Tokarka dla firmy - na zapotrzebowanie własnej produkcji

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Adameka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 09:37
Lokalizacja: Warszawa

Tokarka dla firmy - na zapotrzebowanie własnej produkcji

#1

Post napisał: Adameka » 06 lis 2016, 10:06

Witam

Jesteśmy firma handlowa która sprzedaje sprzęt budowlany. Mam w swojej ofercie klika produktów które wykonywane sa na tokarkach. W ostanim roku zauważyłem duży wzrost sprzedazy "bolców" które mamy w ofercie. "bolce" wykonywane sa ze stali nierdzewnej oraz mosiądzu . Bolce sa wykonywane z pręta max fi 30mm, długość ich max 150mm. Minimalne fi 10mm długość 60mm. Do tej pory korzystałem z firmy która zajmuje sie toczeniem zawodowo. Niestety dla nich moje zlecenia po 400-500sztuk mimo ze jednostkowo płacimy za nie po 10000zl brutto sa dodatkiem i musimy czekać na realizacje po 2-4 tyg. ( przerobiłem już minimum 4-5 firm i albo cenę dają kosmiczna albo czas realizacji jest nieakceptowalny )

Użyłem prostej kalkulacji sprawdziłem cenę pręta ze stali nierdzewnej np fi30 , to cena surowca to jest 1/3 ceny która my płacimy za wykonanie. Wiec 2/3 ceny mamy na koszty eksploatacyjne oraz pracownicze oraz zysk firmy wykonującej.. Dlatego przy zakupie rocznie powyżej 150 000 zł trzeba pomysleć o własnym sprzęcie i własnej produkcji. Pozwoli to na niezależna produkcje oraz wprowadzenie nowych produktów.

Na żakup tokarki możemy przeznaczyć ok 30 000 - 40 000zl brutto ( preferowana nowa ... )
Materiał toczony - 60% stal nierdzewna , 20% mosiądz 20% stał
Ilości: na dzień dzisiejszy 1000/sztuk miesięcznie
Nie będzie nas interesowała produkcja dla firm zewnętrznych tylko dla nas.
Elementy toczone max 30mm 95% sporadycznie zdążą sie do 45mm ale to max 5% całej produkcji

Sprawa tokarek dla mnie jako właściciela jest słabym punktem bo za dużo o nich nie wiem, dlatego czekam na porady. W tym tygodniu dodatkowo sa targi maszyn w Nadarzynie i tam tez wystawiają sie wystawcy tokarek tam tez bede chciał zasięgnąć wiedzy

Dziękuje

Marek



Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 06 lis 2016, 11:31

Witam, zakup tokarki to jedno a drugie to fachowiec do tokarki. W obecnych czasach znalezienie tokarza, z choćby minimalnym doświadczeniem, to spore wyzwanie dla pracodawcy.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: lepi » 06 lis 2016, 11:42

Najprościej zamówić wieksza partie i trzymać na magazynie. Zajmie mniej miejsca niż tokarka a i cena za sztukę będzie o wiele niższa.


Autor tematu
Adameka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 09:37
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Adameka » 06 lis 2016, 12:58

Witam

Dziękuje za porady ale pytanie dotyczyło innej kwesti.

A - elementy toczone które kupujemy sa proste wręcz banalne do produkcji..
B- co do tokarza to szedł bym w kierunku wyszkolenia pracownika a nie zatrudnienia.
C- własny sprzęt umożliwia poszerzenie portfolio oraz produkcje niskich nakładów....

Marże mamy bardzo wysokie na tych produktach... Dlatego chce uruchomić własna produkcje

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#5

Post napisał: ONATOS » 06 lis 2016, 13:42

Adameka pisze:A - elementy toczone które kupujemy sa proste wręcz banalne do produkcji..
Samo kupienie tokarki to nie problem ale, do takiej produkcji trzeba piłę to ciecia materiału, szlifierkę do ostrzenia narzędzi.
Adameka pisze:B- co do tokarza to szedł bym w kierunku wyszkolenia pracownika a nie zatrudnienia.
Można i tak ale pracownik musi posiadac trochę podstawowych umiejętności i wiedzy dotyczących obróbki skrawaniem tj. obróbka na tokarce, szlifowanie narzędzi itp.
Adameka pisze:C- własny sprzęt umożliwia poszerzenie portfolio oraz produkcje niskich nakładów....
To się zgadza ale, jakim kosztem ? Czy naprawdę opłacalnym ?


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: lepi » 06 lis 2016, 13:55

Jak elementy sa proste to kup dwie rewolwerowki. Osobna do stali i mosiadzu. Uzywaj tylko nozy składanych. Przeszkolenie kilka dni i pracownik sobie poradzi jak nie gapa.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 06 lis 2016, 14:09

Czytając jakie są wymagania , to prawdę powiedziawszy wygląda na to że - każda większa maszyna będzie ok.
z tego przedziału cenowego - oczywiście.
na targach nie daj sobie wcisnąć jakieś maszyny o długości toczenia 1500 mm :lol:
im cięższa - tym z reguły lepsza.
lepiej nadwyżkę wydać na osprzęt - kły , noże , narzędzia pomiarowe , itp.
niech sprzedawca zaprezentuje - toczenie i co ważne - ucinanie.
ucinanie to taki test sztywności maszyny.
pzd.
zapomniałem - przelot wrzeciona musi być odpowiedni .
Mane Tekel Fares


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#8

Post napisał: marcpol » 06 lis 2016, 14:36

Nie słuchaj malkontentów twierdzących, że nic się nie da i nie opłaca.

Zacznij od Excela i policz koszt produkcji jednego wyrobu uwzględniając finansowanie maszyny, serwis, zużycie prądu, materiał, narzędzia i pracownika. Uwzględnij też ewentualny spadek popytu, wzrost ceny materiału, narzędzi itp. Jeśli wyjdzie na + względem obecnego stanu to potrzebujesz tokarki.

Przechodząc do sedna, o które pytasz:

Osobiście uważam, że w opisywanym przypadku (działalność handlowa) najbardziej opłacalny byłby leasing maszyny cnc - zapewniłaby największe możliwości produkcyjne + stały koszt, co wkrótce może być bardzo cenne (oby nie).

Tokarki uniwersalne doskonale nadają się do celów remontowych, naprawczych, prototypowych, produkcji jednostkowej i niewielkich serii. Jednak zastosowanie takiej obrabiarki do większych ilości prostego wyrobu w mojej opinii jest nieefektywne.

Zastosowanie automatu tokarskiego bardzo uprości samą produkcję, jednak przestawienie urządzenia z produkcji jednego wyrobu na drugi wymaga wymiany krzywek. Nalezy jednak rozważyć to rozwiązanie. Koszt jednostkowy będzie prawdopodobnie najniższy.

Tokarka CNC zapewni największe możliwości, jednak jej zakup, serwis oraz obsługa wymagają większych nakładów. W zamian otrzymasz najwydajniejsze rozwiązanie, które również będzie najbardziej uniwersalne.

Do tokarki można zastosować też podajnik pręta, który przyspieszy produkcję.

Jedź na targi, poczytaj forum, popytaj, policz, zastanów się nad kierunkiem rozwoju i podejmij decyzję.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 06 lis 2016, 16:36

marcpol pisze: Zacznij od Excela i policz koszt
W pierwszym poście już napisane że koszty policzone, kalkulacje przeprowadzone. :wink:
Jedź na targi, pytaj, rozmawiaj z producentami, przedstawicielami, oglądaj jak maszyny pracują. Tokarstwo nie jest tajemną sztuką tym bardziej jak bolce, kołki itp produkujesz.
Powodzenia.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

#10

Post napisał: kozak12 » 06 lis 2016, 16:39

Adameka pisze:Witam
B- co do tokarza to szedł bym w kierunku wyszkolenia pracownika a nie zatrudnienia.
Długa droga przed Tobą jak sam nie mając pojęcia chcesz wyszkolić człowieka na dobrego, tokarza ,ustawiacza,operatora, programistę.
To że element wygląda na prosty nie znaczy że zrobi się w sekundę a czas jak sam wiesz to pieniądz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”