Strona 1 z 8

Jaki kupic noz na plytki wymienne?

: 25 cze 2016, 15:47
autor: kavior
Chce kupic noz tokarski na wymienne plytki. Jestem amatorem, dopiero zaczynam nauke toczenia. Mam tue35, w osi ladnie siedzi noz wysoki na 20. Toczyc chce w alu, stali i tworzywie. W ogole nie ogarniam tematu. Budzet 200zl, chyba ze bedzie warto to dorzuce wiecej. Uprzedze odpowiedzi kup lutowane noze. Mam ale nie mam mozliwosci i wiedzy by samodzielnie szlifowac. To zostawiam sobie na przyszlosc.

: 25 cze 2016, 16:05
autor: viper
Tu masz producenta który ma wystarczającą jakość i dobrą cenę. http://akkm.pl/index.php?route=product/ ... h=20_27_64 Podałem Ci oprawkę na płytki WNMG 06. Ta oprawka jest najbardziej uniwersalna. Toczysz nią w 2 osiach. Płytki są tanie.

Staraj się używać mocowanie T i oprawek na płytki ujemne. Powodzenia :)

POLSKA BIAŁO-CZERWONI !!!!!!! hehe :mrgreen:

: 25 cze 2016, 20:06
autor: krj
Jak kavior kupisz te noże to proszę o opinię , jak się spisują .

: 26 cze 2016, 07:43
autor: pioterek
viper pisze:
Staraj się używać mocowanie T i oprawek na płytki ujemne. :
Jednak takie są zasadniczo do skrawania zgrubnego.

http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx

http://www.pafana.pl/produkcyjna-asorty ... brania.php

Jeśli chodzi o typ mocowania C

http://www.pafana.pl/noze_skladane_system_c.php

Obrazek
to HR to prawy, VL to lewy,
Obrazek
po tym jest symbol 3 literki (117,110,111,126) kropka dwie literki po którym można rozszyfrować jaki jest kierunek skrawania i kąt ustawienia płytki. Po kropce jak na fotce zgrubny to 16 na płytki ujemne_NUN...., wykańczający to 17 na płytki dodatnie_PUN.... . Dalej 4 cyfry to wymiar trzonka i dwie na końcu wielkość płytki. Jeszcze mamy wybór:

CTJ__
Obrazek

CTG__(117)
Obrazek

CSR__(CTR__)(110)
Obrazek

CSS__(CTS__)(111)
Obrazek

CTF__(126)
Obrazek

Powyższe noże są jeszcze do kupienia, jednak z zapasów magazynowych i tylko z nich można dorwać zamienniki na trójkątne płytki tych które robione są z płytkami kwadratowymi.

Dla mocowania typu P.

http://www.pafana.pl/noze_tokarskie_skl ... stem_p.php

Ten typ ma chyba przeznaczenie do obróbki zgróbnej, ale może to zależy od tego jaką się zastosuje płytkę.

HR 170.26 3225-22 to PTNNR

HR 117.26 3232-22 to PTGNR

HR 118.26 3232-22 to PTTNR

HR 171.26 3225-22 to PTJNR

HR 114.26 3232-22 to PTBNR

HR 126.26 3232-22 to PTFNR

Noże tego typu są w aktualnym katalogu i płytki które podałem też.

: 26 cze 2016, 09:21
autor: viper
pioterek pisze:viper napisał/a:


Staraj się używać mocowanie T i oprawek na płytki ujemne. :

Jednak takie są zasadniczo do skrawania zgrubnego.
oczywiście że, tak bo z góry założyłem że kavior chce mieć solidny i najbardziej ekonomiczny nóż.

płytki dodatnie też często się stosuje ale tokarz musi mieć świadomość czy jest mu to niezbędne. 1-wszy wybór to płytki ujemne zaś 2-gi wybór do dodatnie. (ze względu na ekonomie) http://akkm.pl/index.php?route=product/ ... =20_61_120

Te oprawki co podajesz PAFANY, nawet nowe to takie badziewie że, śmiech zbiera :) Kto w tych czasach daje łamacze wiórów na płytkę :shock:
Pafana to strasznie zacofana firma. Nie żebym nie chciał wspierać Polsków ale chwilę z nimi współpracowałem i po prostu za słabi są... a ceny mają za duże w stosunku do jakości.
I płytki mają średniej jakości (w zależności od gat. ) ale oprawki nożowe to masakra.
Jak ktoś miał w ręku choćby średnie AKKO lub lepsze firmy (nie powiem które ) to pafaną może sobie dupę podetrzeć co najwyżej.

Generalnie PIOTEREK poleciłeś nie dość że, beznadzieją i drogą PAFANĘ, to jeszcze chyba jeden z najgorszych systemów mocowania płytek, i jeszcze do tego łamacze.
Dawniej nie mieli pewno metody na gotowe łamacze w płytkach to dawali łamacze na płytce. Świat poszedł trochę do przodu. :)

: 26 cze 2016, 11:49
autor: Areo84
viper pisze: 1-wszy wybór to płytki ujemne zaś 2-gi wybór do dodatnie. (ze względu na ekonomie) http://akkm.pl/index.php?route=product/ ... =20_61_120

Tak , płytki ujemne pod względem ekonomii są fajne. Z reguły mają niezłą trwałość (mniej obciążone naroża) i więcej krawędzi skrawających bo to płytki dwustronne . Sam mam taki nóż na płytki WNMG , i jest git, ale w moim odczuciu nadaje się tylko do toczenia gdy maszyna i materiał zapewniają niezłą sztywność. W innych przypadkach jak np. przy toczeniu długich i cienkich wałków lepiej sprawdzają się płytki dodatnie. Te ujemne, chociaż wydajne, to spychacze wiórów więc generują większe siły odpychające materiał , i przy braku sztywności detal lubi przy nich zadrżeć .

Pewnie nic nowego nie napisałem, bo dla większości chyba to oczywista oczywistość, ale kolega kavior niech nieł łudzi się że to będzie noż uniwersalny. Zresztą taki w tokarstwie chyba nie istnieje :smile:

Tu kol. RomanJ4 zamieścił ciekawe filmiki z symulacji pracy takich noży.
https://www.cnc.info.pl/topics66/geomet ... t62041.htm

Dobrze widać tam warunki pracy dodatnich i ujemnych płytek (uwaga: filmiki podpisane na odwrót).

: 26 cze 2016, 12:01
autor: WZÓR
viper pisze: ... Te oprawki co podajesz PAFANY, nawet nowe to takie badziewie że, śmiech zbiera :) Kto w tych czasach daje łamacze wiórów na płytkę :shock:
Pafana to strasznie zacofana firma. Nie żebym nie chciał wspierać Polsków ale chwilę z nimi współpracowałem i po prostu za słabi są... a ceny mają za duże w stosunku do jakości.
I płytki mają średniej jakości (w zależności od gat. ) ale oprawki nożowe to masakra.
Jak ktoś miał w ręku choćby średnie AKKO lub lepsze firmy (nie powiem które ) to pafaną może sobie dupę podetrzeć co najwyżej.
....
Te narzędzia są dedykowane emerytowi Kowalskiemu , który pracuje hobbistycznie w garażu .... , i wcale nie są gorsze od tych lepszejszych ( :mrgreen:) za grubą kasę.

Jestem w posiadaniu tego noża
http://www.iscar.com/eCatalog/item.aspx ... 0&GFSTYP=M
na płytki WNMG , które wcześniej tak reklamowałeś i wiem jakie są koszty jego eksploatacji.
Ze względu na cenę tych płytek (u Iscar-a) wcześniej wspomniany przeze mnie Kowalski zacznie szukać zamiennika ..... , a znajdzie go u Pafany.
Pafana nie jest zacofana , lecz dedykowana dla tych , których nie stać na ,,Mercedesy''.

Mariusz.

: 26 cze 2016, 12:25
autor: kavior
Oczywiscie mam swiadomosc, ze jednym nozem nie obskocze wszystkich robot:-) Chce zainwestowac na poczatek w jeden troche lepszy noz do toczenia wzdluznego. Jak zakupie szlifierke i pocwicze to kupie kilka stalek i nozy lutowanych. Za jakis czas bede chcial kupic rowniez noz odcinak troche lepszy, do podobnej kwoty.
Odnosnie sztywnosci maszyny jaka ma tue35 kazdy wie. Lozyska wrzeciona beda zmieniane niebawem na nowe.

: 26 cze 2016, 12:31
autor: ALZ
viper pisze:Te oprawki co podajesz PAFANY, nawet nowe to takie badziewie że, śmiech zbiera
Nie przesadzasz? Od lat mam i używam. Nie powiem że to szczyt doskonałości, ale są przyzwoitą alternatywą dla kosmicznych cen "firmówek" i kompletnego badziewia chińskich noży do bambusa (są też wyjątki).

: 26 cze 2016, 13:52
autor: jasiu...
się wtrącę.

Ja myślę, że fajnie byłoby mieć coś w miarę potrzebnego, gdzie zamocujesz różne płytki. Coś i do obróbki zgrubnej, jak i wykańczającej.

Lepszy jeden dobry nóż, niż kilka kiepskich. Pierwszy, to nóż z płytką rombową 80 stopni CCMT. Możesz kupić płytki z promykiem 0.8 do zgrubnej i 0.4 do wykańczania. Do tych płytek możesz kupić zarówno nóż do toczenia zewnętrznego, jak i kiedyś do wytaczania otworów. A więc po pierwsze nóż SCLCR a po drugie kiedyś tam coś podobnego do http://www.hhw.de/de/Shop/18482201 - masz wtedy jeden rodzaj płytek do wszystkiego.

Jeśli potrzebujesz gwintowania, to musisz kupić noże pod odpowiednią płytkę do gwintów.

Czasem może się przydać nóż na płytkę trójkątną np. TCMT, ale ja bym wcześniej pomyślał na nożu, którym zrobisz np. podcięcia przy wałku (do szlifowania) na płytki typu DCMT na przykład takie: http://www.artykulytechniczne.eu/compon ... l?Itemid=0

I pamiętaj, kiepska oprawka, to szybko ci się wygniecie miejsce pod płytkę i będzie ci płytki wykruszać (będą się chwiać, nie będzie kąta skrawania). Lepiej kup jeden, a dobry, niż cały zestaw z allegro.