Strona 1 z 2

Wiercenie w tokarce

: 21 sty 2016, 21:08
autor: Zielona Ola
Cześć wszystkim!
Robię kartę instrukcji do projektu i mam zabieg obróbki zgrubnej - nawiercanie i wiercenie otworów M10 w tarczy.
Pomóżcie proszę bo nie wiem jak mam dobrać paramtery do obliczeń - Vc, posuw, Vf. Jaką mam przyjąć prędkość wrzeciona?

: 21 sty 2016, 21:14
autor: GABE
Lata nauki, nieprzespane noce, itp.
Też czasami pytam o pierdoły, ale przynajmniej próbuję coś z siebie wykrzesać, chociaż odrobinę zaangażowania............. :sad: załamka

Ps. Kumpel kiedyś mi doradził, że jak zaloguję się jako dziewczyna to faceci chętniej pomagają :grin:

: 21 sty 2016, 21:29
autor: Zielona Ola
GABE twoja odpowiedź miała mi pomóc? Też mam kilka nocy nieprzespanych przez ten projekt i przez wiele innych. Staram się to wszystko pojąć - czytam, oglądam, pytam, nie idę na łatwiznę i nie chce by ktoś za mnie to zrobił. Jestem studentką 3 roku i niestety jest mi tylko znane pojęcie tokarki, widziałam ją raz na oczy na hali jak sobie stała.
Wydaję mi się że nic w tym złego że próbuję szukać wszędzie pomocy :wink:

: 21 sty 2016, 21:33
autor: Mat3ys
"Wiercenie w tokarce". Bierzesz wiertarkę do ręki, następnie zakładasz wiertło w twoim przypadku fi 10 kolejno przykładasz do korpusu tokarki i wiercisz gdzie popadnie. Zaliczone .

: 21 sty 2016, 21:35
autor: Zielona Ola
A parametry ?

: 21 sty 2016, 21:38
autor: Mat3ys
Zielona Ola pisze:A parametry ?
Na oko ale maczaj co jakiś czas wiertło w wodzie choćby bo spalisz.

: 21 sty 2016, 22:12
autor: ZiG
Otwory M10 ? A nie przypadkiem gwinty M10 ? Wszystko zależy jakim wiertłem (HSS, VHM, z jakim pokryciem) chcesz to robić i w jakim materiale.

: 21 sty 2016, 22:14
autor: GABE
Zielona Ola pisze:GABE twoja odpowiedź miała mi pomóc? Też mam kilka nocy nieprzespanych przez ten projekt i przez wiele innych. Staram się to wszystko pojąć - czytam, oglądam, pytam, nie idę na łatwiznę i nie chce by ktoś za mnie to zrobił. Jestem studentką 3 roku i niestety jest mi tylko znane pojęcie tokarki, widziałam ją raz na oczy na hali jak sobie stała.
Wydaję mi się że nic w tym złego że próbuję szukać wszędzie pomocy :wink:
Kiedyś studiowałem 4 lata ale w innej dziedzinie niż obróbka skrawaniem. Zmieniłem zainteresowania i musiałem dużo się dokształcać, wciąż to robię.
Wiele osób na tym forum nie pokończyło studiów i jest świetnymi fachowcami w swojej dziedzinie. Też musieli dużo się uczyć i dokształcać.
Wyobraź sobie tokarza który spędził godziny nad książkami, potem w praktyce nad tokarką. Usmarowane, pokaleczone ręce, czasami urwane palce........
Potem dostajesz pracę gdzie szefem jest ktoś po studiach i nie ma bladego pojęcia o swojej robocie i wymaga cudów od pracownika.

Dla dobra ludzkości albo zacznij się uczyć albo zmień profil studiów.
Miałem wielu kumpli na studiach którzy w ten sposób robili zaliczenia i zawsze mnie to irytowało.
Pytasz o takie podstawy które możesz wyczytać w "Poradniku tokarza" w ciągu 1-2 godzin.

: 22 sty 2016, 16:25
autor: adam Fx
Obroty z katalogu np. https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... sPFkHtfqPQ
Dla wiertła 8,5 tak ok. 900 w stali

: 22 sty 2016, 18:50
autor: clipper7
W przypadku karty technologicznej zwykle trzeba zdecydować się na konkretne narzędzie, najlepiej wybrać wiertło z katalogu porządnej firmy. Warto uzasadnić wybór przedstawiając porównanie z innymi producentami pod kątem wydajności narzędzia, jego dopasowania do obrabianego materiału, ceny i dostępności. Można też podać zamienniki innych form. Potem należy z katalogu odczytać zalecane przez producenta parametry obróbki dla danego materiału i typu obróbki ( np. na sucho lub z chłodzeniem itp.), rozważyć ew. celowość obniżenia parametrów w celu wydłużenia żywotności narzędzia. I już, dobór narzędzia gotowy :lol: