zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#21

Post napisał: Grzegorz53 » 23 wrz 2017, 12:27

WZÓR pisze: Już pisałem wyżej.
Tandetę Tobie wcisnęli.
Nie koniecznie. Ten nóż z tą płytką nie jest przeznaczony do tej operacji. Dla porównania weź kawałek wałka fi 50 mm, obroty 1200, posuw 0,2, zagłębienie noża 1,5 i powierzchnia powinna być lustro. A najlepiej zastosuj parametry jakie zaleca producent płytki, chyba że to firma krzak i nadaje się tylko do skórowania.



Tagi:


Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

#22

Post napisał: sssTOMEKsss » 23 wrz 2017, 13:11

Jeden pisze tak drugi tak trzeci jeszcze co innego i kto ma rację bo już nie wiem kogo słuchać i co robić. Suchej teorii to ja nie potrzebuje tylko konkretnych odpowiedzi. Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto na co dzień robi coś podobnego? Zbiera materiału 3mm w 1 przejściu jakim nożem i jaką płytką? W praktyce nie w teorii i na maszynach konwencjonalnych a nie CNC. Jakieś rozwiązanie musi być przecież. Na filmie widać że wiór wychodzi wprost fioletowy, spala się a więc jest za duże tarcie? Nie oczekuje lustrzanej powierzchni ale nie chcę aby mi też wychodziły takie rowy jak obecnie bo płyta to siądzie po 3 sztukach takiej obróbki


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#23

Post napisał: Grzegorz53 » 23 wrz 2017, 14:52

Nikt nie toczy cienkiego wałka stalowego wystającego z uchwytu na 4D , na gotowo w jednym przejściu przybierając 3 mm płytką ..N.. ..
Możesz to zrobić płytką ..C.. .. w dwóch przejściach albo jak już koledzy pisali płytką do alu lub Twoim nożem lutowanym, który jest zaszlifowany jak do alu.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#24

Post napisał: WZÓR » 23 wrz 2017, 15:41

sssTOMEKsss pisze:Jeden pisze tak drugi tak trzeci jeszcze co innego i kto ma rację bo już nie wiem kogo słuchać i co robić. Suchej teorii to ja nie potrzebuje tylko konkretnych odpowiedzi. Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto na co dzień robi coś podobnego? Zbiera materiału 3mm w 1 przejściu jakim nożem i jaką płytką? ....
Jeszcze trochę i będziemy się boksować. :grin:
Link do Iscar przeglądałeś jaki wyżej wstawiłem ?
Teraz zerknij na dedykowaną do tego noża płytkę ( sporo ich jest).

https://www.iscar.com/eCatalog/Family.a ... 4&GFSTYP=M

P.s.
Swego czasu orałem takim nożem po 3 -3.5 mm na CNC i na manualach na raz ...... , ino tylko furczało.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16213
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#25

Post napisał: kamar » 23 wrz 2017, 17:07

WZÓR pisze:
P.s.
Swego czasu orałem takim nożem po 3 -3.5 mm na CNC i na manualach na raz ...... , ino tylko furczało.

Mariusz.
Orać można ale wiele zależy od kunia :) Skoro tak był szlifowany lutowany to mocy w tym kuniu nie widzę :) Na słabym sprzęcie przy takich kątach to będzie furczało wszystko inne oprócz wiórów.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2017, 17:14 przez kamar, łącznie zmieniany 2 razy.


kamiennik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 14 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: gdańsk

#26

Post napisał: kamiennik » 23 wrz 2017, 17:10

ja sie na skladanych nozach nic nie znam ale ostatnio kolega z forum zaprosil mnie do siebie zebym zobaczyl jak to smiga, galy wywalilem, 3-4 mm i wior jak anielskie wstegi, nic nie popalone, aa gwinty, eee szkoda gadac
Napewno byly to plytki od iscara, bo sami mi gadal zebym do swoich chinskich trzonkow same dobre plytki dokupywal. trza uwazac bo na aukcjach ponoc duzo badziewych podrobek, tylko ze sprawdzonych zrodel.
postaram sie dopytac czym toczyl dokladnie.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#27

Post napisał: Tomciowoj » 23 wrz 2017, 17:35

3mm ap na sucho dla noża z trzonkiem 16x16 to sporo, i raczej tokarka nie za duża skoro dla takich noży.
Powinieneś szukać oprawki i płytki bardziej przypominającej twój ostrzony nóż, np STGCR lub SDJCR. Na pewno będzie mniej krawędzi skrawających.
Płytki neutalne wymagają większej sztywności i mocy maszyny niż z kątem przyłożenia dodatnim.
Poza tym obroty dla twoich średnic około 2000/min. Posuw dobierz tak aby łamał się wiórek, jego kolorem się nie przejmuj, zwłaszcza, że jedziesz bez chłodziwa.
edit: Kamar mnie uprzedził z podobną odpowiedzią

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#28

Post napisał: WZÓR » 23 wrz 2017, 18:46

kamar pisze:
WZÓR pisze:
P.s.
Swego czasu orałem takim nożem po 3 -3.5 mm na CNC i na manualach na raz ...... , ino tylko furczało.

Mariusz.
Orać można ale wiele zależy od kunia :) .....
No - mój kuń jeden jak i drugi dał radę .
A tu , fakt ..... , z lekka kucyk. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#29

Post napisał: Petroholic » 23 wrz 2017, 18:54

Kuń, kucyk... To przy tym mój NT550 to hmmm konik morski? :)


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#30

Post napisał: rdarek » 24 wrz 2017, 15:30

sssTOMEKsss pisze:Jeden pisze tak drugi tak trzeci jeszcze co innego i kto ma rację bo już nie wiem kogo słuchać i co robić. Suchej teorii to ja nie potrzebuje tylko konkretnych odpowiedzi. Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto na co dzień robi coś podobnego? Zbiera materiału 3mm w 1 przejściu jakim nożem i jaką płytką? W praktyce nie w teorii i na maszynach konwencjonalnych a nie CNC. Jakieś rozwiązanie musi być przecież. Na filmie widać że wiór wychodzi wprost fioletowy, spala się a więc jest za duże tarcie? Nie oczekuje lustrzanej powierzchni ale nie chcę aby mi też wychodziły takie rowy jak obecnie bo płyta to siądzie po 3 sztukach takiej obróbki
Dobra nie ma to jak próby więc zrobiłem dzisiaj specjalnie dla Ciebie testy na:
Petroholic pisze:Kuń, kucyk... To przy tym mój NT550 to hmmm konik morski? :)
Jak pisze kol petrocholic koniku morskim :mrgreen: .
Tokarka LD550
Nóż MTJNR 1616 H16 z płytką TNMG 16
Wałek 20mm jaki wpadł w rękę drugi to trzpień amortyzatora o tej samej średnicy
zagłębienie 3mm
posów (mam stały bo nie chce mi się kółkami mieszać)wg tabeli 0,05 (można nieco zwiększyć)
obroty 736 (1345 silnik prawie stawał)
Wiór wychodzi biały w postaci łuseczek (później wstawię zdjęcie - jak nie zapomnę)
Obrazek
Petroholic pisze:na oryginalnym silniku? mój już sporo sfatygowany jest i pewnie na 736 by stawał :D co nie zmienia faktu, że zacny wynik :)
Tak na fabrycznym silniku. 750-ka z dorobionym kółkiem, flanszą i falownikiem lenze czeka na swoją kolej na razie nie mam jak się do tego dobrać. :???:
Nie ukrywam, że do tego prosi się nieco większy posów i nieco większe obroty
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2017, 19:16 przez rdarek, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”