 2008, 23:17
autor: tschaya
Plików z rozszerzeniem .doc nie udało mi się zamieścić. Ale można zmienić rozszerzenie z .txt na .m1s i otworzyć w edytorze Macha. Poza tym, po tym co napisał kolega Leoo, to wstyd mi zamieszczać dalsze makra swojego autorstwa. Bardzo mi przykro że tak wzburzyłem kolege

. Wiem że to marne usprawiedliwienie ale nie jestem informatykiem, elektronikiem ani programistą. Makra napisałem najlepiej jak umiałem (w okreslonym czasie) i jedynym kryterium jakie się dla mnie liczyło to to czy makro działa.
Ale że forum to miejsce wymiany myśli i nauki to proszę Kolegę Leoo żeby zechciał zamieścić makro w prawidłowej wersji a także dodał procedurę obsługi błędu: czyli wywołania zatrzymania awaryjnego i wyświetlenia komunikatu.
pzdrw
tschaya
: 20 cze 2008, 10:38
autor: Leoo
tschaya pisze:Poza tym, po tym co napisał kolega Leoo, to wstyd mi zamieszczać dalsze makra swojego autorstwa.
Zbyt dosłownie Kolega potraktował moją odpowiedź.
Liczyłem na jakiś komponent (gotowy podprogram), który wykona zadanie, natomiast tutaj mamy problem rozpisany do poziomu bitów.
Niestety nie mam PC, na którym dało by się zainstalować Macha, w związku z czym pisanie makra "po omacku" nie ma zbyt dużego sensu.
Niemniej jeśli w przyszłości będę miał możliwości, to oczywiście spróbuję.
Może Kolega wskazać miejsce, gdzie znajdę opis rozkazów makro do Macha?