TUE35 demontaż silnika oraz wymiana łożysk

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#21

Post napisał: pioterek » 20 maja 2016, 07:11

Faktycznie te koła zębate są mocno wytarte i się odginają więc warto je wymienić, może ktoś będzie jeszcze miał takie. Kiedyś rozmawiałem z kimś z Bydgoszczy, to wtedy mówił mi, że do TUE-35 ma każdą część może znajdziesz, chyba był to użytkownik Ryszard.

http://olx.pl/oferty/uzytkownik/E9mh/

http://olx.pl/209235759

http://olx.pl/oferty/q-TUE/

Ciekawe jak to wygląda u Kolegi Zienek, on jednak pisał, że reduktora nie ruszał.



Tagi:


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#22

Post napisał: kavior » 21 maja 2016, 21:17

Czasu jak na lekarstwo ostatnio :cry: Z moich ostatnich ogledzin przy dobrej lampie stwierdzam, ze w skrzyni zeby nie sa powyginane i specjalnie wytarte. Na zdjeciu tak zle wyglada i wprowadza w blad. To boczna krawedz zebow jest starta od przelaczania dzwigni predkosci na obrotach. Zeby nie chcialy zaskoczyc i szlifowalo ich krawedz. Jutro pomierze dokladnie o ile sie kola nie zazebiaja. Zrzucam wszystko na luzno srube dociskajaca kulke z sprezyna ustalajaca pozycje dzwigni. Nie wiadomo, jak dlugo tak ktos pracowal. Jesli to nie to, to moze zaspawac otwor ustalacy na kulke i wywiercic nowy przesuniety o wymiar jaki brakuje by kola ladnie nachodzily na siebie? Musze tylko w dtrce zobaczyc jak jest rozwiazany skrajny ogranicznik wajchy.
Dziekuje za linki :mrgreen:
Czytalem kiedys temat Zienka, chyba topowe polskie tokarki. Kopalnia wiedzy dla mnie i sporo zdjec:-)

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#23

Post napisał: pioterek » 22 maja 2016, 20:47

Skoro to takie odbicia światła a nie krzywe zęby, to dobrze. Tak pomyślałem, że cieńsza podkładka pod kołnierz silnika pozwoli mocniej zazębić na tym przełożeniu. Jeszcze jest takie coś jak celowe profilowanie zębów po stronie z której koło zębate zazębia się z innym kołem zębatym tak jak (dla przykładu) w rozrusznikach. pewnie w tym wypadku mamy z tym do czynienia.
Obrazek


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#24

Post napisał: kavior » 23 maja 2016, 12:04

pioterek pisze:Tak pomyślałem, że cieńsza podkładka pod kołnierz silnika pozwoli mocniej zazębić na tym przełożeniu.
Podkładki pod kołnierzem nie ma żadnej. Jedynie jest ta folia to pokazywałem na zdjęciu. Ja myślałem, by tulejka co zaznaczałem czerwoną strzałką dorobić nową, dłuższą o tyle co brakuje do pełnego zazębienia. Tylko znowu przesunie się zazębienie małego koła. Już głupi jestem i sam nie wiem co robić.
Powoli rozbieram tokarkę na czynniki pierwsze, czyszczę i maluje. Jednak nie będzie wyglądała jak z fabryki. Wybrałem lakier młotkowy nobiles stalochron. Konik prawie gotowy. Czeka mnie tylko spawanie żeliwa, jedno ucho od śruby centrowania konika jest urwane.
Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#25

Post napisał: rc36 » 23 maja 2016, 12:18

kavior pisze:ednak nie będzie wyglądała jak z fabryki. Wybrałem lakier młotkowy nobiles stalochron.
I bardzo dobrze, fabryczny kolor był paskudny.


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#26

Post napisał: kavior » 23 maja 2016, 12:57

Nie chce malowac jak handlarze, co pryskaja wszystko jak leci. Chce wszystko rozbierac, nie trawie jak sruby i wszystko w okolo jest,w lakierze. Szufladki od posuwow mam rozebrane. Korci mnie caly suport zrzucic ale troche sie boje. Ktos podpowie co i jak? Za lebski z mechaniki nie jestem, nie chcialbym rozwalic tokarki :mrgreen:
Faktycznie fabryczny lakier to dramat juz mialem zamawiac ral6025 ale sie opanowalem.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#27

Post napisał: Mat3ys » 23 maja 2016, 14:24

DTR masz w sieci od groma wystarczy pobrać ..


krj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 102
Rejestracja: 10 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Kraków

#28

Post napisał: krj » 23 maja 2016, 15:42

w mojej było tak:
Obrazek

a powinno być tak:
Obrazek


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#29

Post napisał: kavior » 23 maja 2016, 16:01

Mam dtrke i guzik z niej rozumiem :mrgreen:
Juz pomijam fakt, ze co sciagne nowa to brak stron z opisami do rysunkow. Obawiam sie demontazu sruby pociagowej... Wole dopytac niz potem plakac.
Twoje kola zebate sa jak nowe przy moich. Zamien sie :mrgreen:
Pisze z telefonu i nie pokazaly mi sie dwa zdjecia Twojego silnika. U Ciebie kola jak widze sa dzielone a u mnie to jedna calosc.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#30

Post napisał: pioterek » 24 maja 2016, 08:45

Na tych zdjęciach kolegi krj to po pierwsze nie wiem co je wyróżnia poza tym że są wykonane z drugiej strony. Po drugie na nich jest silnik serii "e", a w nim były koła zębate dzielone, natomiast do silników serii "d" robiono je z jednego elementu, a właśnie taki masz silnik. Pisałem coś o tym, więc trzeba się tego trzymać. w zaistniałej sytuacji trzeba by wsadzić rękę do otworu po silniku i zobaczyć czy te koła zębate z dwójki przesuwnej dają się dalej przesunąć na zewnątrz i czy je coś blokuje, i dojść co. Może wystarczy regulowanie na cięgnach. w tym celu trzeba by dokonać pomiaru jaka jest odległość czy też różnica odległości od zewnętrznej strony obudowy do koła zębatego i porównać to z tym co jest na kołach silnika. Zdemontować dźwignię i cięgna, a następnie sprawdzić czy bez nich ręcznie jest większy zakres ruchu dwójki przesuwnej. Jeżeli jest większy to następnie doregulować dłogości cięgien i mechanizmy dżwigniowe aby zwiększyć ich zakres przesuwania. Jeżeli ten zakres nie jest większy to problem siedzi w skrzynce prędkości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”