Variolux 130

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mayonez75
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2016, 19:04
Lokalizacja: Gniezno

Variolux 130

#1

Post napisał: mayonez75 » 24 mar 2016, 20:00

Witajcie!
Niedawno nabyłem tokareczkę która ma ułatwić mój powrót do modelarstwa, kilkanaście lat przepracowałem na Hobbymacie i wspominam go z sentymentem. Chciałbym uzyskać pomoc w przywróceniu mojemu nabytkowi stanu z czasu jego świetności i skompletowaniu choćby małego osprzętu do Varioluxa. Tokareczka trochę przeszła, zdiagnozowałem wygiętą płytkę stabilizującą sanki na łożu, ingerowano w imak :-), i inne drobiazgi. Zależy mi na zdobyciu dodatkowych szczęk (zewnętrznych), dobrego kła i podstawowych noży na początek. Jeśli ktos coś wie gdzie mogę zdobyć (uzupełnić) braki będę wdzięczny. Dotychczas nie napotkałem na sensowną witrynkę z informacjami o tym modelu tokarki, więc każda informacja jest dla mnie cenna, pozdrawiam i liczę na pomoc :-)









Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: Andrzej 40 » 25 mar 2016, 20:16

Ta sama pod różnymi nazwami :
http://www.lathes.co.uk/minilor/index.html


Autor tematu
mayonez75
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2016, 19:04
Lokalizacja: Gniezno

#3

Post napisał: mayonez75 » 25 mar 2016, 21:38

Tak, Robbe Romat Vario 300, lub Minilor Tr-1, ale z tego co widzę to raczej unikatowy model w skali naszego kochanego kraju. Czy ktoś może posiada jednak taką tokarkę?


Autor tematu
mayonez75
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2016, 19:04
Lokalizacja: Gniezno

#4

Post napisał: mayonez75 » 04 kwie 2016, 15:15

Dzisiaj dotarła przesyłka, na początek modyfikacji tokareczki postanowiłem wymienić bardzo już zużyty uchwyt tokarki, na szczęscie udało się dopasować produkt :-), troszkę niestety drogi, ale na lata, na chiński się nie skusiłem. Czeka mnie wizyta u tokarza aby przetoczyć zabierak bo w nowym uchwycie średnica osadzenia jest większa o 2mm. Kilka słów o oryginalnym uchwycie - średnica 85mm, szczęki dwustronne, niestety z wyłamanymi kilkoma zębami. Postaram się wrzucać kolejne modernizacje, liczę na konstruktywne podpowiedzi i opinie :-)
ObrazekObrazek

W zasadzie to nie zamierzam obrabiać tokarką innych materiałów jak dural i mosiądz, w związku z tym prosiłbym o sugestie na temat noży, jaki obrać kurs?, składak, zwykłe z lutowana widią czy też z płytką z węglików. Imak który również zamierzam przebudować jest dostosowany do noży 8x8 mm, mam wielką ochotę przebudować ten element. Wdzieczny będę za pomoc i sugestie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”