Pomoc w wyborze maszyny przemysłowej

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
lukasliana
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 52
Rejestracja: 10 gru 2010, 19:33
Lokalizacja: Małopolska

Pomoc w wyborze maszyny przemysłowej

#1

Post napisał: lukasliana » 22 kwie 2017, 20:43

Witam, przymierzam się do zakupu tokarki z napędzanymi narzędziami i osią C,Y produkcja jaką planuje to przeważnie małe serie w metalu,czasem się też trafi jakaś większa wiadomo co jest to się bierze.
Pracuje teraz na DMG gildemeister CTX 420 z systemem heidenhain i nakładką turn-plus/din-plus maszynę mam rozpracowaną i żadnych problemów z obsługą programowaniem itp.
A pytanie do Was forumowicze czy może macie jeszcze jakieś dobre i pewne maszyny które warto wziąć pod uwagę przy zakupię, z tym,że muszą mieć oś C,Y i napędzane narzędzia.
W mojej karierze to jest najlepsza maszyna na jakiej pracowałem więc może mam za małe doświadczenie żeby być wstanie wybrać coś dobrego. Firma gildemeister jest jedną z lepszych takie jest moje zdanie,i przymierzam się do zakupu właśnie tej maszyny.
Ale chciałbym też przeczytać co Wy macie do powiedzenia w tej sprawie , jakie maszyny polecacie i na jakim systemie.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 22 kwie 2017, 22:12

Z niższej półki ... , ale proponuję Haas

https://baq.haascnc.com/quote/Lathes/Y- ... #gsc.tab=0

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
lukasliana
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 52
Rejestracja: 10 gru 2010, 19:33
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: lukasliana » 23 kwie 2017, 11:29

A jak w Hassie wygląda programowanie , czy są tam jakieś gotowe funkcje np na frezowanie kształtów na czole,boku sztuki, wiercenie otworów itp...


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: mag999 » 23 kwie 2017, 11:57

Moze takie cos
http://www.maxdrill.com.tw/e-cnc04.html

Wersja z fanuciem oi mate td z manual guide

Pracuje na takiej ale bez osi Y


TASO
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2015, 13:04
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

#5

Post napisał: TASO » 23 kwie 2017, 12:15

Cześć!

Trudno doradzić bo to zależy od tego co robisz / planujesz robić.
Oś Y to fajna sprawa ale znacznie podnosi cenę maszyny.

Różnica w cenie w maszyny z osią Y lub bez , to kasa , która mnie wystarczyła na małą frezarkę.
Uznałem, że oś Y nie będzie miała 100% wykorzystania w moich warunkach i że lepiej jest mieć 2 maszyny jak 1 z bajerem.

Bajerem, bo Frezowanie CNC w Y to był posuw raptem 80 mm - więc i tak nie wszystko byłoby możliwe do zrobienia.

Jeśli natomiast masz produkcję seryjną konkretnego detalu, gdzie bez osi Y się nie obejdzie i wiesz, że będziesz go toczył przez kilka lat - to tak. Oś Y będzie dobrym wyborem.
Pozdrawiam

Łukasz

TASO Obróbka Skrawaniem Śląsk
Toczenie CNC
Frezowanie CNC

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 23 kwie 2017, 16:21

lukasliana pisze:A jak w Hassie wygląda programowanie , czy są tam jakieś gotowe funkcje np na frezowanie kształtów na czole,boku sztuki, wiercenie otworów itp...
Z Haas grupy ST i z osią Y nie miałem za bardzo styczności więc nic konkretnego nie powiem .... , sugeruję kontakt ze sprzedawcą , który przedstawi ten zakres wiedzy dokładniej.
Osobiście programuję od blisko 8 lat ,,babcię'' SL-20 z osią C i z narzędziami napędzanymi za pomocą G- kodów.
Kilka prostych przykładów znajdziesz w instrukcji obsługi ... , ja często , gęsto narzędzia napędzane wspomagam programowaniem z CAM , mniej skomplikowane kontury jadę cyklem G112.

Dla mnie alternatywą dla Haas jest DOOSAN Lynks 220 LM - maszyna miodzio. :grin:
Wersja z Fanuc , posiada manual guide - więc widzę tu więcej możliwości ... , i Haas SL niestety przy tej maszynie się chowa.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
lukasliana
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 52
Rejestracja: 10 gru 2010, 19:33
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: lukasliana » 23 kwie 2017, 19:38

W sumie dobra podpowiedź z tą osią Y , ja w pracy też może 2 razy używałem osi Y więc myślę,że bez tego mógłbym się obejść ,szczególnie jeśli to jest tak droga dodatkowa opcja.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 23 kwie 2017, 20:23

lukasliana pisze:W sumie dobra podpowiedź z tą osią Y , ja w pracy też może 2 razy używałem osi Y więc myślę,że bez tego mógłbym się obejść ,szczególnie jeśli to jest tak droga dodatkowa opcja.
Opcja może i droga , ale bez niej praca z narzędziami napędzanymi sprawia duże ograniczenia.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


TASO
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2015, 13:04
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

#9

Post napisał: TASO » 23 kwie 2017, 21:56

Jeśli masz narzędzia nap. i oś C na wrzecionie to ograniczeń jest naprawdę niewiele.
Tyle, że do detalu trzeba podejść CAMem lub jakąś nakładką wspomagającą (TURNPLUS) i robić w cyklach.
Z palca nie zaprogramujesz. To se ne da.
Pozdrawiam

Łukasz

TASO Obróbka Skrawaniem Śląsk
Toczenie CNC
Frezowanie CNC


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: mag999 » 23 kwie 2017, 21:59

Os Y też zmniejsza sztywnośc maszyny. Przy napędzanych narzędziach nawet bez osi Y można sporo zrobić. Najlepiej jak autor pokazałby jakieś obrazki z detalami

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”