Proszę o pomoc w wybraniu składanych noży tokarskich.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Alshrom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2017, 11:56
Lokalizacja: Świdnica

Proszę o pomoc w wybraniu składanych noży tokarskich.

#1

Post napisał: Alshrom » 08 cze 2017, 02:30

Z racji tego, że nie siedzę w technologii skrawania mam dość duży problem z wyborem noży składanych do tokarki TSB 20. Potrzebuję podstawowego zestawu noży 12x12 do w miarę komfortowej pracy na tokarce. Obrabiam głównie stal i alu. Toczę raczej amatorsko, ale dobrze by było, gdyby powierzchnia po toczeniu wyglądała jako tako. Do wydania na noże mam około 1000zł (jak coś będzie coś wartego uwagi to może więcej).
Czy lepiej kupić z 6 sztuk noży PAFANY np.:

https://www.ebmia.pl/noze-toczenia-zewn ... _2880.html

, czy lepiej kupić po prostu taki zestaw i jakieś lepsze płytki
https://www.ebmia.pl/zestaw-nozy-tokars ... 19604.html

Problem z kupowaniem wszystkich noży osobno jest taki, że w ofercie widzę dużo noży, które wg. mnie robią to samo, ale jednak mają inne oznaczenia, kąty etc.

Byłbym wdzięczny za polecenia jakiegoś zestawu, lub poradę jakie noże najlepiej wybrać (system C? S?, jaki kształt itp.)



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 08 cze 2017, 07:29

Z mojego doświadczenia wynika, że kupowanie kompletów to pomyłka. Niby jednostkowo wychodzi trochę taniej, ale wielu noży nigdy nie użyjesz.
Nie znam tej tokarki, ale na początku zakup uzależniłbym od konkretnych prac (detali) do wykonania i sztywności twojej tokarki. Tak dla przykładu, dla mnie podstawowym nożem do ogólnego toczenia wałków (zewnętrznego) są noże z dwustronnymi płytkami WNMG...., które mają 6 mocnych krawędzi skrawających zapewniającą długą i ekonomiczną obróbkę. Mają ujemną geometrię (są b. "tępe") i wymagają dość sztywnych obrabiarek. Podejrzewam, że u ciebie totalnie się nie sprawdzą, gdyż twoja tokarka prawdopodobnie jest dość "wiotka". Do takich sprzętów najlepiej pasują płytki o dodatniej geometrii, możliwie "ostre", np podobne kształtem, 1-no stronne płytki WC... WB.. itd o 3 krawędziach skrawających. A najlepiej na takich mało sztywnych tokarkach spisują się noże ze stali szybkotnącej np HSS, SW18 (względnie SW7M).
Czyli najlepszym, moim zdaniem dla ciebie rozwiązaniem było by złapać jakiegoś doświadczonego tokarza co by pokazał jak ostrzyć noże, wiertła itd i zakup za kilkaset zł dobrej szlifierki z odpowiednimi tarczami. Dla ciebie więcej zabawy i często efekt lepszy. Dobrze zaszlifowany nóż ze stali szybkotnącej stawia mniejsze opory od najlepiej dobranej płytki.

Podsumowując: kupuj noże z (ostrymi), 1-no stronnymi płytkami pod bieżące potrzeby, względnie do trochę ulepszonych stali, poza tym znajdź w pobliżu "nauczyciela" i rozglądaj się za szlifierką. Może być używana, czasami trzeba tylko łożyska wymienić. Coś w tym guście.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Proszę o pomoc w wybraniu składanych noży tokarskich.

#3

Post napisał: rdarek » 08 cze 2017, 08:17

Alshrom pisze:Byłbym wdzięczny za polecenia jakiegoś zestawu, lub poradę jakie noże najlepiej wybrać (system C? S?, jaki kształt itp.)
A tak naprawdę jest tu na forum kilka jak nie kilkanaście tematów o nożach, hss ich ostrzeniu czy składanych i płytkach.
Poświęć się troszkę i poszukaj a wiele się dowiesz.
Naprawdę temat powraca jak bumerang:
¤ Noże składaki do Nutool
¤ Chińskie składaki i niespodzianka :)
¤ Ostrzenie nozy - home made
Noże, osie, tokarki
Noże tokarskie do stali - jakie polecacie?
BASS NÓŻ TOKARSKI NOŻE TOKARSKIE 16x16MM
Tokarka do domu.
Masz szybko znalezione tematy tak na początek, a znajdzie się tego naprawdę więcej.
Również często powtarza się porada aby nie kupować kompletów.


Pawel S.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 sie 2013, 15:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#4

Post napisał: Pawel S. » 11 cze 2017, 23:56

witam ;)

warto sie zainteresowac oferta
http://sklep.cncprofi.com/

mam od nich sporo narzedzi i wiekszosc smialo moge polecic ;)
jedynie plytki do alu od nich sie nadaja do uzycia
cala reszte polecam kupic markowe ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”