Jaką używaną mini tokarkę wybrać?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Kedar-88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:44
Lokalizacja: katowice

#21

Post napisał: Kedar-88 » 26 lis 2016, 14:19

Kazik003 pisze: Czym różni się posuw ręczny od automatycznego i jaki jest lepszy dla początkującego np przy toczeniu wałów,stożków?
Faktycznie wpierw trochę poczytać proponuje. Fajna książka to ta którą kolega wcześniej w poście wspomniał.

Posuw automatyczny to taki który jest zadawany przez maszynę (maszyna sama ciągnie suport z nożem). Ręczny kręci cię samemu. W toczeniu tylko i wyłącznie automatyczny wchodzi w grę, bez niego nie uzyskasz prawidłowych parametrów skrawania. Już nawet pomijam fakt samej pracochłonności. Zajechałbyś sie przy kręceniu ręcznym :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#22

Post napisał: clipper7 » 26 lis 2016, 14:42

Kedar-88 pisze:W toczeniu tylko i wyłącznie automatyczny wchodzi w grę
Ciekawa opinia, nigdy bym na to nie wpadł :roll:
Zawsze byłem ciekawy, do czego służą te korby przy mojej tokarce :shock:
Teraz wiem, że do niczego :cry:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Kedar-88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:44
Lokalizacja: katowice

#23

Post napisał: Kedar-88 » 26 lis 2016, 15:22

clipper7 pisze:
Kedar-88 pisze:W toczeniu tylko i wyłącznie automatyczny wchodzi w grę
Ciekawa opinia, nigdy bym na to nie wpadł :roll:
Zawsze byłem ciekawy, do czego służą te korby przy mojej tokarce :shock:
Teraz wiem, że do niczego :cry:
Nie pisałem tego dla Ciebie. Tylko dla człowieka który nie ma pojęcia o toczeniu. I posów jest tu w innym konteksćie uzyty a nie jako dojazd do materiału, zadawanie ap itd. Tylko jako podstawowy przejazd i kierunek jakim należy się kierować przy wyborze maszyny. Czyli patrz omijać maszyny bez.

Więc czep się tranmwaju :wink:


Autor tematu
Kazik003
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2016, 22:27
Lokalizacja: Bochnia

#24

Post napisał: Kazik003 » 26 lis 2016, 17:46

Doczytałem ze ta książka jest dla laików za skomplikowana. Oglądam filmy instruktażowe po polsku na youtube bo łatwiej tak zrozumieć o co chodzi.

Czytanie książek bez styczności z urządzeniem jest moim zdaniem złym pomysłem. To tak jakbym poszedł na prawo jazdy nie mając własnego auta cale życie jezdrząc w siodle:grin:

Co do posuwu to rozumiem ze automatyczny nie wymaga wysiłku ale słysząłem o przypadkach wbicia noża w wrzeciono i zniszczniu tak imaka. Myślałem ze jest tam automatyczny wyłącznik na końcu gwintu posuwu- ale akurat żaden problem taki dorobić bo nie wyobrażam sobie żeby maszyna się nie zatrzymała sama zanim nóż zetknie się z wrzecionem.


Widzę ze średnica otworu w wrzecionie jest b ważna,i często decyduje o zakupie bo wtedy nie jest ważna tak odłegłosc miedzy kłami ... i te chin-ki maja ją dużo większą- i na wylot niż te stare konstrukcje z lat 50-60- . Podobno jednak parametry też bywają teoretyczne i w praktyce nie da się w ten 20mm otwór włożyć 20mm , ktoś na filmie twierdził ze w ATB einhell 3000 musiał roztoczyć by włożyć tam 16mm czy to prawda ze tak jest w tych mini lathe,tytan 350 itp?


Bo skoro nie będe mógł przełożyć wału na wylot przez wrzeciono bo otwór będzie za mały to by stoczyć końcówkę to będę musiał toczyć ją przy samym koniku,a nawet demontując go i dając tam krótszą podtrzymkę by zyskać parę centymetrów- będzie to duży problem??? Bo się domyślam ze są zawsze jakie triki tokarskie by wykonać robotę.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#25

Post napisał: rdarek » 26 lis 2016, 18:32

Kazik003 pisze:To tak jakbym poszedł na prawo jazdy nie mając własnego auta cale życie jezdrząc w siodle:grin:
No zazwyczaj idąc na prawko nie ma się jeszcze własnego auta :)
Kazik003 pisze:Co do posuwu to rozumiem ze automatyczny nie wymaga wysiłku ale słysząłem o przypadkach wbicia noża w wrzeciono i zniszczniu tak imaka. Myślałem ze jest tam automatyczny wyłącznik na końcu gwintu posuwu- ale akurat żaden problem taki dorobić bo nie wyobrażam sobie żeby maszyna się nie zatrzymała sama zanim nóż zetknie się z wrzecionem.
Niestety nie wszystkie mają wyłącznik posuwu i nie na końcu gwintu tylko ustawiany na zderzaku. Maszynki typu minilathe zazwyczaj nie mają i ludzie dorabiają sobie różne konstrukcje. Ale da się bez tego żyć trzeba tylko uważać. Tsb już miały czy wszystkie nie wiem i raczej wszystkie większe (poważniejsze konstrukcje) ale niech koledzy doprecyzują.
Mówimy oczywiście o wyłączeniu posuwu nie tokarki bo to niezdrowe :wink:
Kazik003 pisze:Widzę ze średnica otworu w wrzecionie jest b ważna,i często decyduje o zakupie bo wtedy nie jest ważna tak odłegłosc miedzy kłami ... i te chin-ki maja ją dużo większą- i na wylot niż te stare konstrukcje z lat 50-60- . Podobno jednak parametry też bywają teoretyczne i w praktyce nie da się w ten 20mm otwór włożyć 20mm , ktoś na filmie twierdził ze w ATB einhell 3000 musiał roztoczyć by włożyć tam 16mm czy to prawda ze tak jest w tych mini lathe,tytan 350 itp?

Tak to jest bolączka ryżowych produktów moja teoretycznie ma prześwit 20mm ale 19-tu nie mogłem przecisnąć niestety. Poprawić fabrykę można jednak z rozsądkiem

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#26

Post napisał: grg12 » 27 lis 2016, 10:48

rdarek pisze: Tak to jest bolączka ryżowych produktów moja teoretycznie ma prześwit 20mm ale 19-tu nie mogłem przecisnąć niestety. Poprawić fabrykę można jednak z rozsądkiem
A to już grubo oszukali - moja opti 180x300 powinna mieć prześwit 20mm - wałek 20mm wchodzi mniej więcej do połowy wrzeciona. Z tym że brakuje najwyżej paru dziesiatych. Tak jakby wiercili z dwóch stron i trochę się im nie zgralo...


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#27

Post napisał: Andrzej 40 » 27 lis 2016, 12:50

Kazik003 pisze:
Widzę ze średnica otworu w wrzecionie jest b ważna,i często decyduje o zakupie bo wtedy nie jest ważna tak odłegłosc miedzy kłami ... i te chin-ki maja ją dużo większą- i na wylot niż te stare konstrukcje z lat 50-60- . Podobno jednak parametry też bywają teoretyczne i w praktyce nie da się w ten 20mm otwór włożyć 20mm , ktoś na filmie twierdził ze w ATB einhell 3000 musiał roztoczyć by włożyć tam 16mm czy to prawda ze tak jest w tych mini lathe,tytan 350 itp?
Mini Lathe mają uchwyt 80mm i przelot wrzeciona 20mm nic nie daje, bo uchwyt ma przelot 16mm. Dla wsunięcia we wrzeciono pręt powinien mieć średnicę przynajmniej o parę dziesiątych mm mniejszą.


Autor tematu
Kazik003
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2016, 22:27
Lokalizacja: Bochnia

#28

Post napisał: Kazik003 » 27 lis 2016, 16:55

Dlatego kiedyś zdałem z 1 razem bo jezdziłem 2 lata bez :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Tokareczka została zakupiona :grin:

Najbliższe dni spędzę nad przystosowaniem jej pod siebie ,zmierzeniu wszystkich parametrów i zmianach bo na razie mam falownik i przełączniki na kablach. Myśle o jakiejś metalowej skrzyni która pełniła by funkcję stołu- a po zamknięciu blatu tokarka w pozycji odwróconej była by zamknięta w tym stole. Pomysł taki widziałem z jakaś maszyną do szycia. Jeśli wieko zrobiłbym na ,śrubach to można by szybko je wykręcić i przenosić oddzielnie tokarkę i ręszte stołu. To taki pomysł na początek.Skrzynie stół nawet posiadam ale jest trochę za krótka.


Przydały by mi się teraz jeszcze jakieś wskazówki jak dobrać noże ,czego unikać i czego nie kupować...

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#29

Post napisał: rc36 » 27 lis 2016, 17:02

Pokaż zdjęcia tej maszynki, chyba tyle się nam należy?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#30

Post napisał: Avalyah » 27 lis 2016, 18:03

A którą Kolega wybrał w końcu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”