Jak skofigurować w Linuxcnc wrzeciono z silnika krokowego

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Jarzyna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2016, 06:20
Lokalizacja: Wadowice

Jak skofigurować w Linuxcnc wrzeciono z silnika krokowego

#1

Post napisał: Jarzyna » 18 gru 2016, 06:53

Witam Wszystkich. Jestem w trakcie budowy nawijarki do transformatorów i jest to mój pierwszy kontakt z urządzeniami cnc. Mam problem z ustawieniem wrzeciona z silnika krokowego w programie Linuxcnc. Wrzeciono musi być na takim silniku by można było zsynchronizować posuw z obrotami. Próbowałem to robić ma Mach3 ale nie chodzi mi kod G32 ani G99, podobno wersja demo ma takie ograniczenia więc padło na linuxcnc. Użytkownik Miki kiedyś pisał, że trzeba skonfigurować oś obrotową ale nie mogę znaleźć jak to zrobić a o problemie jak w temacie też nic nie znalazłem. Proszę o pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5561
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 18 gru 2016, 14:13

w tokarce stosuje się zwykły silnik i enkoder wtedy linuxcnc sobie synchronizuje posuw do obrotów.

Nie wiem czy jest jakaś komenda która umożliwi prace 4 osi jako wrzeciono - temat się przewinął kilka razy i niepadła konkretna odp.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Jans
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 11 gru 2005, 13:29
Lokalizacja: Jarosław

#3

Post napisał: Jans » 18 gru 2016, 15:58

Jak do nawiijarki to potrzeba sterowac dwoma silnikami.Wystarczy odpowiednio dobrać długości odcinków i ilość kroków dla dwu osi i nimi wysterować silniki.Można też użyć mikrokontrolera. Było coś takiego opisane przy kursie w Bascomie. Pozdrawiam JS.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 18 gru 2016, 17:31

Można skonfigurować jako ciągły obrot ale to nic mu nie da. Do nawijania potrzebuje określoną ilość obrotów wrzeciona i odpowiednią ilość przejazdów drugiej osi w te i nazad. Proste do zrobienia na normalnej osi obrotowej i pętelce.


Jans
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 11 gru 2005, 13:29
Lokalizacja: Jarosław

#5

Post napisał: Jans » 18 gru 2016, 17:56

Jedna warstwa to ilość obrotów..Można przyjąć jeden obrót na mm,więc wpisujemy liczbę zwoi.Dla drugiej osi to mnożymy liczbę zwoi razy grubość drutu i mamy długość odcinka o który powinien przemieścić się prowadnik drutu.Druga warstwa identycznie z tym że prowadnik przebywa drogę odwrotną. I tak kolejne warstwy.Pozdrawiam.JS.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 18 gru 2016, 18:12

Dobrze napisany subik z załatwi nawijanie wszelkich cewek każdym drutem.
Podasz ilość zwojów, szerokość cewki i grubość drutu a resztę wyliczy.


Autor tematu
Jarzyna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2016, 06:20
Lokalizacja: Wadowice

Jak skofigurować w Linuxcnc wrzeciono z silnika krokowego

#7

Post napisał: Jarzyna » 20 gru 2016, 07:08

kamar pisze:Dobrze napisany subik z załatwi nawijanie wszelkich cewek każdym drutem.
Podasz ilość zwojów, szerokość cewki i grubość drutu a resztę wyliczy.
Witam. W obecnej sytuacji doszedłem do tego jak pisali również inni, że steruję dwoma osiami, oś obrotowa np X jest tak skonfigurowana by obracała się o jeden obrót gdy podaję ruch o jeden mm, natomiast druga to posuw np Y i jest tak skonfigurowana by suport fizycznie przesuwał się o jeden milimetr. W programie podaję wymiar Y gdzie wymiar jest szerokością jednej warstwy uzwojenia transformatora, natomiast wymiar X stanowi o ilości obrotów, którą obliczam dzieląc szerokość tej warstwy przez grubość drutu.
Program przykładowy przy szerokości warstwy 5 cm i grubości drutu 0.25 mm

G00 X0 Y0
G00 X200Y50
M30

Program pracuje dobrze i chyba tak zostanie, ale za każdym razem muszę w programie ustawiać w zakładce strojenia silników prędkość pracy bo nie umiem zaprogramować prędkości G01.
Stąd moje drugie pytanie trochę podstawowe, jak programować prędkość G01.

Oraz pytanie do Użytkownika Komar o co chodzi z tym dobrze zaprogramowanym subikem bo takie sterowanie jak Pan podał by mi bardzo pasowało.

Dziękuję Wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: TwinB » 20 gru 2016, 21:42

adam Fx pisze: Nie wiem czy jest jakaś komenda która umożliwi prace 4 osi jako wrzeciono - temat się przewinął kilka razy i niepadła konkretna odp.
teoretycznie znalazłem jak to zrobić bo silnik krokowy w linuksie może pracować w trybie pozycji i wtedy robi określona ilość obrotów z założoną prędkością lub w trybie velosity czyli prędkościowym i tam po prostu dajemy START i podajemy predkosc jak dla wrzeciona
ustawienie tego wymaga recznego grzebania w plikach .hall i .ini
jakoś w nawale pracy nie miałem czasu tego wytestowac

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”