zakup Gildemeistera. z przechwytem czy bez ?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

zakup Gildemeistera. z przechwytem czy bez ?

#1

Post napisał: Ragnar » 20 maja 2017, 13:50

Mamy już frezarkę CNC w firmie teraz przyszedł czas na tokarkę CNC.

Mamy mikro tokarkę konwencjonalną Ecomat 7 do ultra prostych i małych prac. Pozostałe roboty wysyłamy do podwykonawcy do wykonania na CNC.

Wymyśliłem sobie używaną tokarkę Gildemeister CTX 420, z osią C i napędzanymi narzędziami. Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów

- kupić z przechwytem czy bez ?
-- serie detali jakie wykonujemy to 50-100 szt
-- średnice głownie do fi 50 ale są też detale 84 mm a czasami większe (mniejsze serie)
-- zależy mi na automatyzacji prac, dlatego skłaniam się do przechwytu

-- podajnik pręta ... też by się przydał :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017, 14:18 przez Ragnar, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 20 maja 2017, 20:15

dziwne pytanie, z mojego doświadczenia kupuje się maszynę najbardziej wyposażoną jak tylko budżet pozwala bo jak dziś nie wykorzystasz to będzie na jutro, gdzie problem z wyborem? tym bardziej że to 1sza tokarka cnc to najbardziej patrzeć na wielozadaniowość, czym więcej na niej zrobisz tym więcej zarobisz.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Ragnar » 02 cze 2017, 06:01

wczoraj byłem w zakładzie gdzie mają dwie tokarki Gildemeister. jedna z przechwytem CTX 200 a druga CTX 400 bez

robią sporo precyzyjnych detali dla lotnictwa i przechwytu prawie nie używają, za dużo ustawiania podobno dla 500 szt lepiej przełożyć. Takie argumenty usłyszałem. U nas serie głownie do 50-100 szt, można zrobić 200-300 i położyć na półkę, jeść nie woła, 500 szt to naprawdę pojedyncze detale. Robimy detale tylko siebie, na magazyn, bo sprzedajemy detale do osób prywatnych (automotive) via WWW

Dlatego wracając do pytania czy ktoś z forumowiczów ma przechwyt w na sterowaniu Heidenhain EPL 3190 ? Jak to z tym ustawianiem przechwytu jest czasowo ? Dla mnie kluczowa jest automatyzacja wszystkich bo dzisiejszych czasach ciężko do pracy nawet o przekłacza detalu. Jeśli może coś robić się samo to było by to zdecydowanie lepiej.

Pytanie czy czas oszczędzony na "przekładaniu" nie zostanie zjedzony na ustawianie przechwytu. Kluczowe tutaj jest to iż produkujemy dla siebie i detale się powtarzają, jeśli nie sprzedam czegoś za miesiąc to sprzeda się za sześć. Oczywiście nie ma sensu zrobić 1000 szt i czekać 3 lata aż zejdzie.

Alternatywą jest ciut nowsza bez przechwytu ale może z osią Y (w kilku detalach przydała by się, pewnie więcej by się wymyśliło jak była by maszyna) albo poszukać z sondą ... co podobno przyśpiesza ustawianie .. przy naszych seriach to mogło by być bardzo pomocne. I to właśnie do zakupu tokarki bez przechwytu ale z sondą pomiarową się w tej chwili najbardziej skłaniam.

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: rafalxfiles » 03 cze 2017, 03:26

Wszystko zależy od detalu.. ja mam takie kturych bez nie zrobisz.. a coś w tym jest że jak się od początku źle podejdzie do tematu uchwytu to później nikt. z niego nie kożysta.. jako że to 1 maszyna w firmie to sobie odpuść.. sonda detalu to też jak dla Ciebie zbędny bajer. sonda narzędzia jak najbardziej tak


Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Ragnar » 03 cze 2017, 12:22

rafalxfiles pisze: sonda narzędzia jak najbardziej tak
Dziękuję za odpowiedz. Za chwilę targi w Poznaniu i najpewniej w ciągu 1-2 tygodni zakup. Patrząc na to co na rynku to spróbujemy coś zaimportować.

[ Dodano: 2017-06-04, 10:33 ]
rafalxfiles pisze:sonda narzędzia jak najbardziej tak
na ile jest precyzyjna sonda narzędziowa ?

trochę czytam i ludzie piszą ze precyzja pomiarów sondą jest średnia


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 05 cze 2017, 08:09

Ragnar pisze:trochę czytam i ludzie piszą ze precyzja pomiarów sondą jest średnia
Mam taką w Mazaku i nie narzekam. Problem nie jest w precyzji, a w uważnej obsłudze, bo sondy z natury są dość delikatne i łatwo je uszkodzić. Jak masz nowego (uczącego się np) operatora to masz dużą szanse na uszkodzenie lub zniszczenie sondy.
Co do dokładności, to jak byś nie ustawiał noży i tak musisz zmierzyć wymiar na gotowym detalu i często coś skorygować, przynajmniej na tych wykańczających narzędziach. Na ogół przy zmianie pracy musisz obmierzyć 1 detal nawet przy niedokładnej obróbce. No samo nie wyjdzie od razu idealnie, nieważne na DMG czy Mazaku.


Pawel S.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 sie 2013, 15:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#7

Post napisał: Pawel S. » 12 cze 2017, 00:04

Ragnar pisze:robią sporo precyzyjnych detali dla lotnictwa i przechwytu prawie nie używają, za dużo ustawiania podobno dla 500 szt lepiej przełożyć. Takie argumenty usłyszałem.
pracowalem kilka lat w duzej firmie gdzie nie praktykowalo sie takich udogodnien - pracownik przelozy i tyle

teraz pracuje w firmie gdzie sam sobie wszystko robie. staram sie robic wszsytko w pelnym automacie, zeby w spokoju obslugiwac inne maszyny i wyciagac juz gotowy detal

tak wiec goraco polecam i przeciwwrzeciono i chwytak gotowego elementu


co do podajnika preta - na poczatku wystarczy "chwytak" i wyciaganie preta z wrzeciona ;)
Majster70 pisze:Co do dokładności, to jak byś nie ustawiał noży i tak musisz zmierzyć wymiar na gotowym detalu i często coś skorygować, przynajmniej na tych wykańczających narzędziach.
a czy tego nie zrobi za nas sonda detalu? nie wiem - nie pracowalem jeszcze na takiej wiec pytam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”