Pierwsze toczenie, pomoc w ustawieniu tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Wencik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Pierwsze toczenie, pomoc w ustawieniu tokarki

#1

Post napisał: Wencik » 03 paź 2015, 14:07

Witam, jestem na tym forum pierwszy raz (odwiedziłem wątek KLIK ), ponieważ jak dotąd nie potrzebowałem żadnych informacji nt. specjalistycznych maszyn, ale jednak się to zmieniło, a dodatkowo widzę, że tutejsi użytkownicy są bardzo pomocni. Jestem studentem i zaczynam właśnie pracę na tokarce, niestety nie do końca umiem ustawić maszynę na moim stanowisku. Dana tokarka to wg moich ustaleń koreański model C1 250/1000, niestety nie jestem tego taki pewny gdyż większość oznaczeń na niej jest po koreańsku.

Chciałbym więc zapytać czy jest tu ktoś kto wytłumaczyłby mi jak ustawić na niej daną prędkość obrotową i/lub opisał działanie dzwigien (gdyż nie każdej jestem pewien)? Z góry dziękuje za pomoc i dołączam zrobione przeze mnie zdjęcia maszyny.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#2

Post napisał: Czesio » 04 paź 2015, 09:43

Mój kolega ma tokarkę koreańską, dlatego się wypowiem :)

Na zdjęciu nr 3 jest wajcha na samej górze, którą wybiera się zakres prędkości obrotowej, są 3 pozycje.
Na zdjęciu nr 2 jest suport z 3 korbkami. Wiadomo do czego służą 2 korbki a 3 po prawej na dole służy do wybierania prędkości obrotowej wrzeciona. Dlatego tokarka ma 4 wałki zamiast 2 lub 3 (tzn. śrubę, wałek pociągowy i 2 wałki sterujące)
Na zdjęciu nr 1 są po kolei: posuwy (poprzeczny to ½ wzdłużnego), gwinty metryczne, gwinty calowe, gwinty modułowe i gwinty Diametral Pitch.
Na zdjęciach 4 i 5 są 2 wajchy: 1 z położeniami 4:1 i 1:1 i 2 zmieniająca kierunek obrotów na gitarę.
Na zdjęciu nr 6 jest wajcha, która ma 8 pozycji ( teraz jest na 7)
Na zdjęciu nr 7 są 3 wajchy: 1 z oznaczeniami M i W (gwint metryczny/Witfortha), 2 zmienia kierunek obrotów, 3 ma 4 położenia oznaczone A,B,C,D.


Autor tematu
Wencik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:51
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: Wencik » 04 paź 2015, 11:47

Dziękuje za objaśnienie, kilka udało mi się dobrze rozgryźć inne niekoniecznie :p Miałbym jeszcze jedno pytanie, czy byłbyś w stanie objaśnić mi jak ustawić konkretną prędkość obrotową dajmy na to 350 czy jakąkolwiek inną krok po kroku? Z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#4

Post napisał: Czesio » 04 paź 2015, 20:13

Wajchą ze zdjęcia nr 3 ustawiasz zakres 280-1400 a potem korbką na suporcie wybierasz obroty np 350.
Kolejność może być odwrotna, musisz sam popróbować, tylko ostrożnie.


Autor tematu
Wencik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2015, 13:51
Lokalizacja: Gdynia

#5

Post napisał: Wencik » 04 paź 2015, 20:46

Ok, dziękuję :) (dałem pomógł, może coś to tu daje :P ) Myślałem, że trzeba też jakoś stosować tabliczkę i te 8 biegów czy to A/B/C/D

Jutro zobaczę jak to będzie, mam coś takiego do zrobienia:

Obrazek

Mam nadzieję, że się uda, choć nie jestem przekonany co do całego procesu technologicznego w moim wykonaniu :p


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 07 paź 2015, 16:59

To jest tokarka koreańska budowana w porozumieniu z czeskim MASem i jest to dość wierna kopia tokarki SU 50a. Warto więc poszukać DTRki od Tokarki własnie SU 50a, być może objaśnienia wielu dźwigni będą się pokrywać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”