Jaki system narzędziowy, pomóżcie proszę

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
carka25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2016, 19:30
Lokalizacja: Poznań

Jaki system narzędziowy, pomóżcie proszę

#1

Post napisał: carka25 » 27 lis 2016, 19:43

Cześć mam pytanko. Dobieram system narzędziowy do danych:
- obróbka różnego rodzaju wałków/wałów (np reduktory) ze stali w stanie miękkim, ulepszonym lub zahartowanym
- 100 % obróbka tokarska
- mała firma (80 osób)

dysponuję parkiem maszynowym tokarki sterowane numerycznie ale bez możliwości napędzania narzędzi.

Zastanawiam się nad systemem narzędziowym uniwersalnym KM Kennametal albo CAPTO z sandvicka, nie umiem poszukać żadnego systemu stricte tokarskiego. Szczerze nie mam doświadczenia, założenie brak możliwości napędzania narzędzi rozkłada mnie na łopatki.

Macie może pomysł na jaki system się zdecydować? Będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie. Z góry dziękuje. To tylko zadanko na studia a tydzień szukam i nie mam pojecia.



Tagi:


turo5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: okolice Czechowic

#2

Post napisał: turo5 » 27 lis 2016, 23:22

witam
nie rozumiem w czym problem
"założenie brak możliwości napędzania narzędzi rozkłada mnie na łopatki."
narzędzia napędzane w tokarkach to jest dodatkowa możliwość za którą się płaci a wałki można toczyć również nożami lutowanymi no a teraz przejdźmy do wyboru najpierw wałki
1 jakie średnice czy są wewnętrznie drążone(wiercenie i wytaczanie)
2 musisz dobrać narzędzia do toczenia wiercenia wytaczania przecinania jeżeli masz system to potem płytki możesz wymieniać pod tym systemem
3 wybierz takiego dostawcę co jest na miejscu
4 cena zestawu
lepiej kupić dobry system narzędziowy są też polskie Pafana a ile kasy masz na to to tylko Ty wiesz pozdrawiam


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 29 lis 2016, 07:43

Jak na studia, to co byś nie wybrała będzie dobrze. W realu, to popatrz na różnice w cenie tej samej oprawki np w wersji VDI40 (VDI jest obecnie najpopularniejsze na tokarkach) i Capto C6. Różnice w sztywności nieduże, jak nie masz potrzeby super sztywnych mocowań, np do wytaczania długich otworów, potrzeba ci ciągle przezbrajać tokarki bo krótkie serie to duża różnica w kosztach. Jak niemalże jednorazowe uzbrojenie do długich serii to nie ma to aż takiego znaczenia bo to 1-no-razowy wydatek.
Niektórzy producenci w standardzie dają swoje systemy, np Mazak, i to nawet różne w zależności od tokarek, np inny na Mazatrole i inny na smartach nie wiedzieć czemu. Wtedy warto rozważyć czy nie Capto.
Ale te wszystkie rozważania to oczywiście mają sens tylko przy zakupie nowych obrabiarek, bo jak już kupisz z jakimś konkretnym systemem oprawek to już po ptakach. Jeżeli chcesz mocować Capto np na VDI to to jakaś proteza dla mnie jest tylko w jakiś wyjątkowych sytuacjach

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”