Tokarka do wosku w celu produkcji świec.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
sistinas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Tokarka do wosku w celu produkcji świec.

#1

Post napisał: sistinas » 09 paź 2016, 21:22

Witajcie,
jeśli temat założyłem w złym miejscu to przepraszam i proszę o przeniesienie.
Niestety w temacie tokarek jest zielony, dlatego zgłosiłem się z prośbą o pomoc na forum.

Potrzebowałbym urządzenie które z dużej świecy wytnie odpowiedni kształt dostarczony w formie plastikowego kopiału, stąd mój wybór padł na tokarko-kopiarkę.
Niestety poza tokarkami jubilerskimi nie znalazłem żadnych innych tokarek przeznaczonych typowo do wosku. Dodatkowo może ktoś ma większe doświadczenie z pracą w wosku i chciałby się podzielić swoimi odczuciami to bardzo chętnie poczytam.

Celem jest osiągnięcie różnego kształtu świec poprzez obróbkę skrawaniem. Wiem, że można to osiągnąć również robiąc formy i wykorzystując odlewnictwo, ale najpierw chciałbym poszukać rozwiązania skrawaniem.

Póki co domyślam się, że problemem będzie zamocowanie świecy woskowej w tokarce oraz wytwarzająca się podczas skrawania temperatura no i wszędzie przyklejające się drobiny wosku. Ktoś ma może jakieś pomysły ewentualnie jak w inny sposób osiągnąć różne kształty świec nie robiąc form za każdym razem?



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 09 paź 2016, 21:45

cokolwiek z regulowaną prędkością i imakiem do drewna będzie ok.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2016, 22:58 przez koala.g, łącznie zmieniany 1 raz.


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#3

Post napisał: Paola » 09 paź 2016, 22:57

DominikPierog pisze:cokolwiek z rekulowaną prędkością...
rekulowane kuliście czy bocznie :?:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#4

Post napisał: rdarek » 10 paź 2016, 08:12

Paola pisze:
DominikPierog pisze:cokolwiek z rekulowaną prędkością...
rekulowane kuliście czy bocznie :?:
Zaczyna się?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Yarec » 10 paź 2016, 08:53

sistinas świeca na tokarce ? - fenomen, ale można sobie zrobić, do niskoobrotowego napędu dokupić plastikowy uchwyt i układ chłodzenia materiału (tut. świeca) do tego układ kopierski albo wydrukować 3D : Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 10 paź 2016, 09:11

Na moje oko, jeśli chciałbyś cokolwiek z tej świecy zrobić, to typową obróbką tokarską raczej nic nie zwojujesz z kilku przyczyn, a pierwsza to duża kruchość samego tworzywa która praktycznie uniemożliwi toczenie (zwłaszcza smuklejszych świec).
A jeśli już, to narzędzie do skrawania wosku powinno być napędzane(np frez), a przedmiot ewentualnie tylko wolno (w miarę postępu obróbki) się obracać (jak w CNC czy frezarko-kopiarce http://sprzedajemy.pl/kopiarka-do-rzezb ... -nr9669637 , wersja niskobudżetowa na frezarce górnowrzecionowej - ta musi mieć regulację obrotów ze względu na topienie materiału itd)
pozdrawiam,
Roman


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: GumiRobot » 10 paź 2016, 10:39

Kolego wykorzystać cechę materiału - niską temperaturę topnienia.
Ploter XYZC lub tylko XZC z gorącymi nożami jako narzędziami.


Autor tematu
sistinas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: sistinas » 10 paź 2016, 11:42

Niestety nie widzę zastosowania dla plotera terminczego, ponieważ z tego co udało mi się ogarnąć w internecie, wszystkie do cięcia stosują drut a niestety uniemożliwia to osiągnięcie kształtu 3D oraz wycięcie detali, nawet dysponując obrotowym stolikiem. Chyba, że są jakieś jeszcze inne plotery których w internecie nie znalazłem to prosiłbym o link :)

Co do kruchości świec, to w sumie kształt to sprawa otwarta, można zaprojektować trochę grubsze żeby się nie połamały :) także te frezarko-kopiarki wydają się być najlepszym pomysłem....szkoda tylko, że wszystkie firmy mają rozwiązania mocno przemysłowe i wątpie, żeby się pochylili nad wykonaniem jednej małej z przeznaczeniem do wosku skoro nawet nie wiadomo czy to będzie działać. Ewentualnie może kojarzycie jakieś niewielkie rozwiązania modelarskie?

Tokarka z 3D - fajna sprawa, tylko wątpie żeby mi nowicjuszowi udało się wszystko poskładać tak żeby to chodziło i nie zabiła mnie wylatująca świeczka :)


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: GumiRobot » 10 paź 2016, 11:45

Gorący nóż to nie to samo co drut w ploterze termicznym.


Autor tematu
sistinas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: sistinas » 10 paź 2016, 12:05

Ok GumiRobot a taki ploter miałby być własnej konstrukcji? bo nie mogę nigdzie wygooglować gotowego rozwiązania które przedstawiasz. jak masz cos takiego pod ręką to wrzuć chociaż nazwę - będzie się łatwiej dogadać.
Większość firm oferuje plotery termiczne. Są noże termiczne ale tylko do ręcznego cięcia. Rozumiem, że miałbym sam stworzyć taki ploter który wycinałby takim nożem termicznym żądany kształt w osi xyz bazując na ploterze cnc czy jak?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”