zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#41

Post napisał: Adrian M. » 26 wrz 2017, 20:18

Korzystaj ze wzoru na prędkość skrawania:

http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx

nie bój się liczyć 100-200 metrów dla obróbki zwykłej stali, obrotów Ci braknie a węglik dalej będzie mógł pracować.

Pozdrawiam,

Adrian M.



Tagi:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#42

Post napisał: rdarek » 26 wrz 2017, 22:08

strikexp pisze:Jest jedna pułapka, droższe produkty od chyba 22 euro mogą zostać opodatkowane przez urząd celny. Więc kupuje się raczej rzeczy tanie lub opisuje paczki jako gift i wpisuje zaniżone kwoty.
Chłopie przyhamuj nieco i nie wciskaj koledze kitu. Poducz się i tematu nie zaśmiecaj.

[quote="sssTOMEKsss"... boję się zwiększać obroty bo następny zakres to już 1800 i jest jakaś informacja na tokarce mianowicie przekreślona okrągła strzałka w prawo tak jakby oznaczało aby już wyższych obrotów pow.1250 nie stosować do prawych obrotów, mam obawy czy siła odśrodkowa nie wyrwie szczęk. Nigdy takich obrotów nie używałem

A propos tokarki to tum35d silnik 4kw łoże 1m długie. Po remoncie sztywna bez luzóww[/quote]
Jeśli to ten sam symbol co na wielu mniejszych tokarkach to może oznaczać, że nie wolno przełączać w biegu a dopiero po zatrzymaniu wrzeciona. Jeśli dobrze pamiętam to standardowe uchwyty powinny wytrzymać około 2500 obrotów na bisonach masz nabitą max prędkość (może ktoś potwierdzi)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#43

Post napisał: strikexp » 26 wrz 2017, 22:34

"Z opłaty VAT można być zwolnionym jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro."
Żródło:
https://e-import.pl/clo-i-podatki/clo-z-chin/

Nie ja tu powinienem się poduczyć. Jeszcze niedawno tak było i chyba nic się w tej kwesti nie zmieniło.
Bezpiecznie można zamawiać do 22 euro, potem trzeba sie liczyć z interwencją urzedu celnego i przynajmniej stratą czasu. Nie wiem tylko jak oni to sprawdzają, rentgenem czy otwieraja paczki, bo kilka paczek ze śladami zaglądania już dostałem ale w żadnej nie trafili na coś konkretniejszego.
Za to prześlizgnał się telefon opisany jako "usługa naprawy", a które na ogół zaciekle wyłapują.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#44

Post napisał: rdarek » 26 wrz 2017, 22:48

strikexp pisze:"Z opłaty VAT można być zwolnionym jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro."
Żródło:
https://e-import.pl/clo-i-podatki/clo-z-chin/
A chociaż czytałeś ten artykuł? Porażka nawet własnego źródła nie potrafisz zacytować :mrgreen: ponadto od kilku lat płacimy 23% vat


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#45

Post napisał: strikexp » 26 wrz 2017, 23:21

rdarek pisze:nawet własnego źródła nie potrafisz zacytować
A proszę bardzo, żeby nie było stan prawny na 1.09.2017:
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4 ... uslug.html
Przeczytaj art 51 i nie marnuj mojego i innych czasu.


Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

#46

Post napisał: sssTOMEKsss » 27 wrz 2017, 00:34

Zajrzałem do dtrki i ten symbol oznacza aby obroty zmieniać kołem w lewo a nie w prawo, na postoju rzecz jasna, jutro pokombinuje na wyższych obrotach i zdam relacje


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#47

Post napisał: Majster70 » 27 wrz 2017, 07:58

sssTOMEKsss pisze:Z chin czyli konkretnie skąd? Jeśli możesz podrzucić jakimś linkiem gdzie mógłbym tanio nabyć nóz wraz z płytka
Ślepyś czy co? Dokładnie post wyżej podlinkowałem ci przykłady polskich produktów, żadna Chińszczyzna. Należy kliknąć te słowa koloru niebieskiego - moje propozycje to niesprawdzone przykłady a Pafany, ale na tych stronach masz dużo innych noży i płytek.

Pierwsze co powinieneś zrobić, to sprawić sobie katalog i w wolnej chwili postudiować go kilka godzin. Przy katalogach jedno trzeba sobie wziąć do serca: podane parametry odnoszą się do pracy w idealnych warunkach - czyli przy założeniu, że pracujesz na nowej tokarce za setki tysięcy euro, detal jest zamocowany idealnie sztywno a 1 krawędź płytki starcza ci 12-15 minut pracy. Odnosi się to szczególnie do Vc (prędkości skrawania). Posuw i warstwa skrawania mają zazwyczaj więcej wspólnego z rzeczywistością.
Grzegorz53 pisze: ...Aby osiągnąć właściwą prędkość skrawania dla tej płytki (około 200 m/min.)i średnicy 15 mm powinieneś dać obroty powyżej 7000/min. co jest nierealne. Dla innych płytek często prędkość skrawania zalecana jest około 400m/min...
W praktyce, przy obrabianiu tak małych średnic jak przy twoim zawiasie kierujesz się możliwościami twojej obrabiarki. Dane z katalogu traktuj bardziej potencjalnie i orientacyjnie. Porównałbym to do jazdy samochodem: jedziesz dostawczym busikiem po autostradzie - nikt przy zdrowych zmysłach nie nawali do przykładowego Lublina 5T towaru i nie próbuje nim rozpędzić się do 200km/h, choć autostrada teoretycznie powinna wytrzymać te próby :mrgreen:
Słuchaj jak pracuje twoja tokarka, jeśli wrzeciono i silnik itd wyje to zwolnij bo ją zajeździsz bardzo szybko.
strikexp pisze:...Nie wiem jaką kolega ma tokarkę, ale ja mam mini lathe z nożami z płytką właśnie. Tokarka plastelina i przecinak z węglika to był dramat :cry: ...
Kolego Strikexp, mało sztywna tokarka to tylko połowa twojego niepowodzenia z przecinakiem (listwą do cięcia prawdopodobnie). 2 połowa jest taka, że obecne narzędzia węglikowe, a szczególnie to widać przy przecinaniu, mają dużo mniejszy zakres pracy niż np stal szybkotnąca (HSS). Przy przecinaniu, podczas pracy na konwencjonalnej obrabiarce zachowujesz stałe obroty wraz ze zmianą średnicy cięcia. Czyli, jak przecinasz detal typu pręt, w okolicy środka obrotu (końcówka przecinania) Vc (prędkość skrawania) spada ci do 0 (zera). W tokarkach CNC masz stałą prędkość skrawania, i przy dochodzeniu do środka obrotu (końcówka przecinania) obroty rosną do ograniczenia maksymalnego ustanowionego programowo lub sprzętowo. Przy końcówce cięcia materiał się utwardza od ciepła i bardziej "odłamuje" niż skrawa. Gdyby ustawić stałą prędkość obrotową ( bodajże G97 w kodach ISO) przecinanie prętów nawet na najbardziej sztywnej tokarce CNC byłoby kłopotliwe. Wniosek dla ciebie taki, że być może możesz spróbować przecinaka(listwy) ze współczesnym węglikiem używać do odcinania detali z niedużą różnicą średnic (detale typu "rura") - przy pełnych wałkach zawsze będziesz miał większe lub mniejsze kłopoty z wydajnymi węglikami (HM, VHM).

Kolegę sssTOMEKsss mogę zachęcić do wypróbowania płytek jeszcze jednym: ciężko jest ręcznie tak zaszlifować łamacz wiórów żeby nóż dobrze jednocześnie toczył wałki i planował np czoło. Płytki masz przeszlifowane fabrycznie i tak samo dobrze pracują w obu (lub więcej) kierunkach - o ile oczywiście pozwala im na to ich kształt.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2017, 06:43 przez Majster70, łącznie zmieniany 1 raz.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#48

Post napisał: rdarek » 27 wrz 2017, 09:16

strikexp pisze:
rdarek pisze:nawet własnego źródła nie potrafisz zacytować
A proszę bardzo, żeby nie było stan prawny na 1.09.2017:
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4 ... uslug.html
Przeczytaj art 51 i nie marnuj mojego i innych czasu.
OK to jeszcze się nieco pokopiemy :mrgreen: bo sam marnujesz cudzy czas. Za art. 51 punkcik dla ciebie ale czy będzie on maiał tu zastosowanie?
Jak już tak dobrze idzie Tobie czytanie to poczytaj tylko ze zrozumieniem artykuł 52. zacytowanych przez Ciebie przepisów, co by nie było, że sobie coś wydumałem :mrgreen:
I proponuję zakończyć ten offtop bo nic nie wnosi do tematu.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#49

Post napisał: strikexp » 27 wrz 2017, 19:36

@rdarek
Jak podasz przykłady jak otrzymania paczek o zadeklarowanej wartości ponad 22 euro bez pisma z urzędu celnego to wtedy pogadamy.


@Majster70
Nie do końca zgodzę się z Twoja radą aby nie używać chińszczyzny. W 90% jak nie 100% są to nadal dobre narzędzia z pokryciem ceramicznym. Na początek warto popróbować na chińczykach bo oryginalne noże są bardzo drogie.
Mnie osobiście zastanawiają te okrągłe, z tego co wyczytałem są dużo bardziej ekonomiczne...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#50

Post napisał: rdarek » 27 wrz 2017, 20:41

strikexp pisze:@rdarek
Jak podasz przykłady jak otrzymania paczek o zadeklarowanej wartości ponad 22 euro bez pisma z urzędu celnego to wtedy pogadamy.
Będziesz musiał mi uwierzyć na słowo :mrgreen: sprawdziłem i to nie jedna. Widać nawet nie pofatygowałeś się żeby przeczytać przytoczone przez siebie przepisy
strikexp pisze:@Majster70
Nie do końca zgodzę się z Twoja radą aby nie używać chińszczyzny. W 90% jak nie 100% są to nadal dobre narzędzia z pokryciem ceramicznym. Na początek warto popróbować na chińczykach bo oryginalne noże są bardzo drogie.
Mnie osobiście zastanawiają te okrągłe, z tego co wyczytałem są dużo bardziej ekonomiczne...
Pisałem cobyś przestał pitolić głupoty.
Tak do pracy amatorskiej, twojej czy mojej zabawki to co ściągasz to może być. Sam wiele rzeczy tam kupuję jednak liczę się z tym, że z pewnymi niedoskonałościami muszę żyć. Jednak jak ktoś pracuje zarobkowo trzeba brać poprawkę bo różnice się niestety odczuje. A ty z uporem maniaka negujesz zdanie praktyków. Oraz wciskasz kit człowiekowi porównując swoją zabawkę do jego maszyny.
Chcesz mu pomóc załóż do tokarki materiał nóż który testuje lub który mu polecasz.
Przetocz kawałek z parametrami jakie podaje i zdaj relację.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”