WYMIANA ŁOŻYSK WRZECIONA TOKARCE CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

WYMIANA ŁOŻYSK WRZECIONA TOKARCE CNC

#1

Post napisał: viper » 12 wrz 2015, 16:52

Witam Panowie. Mam do wymiany łożyska wrzeciona w starszej OKUMIE.
Łożyska NN3014 oraz NN3016.
Już to rozebrałem i mam takie pytanie do was odnośnie smarowania.

We wszystkich wrzecionach jakie rozbierałem w życiu smarowanie odbywało się olejem (centralne smarowanie wrzeciennika) i wrzecienniki miały oko do sprawdzania sparowania w którym olej cały czas krąży.

W tej OKUMIE niestety nie ma żadnego smarowania. Nie ma nawet możliwości z zewnątrz przesmarować je smarownicą.

W hurtowni łożysk otrzymałem info że stosuję się podobno specjalne smary (300zł/litr) które ładuję się przy składaniu wrzeciona i przez kolejne lata nic się z tym więcej nie robi !!!

Dla mnie to nowość. Tym bardziej że, te łożyska NN śmigają na 5000rpm.

Może ktoś coś opisać na ten temat? Jakieś wskazówki odnoście tych smarów.



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 2

#2

Post napisał: zdzicho » 12 wrz 2015, 17:02

Są . My używamy takiego http://jolube.com.pl/smary/9021-lmp-s-4 ... towy.htmlw automatach CNC Schütte. Smar wystarcza ,na cała żywotność łożysk. Nie uzupełnia się go.

Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: viper » 12 wrz 2015, 17:17

Dla mnie jest to niesamowite że taki smar ma wytrzymać i smarować wiele lat. Ciężko mi to trochę pojąć.
Czułbym się o wiele pewniej gdyby olej mi się sączył do łożyska :) no ale nie ma rady, taka konstrukcja...

1 Czy tego smaru daję się ile wejdzie max do łożyska??

2 Czy można coś takiego dostać w mniejszych wersjach? bo podejrzewam że zużyję go co najwyżej 0.1kg - 0.3kg tak na oko :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 12 wrz 2015, 18:11

viper pisze:Dla mnie jest to niesamowite że taki smar ma wytrzymać i smarować wiele lat. Ciężko mi to trochę pojąć.
Czułbym się o wiele pewniej gdyby olej mi się sączył do łożyska :) no ale nie ma rady, taka konstrukcja...

1 Czy tego smaru daję się ile wejdzie max do łożyska??

2 Czy można coś takiego dostać w mniejszych wersjach? bo podejrzewam że zużyję go co najwyżej 0.1kg - 0.3kg tak na oko :)
"dożywotni" smar to teraz norma we wrzecionach i elektro wrzecionach, olejem smaruje się części/mechanizmy chwytające narzędzie także żadna nowość.
1. daje się tyle ile producent/konstruktor przewidział, jak z ilością przesadzisz większe opory, większe obciążenia podczas pracy wrzeciona.
I don't like principles, I prefer prejudices


zdzicho
Posty w temacie: 2

#5

Post napisał: zdzicho » 12 wrz 2015, 18:29

Ilość smaru jest podana w katalogu łożysk. U nas w firmie kupują w kilogramowych opakowaniach . Czy są mniejsze ?- są,tylko nie wiem czy w Polsce będą dostępne. poszperaj w wyszukiwarce.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”