luna 1022 - pomysły na kasowanie luzów na posuwie wzdłużnym

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

luna 1022 - pomysły na kasowanie luzów na posuwie wzdłużnym

#1

Post napisał: hugh_h » 23 wrz 2016, 22:39

Czy może ktoś ma taką tokarkę i wymyślił jak kasować luzy z listwa zębatą.
Tam nie ma regulacji, nie specjalnie też jest miejsce żeby coś wykombinować, listwa zębata ma z 5mm grubości.
Mam jakieś pomysły ale chyba za skomplikowane mi wychodzą, chodziarz najprościej to chyba można listwę zębatą przesunąć ale to też nie gwarantuje skasowania luzu. Najlepiej by było zrobić dzielone koło zębate. ale nie bardzo jest miejsce na to... chyba

Prawdę mówiąc to jestem mało z niej zadowolony, zwłaszcza jeśli chodzi o posuw wzdłużny zrobiony ręczny na listwie, blokowanie położenia suportu kluczem ampulowym i takie tam.

Ktoś może coś przerabiał chętnie bym podpatrzył.

Edit:

A może ja tam mam tulejkę mimośrodową ... dopiero mi przyszło do głowy.



Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2262
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#2

Post napisał: rc36 » 24 wrz 2016, 22:56

Ja w mojej tokarce wykonanej przez chińskich mistrzów sztuki tokarskiej :twisted: zmniejszyłem luz na listwie przez zebranie ok. milimetra materiału z dolnego suportu w miejscu zaznaczonym na foto. Luzu tego się całkiem nie usunie bo występuje też na pośrednich kołach zębatych od napędu wzdłużnego suportu, ale jest zdecydowanie lepiej. Można też opuścić listwę, ale ja uznałem że łatwiej zebrać trochę żeliwa z suportu.

Obrazek


Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: hugh_h » 25 wrz 2016, 01:18

też myślałem o tym ale problemem jest to ze zmieniasz również odległość do śruby pociągowej

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2262
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#4

Post napisał: rc36 » 25 wrz 2016, 12:11

Ja dodatkowo skrobałem ślizgi suportu dlatego luz na pokrętle był jeszcze większy niż normalnie, po tych wszystkich zabiegach dźwignia włączania posuwu nie wpada tak głęboko jak przed skrobaniem bo półnakrętka posuwu szybciej się zazębia.


Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: hugh_h » 07 sty 2017, 00:57

A ja ma taki pomysł że
- dokładam jeszcze jedno koło zębate pracujące z listwą (nazwijmy koło B) - identyczne jak to które już z nią pracuje i jest oryginalnie (nazwijmy koło A)
- teraz jeszcze (nazwijmy je C) jedno dowolne ale takie które będzie pracowało z A i B
- mocuje je w taki sposób żeby "dociskając" C do A i B, uzyskał rozsunięcie A i B co spowoduje że skasuje się luz pomiędzy nimi a listwą.

to taka koncepcja w uproszczeniu bo żeby mi opis bez rysunku udało się przekazać

co wy na to? wydaje mi się że w tym momencie kasują mi się wszystkie luzu zarówno między kołami ABC jak i listwą i AB

hot ot not ?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 07 sty 2017, 11:38

Poczytajcie to
https://www.cnc.info.pl/topics56/luz-po ... t73558.htm
Taka samą tulejkę mimośrodową, której obrót (czyli luz międzyzębny kół) ustala się i blokuje z zewnątrz jak tu
Obrazek

można zastosować do wszystkich kół przekładni, łącznie z wałkiem koła zdawczego (zazębionego z listwą zębatą pod pryzmą łoża), co gwarantuje możliwość regulacji luzu międzyzębnego wszystkich kół przekładni łącznie z luzem wałek zdawczy - listwa.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”