Porada dotycząca zakupu tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
maquinista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2017, 19:20
Lokalizacja: Szczecin

Porada dotycząca zakupu tokarki

#1

Post napisał: maquinista » 01 lip 2017, 16:59

Witam wszystkich!
Szukam tokarki do warsztatu samochodowego. Potrzeba dorobienia czasami jakiegoś przyrządu specjalistycznego, przetoczenie jakiejś tulejki itp. Znalazłem taką oto tokarnię jak na zdjęciu.
Czy ktoś byłby w stanie mi powiedzieć cokolwiek o tym sprzęcie? Czy jest sens kupowanie tejże tokarni? Obecny właściciel mówi że tokarnia jest w dobrym stanie, łoże nie jest wytarte i że ta tokarnia nigdy nie była mocno eksploatowana.
Z góry dziękuje za pomoc.
Obrazek



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 01 lip 2017, 18:16

czemu stoi na powietrzu? czemu była "remontowana pędzelkiem" - mam wrażenie, że przy okazji pomalowano śrubki. Widać, że chyba jest kompletna, ma nawet podtrzymkę.

Gdzie jest szuflada na wióry?


Autor tematu
maquinista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2017, 19:20
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: maquinista » 01 lip 2017, 18:58

To nie jest ta tokarka. Mam do kupienie identyczna tokarke która wygląda wizualnie gorzej, niestety nie mam jej na zdjech. Kwestia tego czy jest sens to kupowac, czy przez przypadek nie wyrzuce kasy w błoto, jak siądzie mi coś w niej i nie będe mógł potem tego naprawić.

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#4

Post napisał: Pirat » 01 lip 2017, 21:51

Nie łódź się że taka stara tokarka będzie w dobrym stanie, poza tym do warsztatu samochodowego nie jest potrzebna taka długa maszyna. Szukaj raczej np. TUM 25 lub Cu 320.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 02 lip 2017, 09:46

To nie ma sensu. Ważny jest stan tokarki, na której będziesz musiał np. bębny czy tarcze hamulcowe wyrównać. A stanu technicznego na podstawie opisu nie da się ocenić. Musisz ze swojej okolicy znaleźć konwencjonalnego tokarza, który wie, czego od maszyny oczekiwać, potrafi sprawdzić kompletność, luzy, stan techniczny. Jechać z gościem w konkretne miejsce i kupić, albo zrezygnować. Bo pisać to my sobie możemy dużo, tylko po co?


Autor tematu
maquinista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2017, 19:20
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: maquinista » 02 lip 2017, 19:09

A jest mi ktoś w stanie powiedzieć co to jest za maszyna, w sensie producent i typ. Szukam w internecie i nie mogę nic takiego znaleźć.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 02 lip 2017, 20:06

jak by ci się chciało poszukać, to byś na naszym forum znalazł: https://www.cnc.info.pl/topics56/tokark ... t51874.htm

Ja mam bardzo dobre zdanie o czeskich tokarkach, tylko pytanie, w jakim stanie jest ta, którą chcą ci sprzedać.


Autor tematu
maquinista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2017, 19:20
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: maquinista » 03 lip 2017, 23:27

Nie jest to czeska maszyna, nie ma takich oznaczeń, na środku jest plakietka: "Georg Stenzel Co. Berlin", ale fakt wygląda jak ta sn20a.
Dzisiaj ją oglądałem i jest w stanie dobrym, na tyle wartym uwagi żeby zastanowić się poważnie nad kupnem. Wszystko działa, łoże nie wytarte, posuwy działają, chodzi cicho, nic nie brzęczy czy szumi. Dobry zakup jako pierwsza tokarka, która nauczy toczyć :)


Anonime
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 02 maja 2017, 11:12
Lokalizacja: dolnośląskie

#9

Post napisał: Anonime » 04 lip 2017, 06:52

Obrazek

Porządna przedwojenna robota, teraz Panie to już takich nie robią :)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 04 lip 2017, 16:59

Tu masz więcej zdjęć: https://forum.zerspanungsbude.net/viewt ... 47&t=11690

I jeśli według ciebie ta tokarka ma cokolwiek wspólnego z tym zdjęciem, które wstawiłeś, to jeden z nas jest ślepy. Porównaj: https://forum.zerspanungsbude.net/downl ... &mode=view

Na drugi raz postaraj się o rzeczywiste, a nie poglądowe zdjęcia. Sprzedając fiata punto wstawisz zdjęcia mito? Bo podobne?

Jeśli nie zajechana i ktoś ją konserwował i o nią dbał, to ja brałbym w ciemno. To doskonałe maszyny, a firma istnieje do dzisiaj, tylko maszynki nieco inne robi: https://www.cnc-stenzel.de/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”