Witajcie,
Jakiś czas temu zakupiłem taka tokareczkę i trafiła mi się na nią poważniejsza robota. Podczas pracy okazało się, że tokarka praktycznie nie ma samohamowności na posuwie wzdłużnym i podczas toczenia czołowego ucieka mi. Czy to normalne? Poniżej filmik przedatwiający mój problem. Proszę o jakąkolwiek pomoc i będę wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam
: 10 gru 2016, 17:52
autor: rynio_di
To jest prawidłowe zachowanie . Jak zapniesz zamek to suport nie będzie ruchomy .
: 10 gru 2016, 18:06
autor: clipper7
Johnny pisze:Czy to normalne?
A niby co miałoby hamować? Tam jest tylko listwa zębata, koło i ew., w niektórych przypadkach, prosta przekładnia. Dlatego stosuje się zacisk suportu. Samo zapięcie suportu na śrubie pociągowej jest zwykle obarczone pewnym luzem a proste tokarki często nie mają możliwości łatwego odłączenia napędu śruby (trzeba np. wyjąć koło zębate z przekładni).
: 10 gru 2016, 18:12
autor: Johnny
Gdzie jest zapięcie supportu, o którym koledzy piszą?
: 10 gru 2016, 19:12
autor: rynio_di
To taka dźwignia po prawej stronie na suporcie ściska nakrętkę dwu dzielną .
: 10 gru 2016, 19:34
autor: clipper7
Johnny pisze:Gdzie jest zapięcie supportu
Jakim cudem udaje się kol. toczyć bez takich podstawowych wiadomości
Johnny pisze:trafiła mi się na nią poważniejsza robota
I to jeszcze poważniejsze rzeczy
Może jednak warto chociaż przekartkować instrukcję ?
: 10 gru 2016, 19:50
autor: adam Fx
Oczywiście jak zapniesz nakrętkę to musi być rozpięta gitara bo inaczej będzie ciągną posuw. ja to robię inaczej mianowicie stosuje klocek oporowy https://youtu.be/Vbjy-yqLv1M?t=8m32s
Ps. skasuj sobie luz na suporcie bo bardzo łatwo go przesuwasz.
: 10 gru 2016, 21:12
autor: RomanJ4
Johnny pisze: Podczas pracy okazało się, że tokarka praktycznie nie ma samohamowności na posuwie wzdłużnym i podczas toczenia czołowego ucieka mi. Czy to normalne?
Normalne.
Możesz zrobić 4 rzeczy:
- o zapinaniu zamka śruby pociągowej już koledzy napisali. Oczywiście musi być w tym czasie wyłączona. przybranie i dokładny wymiar przy toczeniu czoła wykonasz za pomocą ustawienia sanek narzędziowych (te pod imakiem nożowym)
- możesz do tego wykorzystywać mocowany na pryzmie łoża, przestawialny zderzak suportu, do którego lewą ręką dociskasz pokrętłem suport, a nóż do materiału dostawiasz, łapiesz wymiar sankami narzędziowymi (j/w), i planujesz prawą. (bardzo wygodne rozwiązanie) https://www.cnc.info.pl/topics89/nutool ... 971,40.htm
@clipper7 - mam dużą tokarkę, ale leci na niej seria i nie opłaca mi się jej przezbrajać, małą nabyłem niedawno i się dopiero jej uczę. Mam serię 200 sztuk i nie opłaca mi się przestawiać dużej. Poza tym z całym szacunkiem do Twojej wiedzy, ale Twoje posty oprócz tego, że nabiłeś sobie kolejne 2 nie wniosły nic do dyskusji, a już na pewno mi nie pomogły.
@adam Fx - bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Śledzę Twój kanał na YT już dłuższy czas Miło, że się odezwałeś. Zderzak na pewno sobie dorobię tylko z gotowym ramieniem, aby była możliwość dociskać go ręcznie.
@RomanJ4 - bardzo dziękuję za rzeczowe i konkretne wyjaśnienie rzeczywiście podorabiam sobie akcesoria do niej i będzie super. Mam nawet teraz w głowie dodatkowe rozwiązanie kombinowanego przyrządu, który znacznie usprawni mi pracę.
Tym, którzy pomogli z góry dziękuję za poświęcony czas i naświetlenie sprawy.
: 11 gru 2016, 16:30
autor: roger18sx
Coś za coś jak ma suport lekko jezdzić to musi uciekać podczas toczenia tym bardziej że to mała tokarka a nie jakiś tuc lub tur w których support waży z 200 kg.Przeważnie sa śruby blokujące lub można załączyć naketkę śruby pociągowej lecz wtedy zazwyczaj posuwy automatyczne nie działają a i można sobie zrobić kuku jak by się załączyło śrubę pociągową z wrzeciennikiem.