Strona 1 z 2

pomoc w identyfikacji tokarki

: 12 mar 2017, 14:19
autor: dzikidaniel
Hej. Po dłuższych poszukiwaniach czegoś na moją kieszeń i w stanie nieagonalnym znalazłem w okolicy tokarkę.
Niestety brak jest tabliczki znamionowej i nie mogę odnaleźć modelu, a chciałbym się zabrać za oczyszczanie i konserwację z podstawową wiedzą o niej.
Po przestudiowaniu portali z ofertami i zdjęć w internecie nie znalazłem modelu mojego nabytku.
Pokrótce to co wiem to:
max średnica toczenia 29 cm (albo 30),
przelot wrzeciona 45,
długość toczenia to 1m,
waga w okolicy 1,5t,
silnik 4KW,
produkcja 1969, chyba w Radomiu (znalazłem jeden model z podobną zmianą prędkości wrzeciona gdzie była tabliczka z taką informacją).
Już sama identyfikacja będzie wielce pomocna, a jak znajdzie się DTRka to będę strasznie zadowolony :)

: 12 mar 2017, 23:52
autor: pioterek
Żeby te zdjęcia były jakoś normalnie wstawiane, to można by może coś zobaczyć poza rokiem 1940 to mało co widać. Może to wina przeglądarki chrome. Ależ napęd śruby to jakiś żałosny, na pasku?

: 13 mar 2017, 09:47
autor: dzikidaniel
To nie 1940 a 1969, tą informację podałem. Zdjęcia takie a nie inne bo nie chciało mi większych przyjąć. Napęd na pasku jak widać. Zdjęcia postaram się wstawić na jakiś zewnętrzny serwer, może wtedy będzie można coś więcej dostrzec.

: 13 mar 2017, 13:34
autor: lukasz.radomski
pioterek pisze:Żeby te zdjęcia były jakoś normalnie wstawiane, to można by może coś zobaczyć poza rokiem 1940 to mało co widać. Może to wina przeglądarki chrome. Ależ napęd śruby to jakiś żałosny, na pasku?
z tego co widać to tam śruby nie ma

: 13 mar 2017, 13:47
autor: dzikidaniel
Podaję link do zdjęć w lepszej rozdzielczości
https://goo.gl/photos/tA1De95owNkrmWby7

: 13 mar 2017, 16:36
autor: pioterek
No nie ma śruby faktycznie, a dzikidaniel napisał, że ma i byłem gotowy uwierzyć. Są jedynie dźwignia i wałek pociągowy. W związku z tym nie ma możliwości robienia gwintów na tej tokarce, a więc jest "taka sobie", ale fajna, bo silnik ma rozsądną moc dla potrzeb amatorskich robótek. Jeśli chciało by się autorowi w nią inwestować to warto by pomyśleć o przerobieniu na CNC o ile nie jest nadmiernie wyeksploatowana. No, a te obrazki teraz to są spore, jednak takie to tu faktycznie nie wchodzą. Może jak gdyby je zmniejszyć ze dwa razy o połowę w pionie i poziomie to by weszły. No i przejawy monopolu za którymi nie przepadam.
Obrazek

: 13 mar 2017, 20:48
autor: dzikidaniel
Szczerze mówiąc zjechałem z rozmiarem do momentu aż forum je przyjęło. Nic więcej nie dało rady. Z google to po prostu pierwsze co mi wpadło do głowy, i powiem że pierwszy raz z tego skorzystałem.
Stan nawet ok, fakt gwintów nie porobię (niestety) ale za takie pieniądze nie ma co wybrzydzać a na moje potrzeby to powinno dać radę. Dodatkowo dostałem jeszcze 2 uchwyty, sporo noży i wierteł więc jak na pierwszy tego typu sprzęt myślę że dobrze trafiłem, ale jak widać trochę zaniedbana i zależy mi na tym by ją "odchamić" i z tym przychodzę, by nie wyważać otwartych drzwi i zamiast wszystkiego od nowa się uczyć móc skorzystać z wiedzy.
Jak wcześniej wspomniałem to podobną spotkałem na serwisach sprzedaży:
https://www.olx.pl/oferta/tokarka-CID619-IDchnaj.html
i ta akurat ma tabliczkę z wybitym miejscem produkcji Radom (czy w Radomiu był zakład produkujący tokarki?). Nic więcej nie widziałem podobnego. Liczę że ktoś coś wie i może mnie naprowadzić gdzie szukać by jakichś informacji o niej.

: 13 mar 2017, 21:25
autor: pioterek
No tak, podobieństwo jest spore,widać wiele detali identycznych, a to już coś, może na temat fabryki coś się uda poszukać, ale mi się ta maszyna kojarzy z nazwą 2TX...? czy jakoś tak.

: 13 mar 2017, 21:52
autor: lukasz.radomski

: 14 mar 2017, 05:14
autor: pioterek