Tokarka DIY link

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

Tokarka DIY link

#1

Post napisał: kostner » 25 sty 2008, 15:45

Witam podaje link do strony, gdzie koles sam sobie zbudowal tokareczke CNC

http://www.juergenschwelm.de/


Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 25 sty 2008, 20:11

Gość ma fajne maszyny.
Zbudowana tokarka, to przykład jak nie należy budować takich urządzeń. Wrzeciennik jest bryłą metalu - to dobrze, suport napędzany śrubą kulową - doskonale, niepodparte wałki suportu plus drewniane łoże - katastrofa. Napęd głowicy narzędziowej wygląda na bezpośredni, podczas obróbki taki mały silniczek może łatwo ustąpić, nie wygląda na mocniejszy niż 1Nm. Brak konika.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#3

Post napisał: kostner » 26 sty 2008, 13:18

Leoo loze nie jest drewniane - to jest tylko podstawka zeby mozna to cholerstwo bylo przenosic. Co do walkow to zgoda ale wygladaja na 20 albo i lepiej wiec na takiej malej dlugosci tragedii nie ma. Zgodze sie co do napedu rewolweru mogl zrobic solidniejsza przekladnie albo nawet blokowanie. Ale z tego co czytalem na niemieckim forum gdzie ten kolega ta maszyna zaprezentowal, jest to jego pierwszy projekt zrobiony w kilka dni na zasadzie ciekawe co z tego wyjdzie no i jak widac wyszlo calkiem ladnie :)

Grunt to zrobic i nauczyc sie na bledach weryfikujac zalozenia teoretyczne.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 26 sty 2008, 13:49

Z całym szacunkiem dla podobnych eksperymentów, łoża większości tokarek zbudowane są na pryzmach. Autor zaprezentował toczenie wałka, pewnie mosiężnego, o średnicy mniejszej niż prowadnica, które oczywiście się powiodło. Kiedy założy materiał o większej średnicy niż prowadnica, cały układ zachowa się jak struny gitary basowej. Nie piszę tego z przekorą, tylko z własnego doświadczenia. Kiedyś miałem wytoczyć kilka małych sworzni z mosiądzu, więc popełniłem podobną maszynę na szybko z uchwytem od wiertarki. Przez chwilę wyglądało nieźle, później wystąpiły drgania a po zatrzymaniu okazało się, ze powierzchnia toczona wygląda jak po tarniku (taki gruby pilnik do drewna).
Tokarka, nawet miniaturowa, to ma być lita skała, najlepiej odlew wzorem kolegi walter~. Oczywiście można zastosować wałki ale podparte na całej długości i zamocowane do solidnego łoża.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#5

Post napisał: kostner » 27 sty 2008, 17:13

Nie no jaaasne. Najlepiej jak nie z granitu to juz sie do niczego nie nadaje. To ja sie pytam po co koledzy robia tutaj frezarki z mdf ?? Przeciez logiczne jest ze na tej tokareczce nikt nie bedzie obrabial hartowanej stali wiorem 5 mm !! Koles zrobil to sobie jako maszyne do materialow miekkich o malych rozmiarach obrabianych bardzo malym wiorem.
Wiadomo ze walki podparte beda lepsze ale jak pisalem wykonal to w kilka dni i moim zdaniem respekt mu sie nalezy a nie krytyka i teoretyzowanie :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#6

Post napisał: DZIKUS » 27 sty 2008, 17:55

kostner pisze:Nie no jaaasne. Najlepiej jak nie z granitu to juz sie do niczego nie nadaje. To ja sie pytam po co koledzy robia tutaj frezarki z mdf ?? Przeciez logiczne jest ze na tej tokareczce nikt nie bedzie obrabial hartowanej stali wiorem 5 mm !! Koles zrobil to sobie jako maszyne do materialow miekkich o malych rozmiarach obrabianych bardzo malym wiorem.
Wiadomo ze walki podparte beda lepsze ale jak pisalem wykonal to w kilka dni i moim zdaniem respekt mu sie nalezy a nie krytyka i teoretyzowanie :)

tak mi sie wlasnie przypomnialo, jak jakis czas temu w kontekscie duzego plotera do materialow latwoskrawlanych wysuwales identyczne argumenty jak te, ktor teraz obalasz. traktuje to cozywiscie jako skryte przyznanie mi racji, dziekuje :*
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 27 sty 2008, 18:53

dziku,
a jak tam Twoje zamówione uhu ?
jak zawsze co ?
aż żal czytać tych Twoich dywagacji...
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#8

Post napisał: kostner » 27 sty 2008, 18:58

DZIKUS pisze:
kostner pisze:Nie no jaaasne. Najlepiej jak nie z granitu to juz sie do niczego nie nadaje. To ja sie pytam po co koledzy robia tutaj frezarki z mdf ?? Przeciez logiczne jest ze na tej tokareczce nikt nie bedzie obrabial hartowanej stali wiorem 5 mm !! Koles zrobil to sobie jako maszyne do materialow miekkich o malych rozmiarach obrabianych bardzo malym wiorem.
Wiadomo ze walki podparte beda lepsze ale jak pisalem wykonal to w kilka dni i moim zdaniem respekt mu sie nalezy a nie krytyka i teoretyzowanie :)

tak mi sie wlasnie przypomnialo, jak jakis czas temu w kontekscie duzego plotera do materialow latwoskrawlanych wysuwales identyczne argumenty jak te, ktor teraz obalasz. traktuje to cozywiscie jako skryte przyznanie mi racji, dziekuje :*
Heh podoba mi sie twoje wybiorcze postrzeganie rzeczywistosci i interpretacja argumentow na twoja korzysc. Nie podejmuje polemiki bo nie ma sensu.

Szkoda ze nie byles taki madry kiedy zamowiles UHU a potem nawet nie raczyles poinformowac o rezygnacji z zamowienia - jezeli jestes taki pyskaty to moze do tego sie ustosunkujesz. !!
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#9

Post napisał: DZIKUS » 27 sty 2008, 21:23

zal, czy nie zal, fakt ze mialem wowczas racje. co do uhu to temat jakos sam umarl smiercia naturalna, wystarczylo wyslac do mnie maila, w koncu jest w mojej stopce kalwisz ktory takie dzialanie umozliwia. :*
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#10

Post napisał: kostner » 27 sty 2008, 22:31

Po pierwsze to twoim obowiazkiem bylo mnie powiadomic ze rezygnujesz a co de emaila to wyslalem chyba z 10 nie mowiac o info na GG i w pierwszym poscie Listy no ale jak widac zyjesz w swoim swiecie gdzie tylko ty masz racje wiec nie ma tematu.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”