Tokarka 1M61 , nie działa posuw do gwintów

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Mario-150
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: siemiatycze

Tokarka 1M61 , nie działa posuw do gwintów

#1

Post napisał: Mario-150 » 21 lip 2017, 18:47

Siemka , mam tokarke 1M61 , to jest ruski sprzęt , nie działa mi w niej posuw do gwintów . Śruba pociągowa sie kręci ale dalej w suporcie juz nic sie nie dzieje, tzn suport nie przesuwa sie , tak jakby nakrętka nie była zapięta , śruba od posuwu do zwykłego toczenia działa prawo lewo elegancko. Teraz pytanie , czy tam jest jakieś zabezpieczenie czy mam jakiś tryb objechany ?
Wie ktoś może jak rozebrać suport żeby zajrzeć do środka ?



Tagi:

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#2

Post napisał: pioterek » 22 lip 2017, 07:46

Musi coś tam być spartolone,
Obrazek
i trzeba się dostać do skrzynki.
Obrazek
Manipulowanie tym bolcem nic nie daje? Nie wiem dokładnie, ale może trzeba go najpierw ustawić na neutralny, odłączyć posuw z wałka i wtedy inną dźwignią zacisnąć nakrętkę na śrubie.
Jakby co to szukaj informacji tu:
http://www.chipmaker.ru/topic/23612/page__st__320
...jest też instrukcja akurat na tej stronie.


Autor tematu
Mario-150
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: siemiatycze

#3

Post napisał: Mario-150 » 23 lip 2017, 10:24

Kolego , dzięki tobie udało sie , cos tam działa , po prostu nie umiałem tego włączyć , ale mam kolejne pytanie , czy da sie przełączyć kierunek w ktorym jedzie suport pozostawiajac ten sam kierunek obrotów wrzeciona ? U mnie jak włączę prawe obroty to suport jedzie w strone konika , włącze lewe to cofa sie w strone wrzeciona , w szkole jak robilismy gwint to bylo odwrotnie.
Na zwyklym posuwie moge zmieniac obroty prawo lewo , lecz tutaj jak popchnę tą wajche to ona sie blokuje tylko w jednej pozycji. Chyba ze dalej coś robie źle .
Nie wiem też poco jest ten wyciągany "sworzen" obok duzego kółka, rozpina on u mnie te kolko , moge zapiac srubę nie zależnie jak jest on wsadzony .
Dobra juz wszystko jasne , moja tokarka ma popsute co niektóre koła , więc temat kierunku ruchu rozwiązany ;)
Teraz tylko muszę ogarnąć , jaki zadanie dokladnie spełnia ten sworzeń wyciągany , bo on tylko odłacza u mnie reczny posuw. I jeszcze jest tam cos takiego jak sprzęgło przeciązeniowe , ale u mnie chyba nie działa juz

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#4

Post napisał: pioterek » 23 lip 2017, 12:10

W przypadkach braku informacji otwórz sobie instrukcję:
http://stanki-katalog.ru/sprav_1m61.htm
... najlepiej za pośrednictwem tłumacza Goglowego albo jakiegoś innego.
Ze względu na to, że nie mam dostępu do takiej maszyny, to mogę jedynie pisać co mi się jedynie wydaje. A więc trzpień przełącza posuwy mechaniczne na jedną lub drugą oś, pierwsza dźwignia u góry po lewej obrócona o połowę obrotu zmienia kierunek gwintowania i o kąt 60° zgrubnie wielkość skoku gwintu - tak mi to wygląda.
Masz tą maszynę to łatwiej Tobie to sprawdzić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”