Tokarka nieznanego pochodzenia

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Tokarka nieznanego pochodzenia

#1

Post napisał: Kula24 » 23 mar 2016, 10:54

Witam wszystkich użytkowników chcial bym z góry dodać że jestem dyslektykiem oraz jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego za ewentualne błędy bardzo przepraszam.
A wiec zacznijmy, od jakiegoś czasu czytam to forum, interesuje się obrabiarkami cnc oraz konwencjonalnymi. Zakupiłem tokarkę która chciałem wam przedstawić i poprosić o radę fachowców. Dostałem do niej cała bazę noży, stalki oraz wiele wierteł i różnych potrzebnych do pracy narzędzi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać jest to zwykła tokarka. Podczas toczenia na niej dałem rade zabrać wióra ok 2-3 mm w stali co wydaje mi się jest dosyć dobrym wynikiem ;)
Przyszedł czas na remont oraz dopieszczenie jej
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po podkładzie przyszedł czas na wybór farby, wybrałem niebieski kolor chlorokauczukowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miedzy czasie zauważyłem że do wymiany jest nakrętka do śruby od posuwu wzdłużnego
Obrazek
Narazie czekam aż będzie dorobiona dlatego prace obecnie stanęły w miejscu.

Teraz mam kilka pytań do fachowców :
-myślałem aby przerobić tą tokarkę na cnc na bazie silników krokowych
-jak widac tokarka nie ma posuwów automatycznych które chciałem dorobić z silników elektrycznych od wycieraczek samochodowych ponieważ tam są zastosowane przekładnie które z tego co ja wiem dają dosyć duże przełożenie.
Co sądzicie o tym ? Bardzo proszę o pomoc oraz wypowiadanie się na ten temat ;)



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 23 mar 2016, 12:55

Jak już założysz krokowce to dzięki nim uzyskasz sterowanie ruchami szybkimi. Przekładnie od wycieraczek nadają się do wycieraczek a nie obrabiarek.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

#3

Post napisał: Kula24 » 23 mar 2016, 14:01

Rozumiem, a jakie polecił byś mi silniki krokowe oraz sterowanie do nich ? Czytałem na ten temat dosyć sporo ale nie do końca rozumie. Silniki + sterowniki + płyta główna która wpinamy do komputera a do płyty jeszcze przychodzi zasilacz ? Dobrze rozumiem ? Czy ktoś mógł by mi podać jakiś zestaw który obsłuży moją tokarkę w przystępnej cenie ?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 23 mar 2016, 14:11

Masz port LPT w laptopie?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

#5

Post napisał: Kula24 » 23 mar 2016, 14:37

Tak posiadam ale w komputerze ;)


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#6

Post napisał: zibi » 23 mar 2016, 14:41

To przemyśl czy będzie ci się chciało cały zestaw z monitorem ciągać do garażu. Oczywiście do uruchomienia zestawu stacjonarny PC się nadaje. Pojawią się też kolejne pytania. Ile chciałbyś wydać na tę modernizację i co uzyskać oprócz satysfakcji oczywiście?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

#7

Post napisał: Kula24 » 23 mar 2016, 15:04

Tokarka ma mi służyć do toczenia wszystkiego co ktos bedzie potrzebował, jakieś niewielkie zlecenia ;) jeżeli chodzi o komputer to mam specjalnie przeznaczony tylko do tego celu aby był do tokarki ;) a cenę wolał bym aby ktos mi powiedział ile mniej więcej musi to kosztować do powyższych wymagań. Teraz jak toczę ręcznie to bez problemu w stali zbiera wióra to samo chciał bym oczekiwać ale przy sterowaniu przez komputer ;) A laptop nie obniża wydajności pracy sterowników oraz silników krokowych ?


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#8

Post napisał: marcpol » 23 mar 2016, 21:54

Tokarka to wykonana amatorsko samoróbka. Do tego chyba nie została w pełni skończona. Posiada łoże płaskie, co jest jej największą wadą.

Zanim zaczniesz w nią inwestować zainteresuj się jej stanem i geometrią - poczytaj na forum, jak dokonać pomiarów.

Maszyna z uwagi na luzy prawdopodobnie nadaje się tylko do toczenia "grubym wiórem".


Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

#9

Post napisał: Kula24 » 23 mar 2016, 23:04

Jeżeli chodzi o toczenie mniejszym wiórem to tez nie ma z tym problem, tokarka daje radę zbierać małe grubości ;) Po skasowaniu luzów jest dobrze. Przyjrzę sie jej geometri dokładniej, w przyszłym tygodniu ma przyjść znajomy zbadać ja dokładnie ;) tokarka ma na boku wybite takie numery moze ktos pomoże w zidentyfikowaniu Obrazek


Autor tematu
Kula24
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 27 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Bielsko-Biala

#10

Post napisał: Kula24 » 01 kwie 2016, 20:44

Prace poszły do przodu, tokarka ma nowa nakrętkę i nabrała kształtu.
Obrazek
Moze mi ktos pomoc jak zrobic automatyczne posuwy ? Myslalem nad sterownikiem + silnik krokowy z tej aukcji :
http://allegro.pl/showItem2.php?item=6075268778
Proszę o opinie na ten temat ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”