Troche większy Chińczyk

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Troche większy Chińczyk

#1

Post napisał: DOHC » 10 wrz 2015, 19:24

Witam,

Może miał ktoś do czynienia z tego typu sprzętem? jest tego trochę pod różnymi nazwami i zastanawiam się co to jest warte. Zakładam że wszystko idzie z jednej fabryki więc patrze na te tańsze, poniżej dwa przykłady:
Maktek
http://allegro.pl/mocna-precyzyjna-toka ... 95192.html
MTP
http://allegro.pl/mocna-precyzyjna-toka ... 95192.html

w tej drugiej są większe uchwyty co daje 52 mm przelotu. Założenie jest takie żeby kupić nową i odrazu ją przerobić na CNC. Rozmawiałem ze sprzedawcą tej drugiej i można ją wykastrować z odczytów i zbić trochę cenę. Jej wymiary mi odpowiadają pytanie tylko jak z jakością wykonania i sztywnością maszny. Czy ta skrzynia mocno wyje ? Fajnie by było wykorzystać przekładnie no chyba że to będzie strasznie wyło wtedy silnik ze 3-4 KW i falownik. Co o tym myślicie ?

Pozdrawiam



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 10 wrz 2015, 19:55

DOHC pisze: pytanie tylko jak z jakością wykonania i sztywnością maszny.
Nie sugruj sie tym co dostaniesz na forum dlatego ze nie jest to produkt "firmowy" a więc jakość i wykonanie nie musi być powtarzalne dla tego modelu. Mam znajomego co kupili do firmy i twierdzi że śrubę posuwu poprzecznego wymienili po pół rocznym delikatnym użytkowaniu.
Jedyne wyjście to pojechanie i osobiste oględziny ale egzemplarza tego który ma przyjechać do Ciebie. Inaczej będzie totolotek.
Swoją drogą po co kupujesz coś co jest bo jest jak w tych pieniądzach mozesz upolować dobrą POLSKĄ albo i nie ale robioną solidnie maszynę?

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#3

Post napisał: Czesio » 10 wrz 2015, 20:14

IMPULS3 pisze:
Nie sugruj sie tym co dostaniesz na forum dlatego ze nie jest to produkt "firmowy" a więc jakość i wykonanie nie musi być powtarzalne dla tego modelu. Mam znajomego co kupili do firmy i twierdzi że śrubę posuwu poprzecznego wymienili po pół rocznym delikatnym użytkowaniu.
Sam wymieniałem śrubę po podobnym czasie delikatnego użytkowania. Dokładnie, to robiłem tuning, bo sama wymiana nie ma sensu.

Najzabawniejsze w opisie są słowa "mocna" i "precyzyjna" .


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#4

Post napisał: DOHC » 11 wrz 2015, 08:57

IMPULS3 pisze:
DOHC pisze: pytanie tylko jak z jakością wykonania i sztywnością maszny.
Nie sugruj sie tym co dostaniesz na forum dlatego ze nie jest to produkt "firmowy" a więc jakość i wykonanie nie musi być powtarzalne dla tego modelu. Mam znajomego co kupili do firmy i twierdzi że śrubę posuwu poprzecznego wymienili po pół rocznym delikatnym użytkowaniu.
Jedyne wyjście to pojechanie i osobiste oględziny ale egzemplarza tego który ma przyjechać do Ciebie. Inaczej będzie totolotek.
Swoją drogą po co kupujesz coś co jest bo jest jak w tych pieniądzach mozesz upolować dobrą POLSKĄ albo i nie ale robioną solidnie maszynę?
Sprawa wygląda tak że trochę przeorganizowuje swoje życie i wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią że powinienem przejść na własną działalność a w dzisiejszych czasach nie spróbować ubiegać się o dofinansowanie to trochę strzał w kolano. Do wzięcia jest jak wiadomo 20 tys a ja nie chciał bym tego zmarnować kupując gówniany ploter plazmowy czy coś w tym stylu. Dlatego tokarka musi być nowa.

Taką nową tokarkę mógłbym na starcie podrasować tak jak Alvar chińską frezarkę (centralne smarowanie), dorobić osłony loża, wymienić śruby na kulowe z podwójnymi nakrętkami i myślę że wyszła by z tego fajna maszyna. Można też wywalić tą szufladkę do liniałów i włożyć magazynek narzędzi, prowadnice niby hartowane więc powinna trochę pochodzić.

Jeśli się nie uda dostać dofinansowania to mam namierzoną w okolicy ruską tokarkę cnc bodajże z 89 r, tamta wygląda naprawdę solidnie tylko że pod nią musiałbym odrazu szukać większego lokalu a z takim Maktekiem czy MTP pomieszczę się jeszcze w swoim garażu koło frezarki. Druga sprawa że ta sztuka CNC to trochę loteria.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#5

Post napisał: rc36 » 11 wrz 2015, 09:51

DOHC pisze:Czy ta skrzynia mocno wyje ?
Mam chińczyka tyle że mniejszego, we wrzecienniku proste zęby w chińskim wykonaniu, im wyższe obroty tym bardziej wyje, przy 2500rpm najlepiej zatkać uszy.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 11 wrz 2015, 10:05

w takiej cenie to wolałbym szukać TUM 25B albo TUM 35. Nie widzę sensu wspierać chińczyków kiedy rodzime maszyny są znacznie lepsze i trwalsze. A dokładność tej nówki i TUMki z przed 20 lat pewnie taka sama.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 11 wrz 2015, 10:21

Tak jak napisałem niestety musi być nowa. Wiem ze są lepsze i tańsze staruszki.

Jeśli przekładnie hałasują to się to odepnie i da duży silnik z falownikiem.

Pozdrawiam


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

#8

Post napisał: MacGregor » 11 wrz 2015, 12:02

Proszę nie zrozum mnie źle, ale zapytam po cholerę Ci chińczyk?
Są producenci obrabiarek w Naszym kraju pogadaj z nimi może uda się w tej cenie coś uzyskać.
Choć za 20k za mocno nie poszalejesz. Mój kolega też dostał dofinansowanie ale 40k i kupił używaną CNC.
Kolega z forum produkuje maszyny, porozmawiaj może u niego coś kupisz, ma nawet tokarkę w ofercie http://www.mg-certus.pl/portal/ct-menu-item-25
W tym zawodzie pracuję ponad 25 lat, gdy pojawiły się taniutkie maszyny z chin wiele osób było zachwyconych, małe pieniądze a jaką ładną maszynę można kupić.
Do czasu! Pracuję w firmie i też mam kupioną tokarkę i frezarkę importowane przez Jazon.
Męka, nigdy bym nie kupił takiego szmelcu. Tokarka - śruba posuwu poprzecznego chyba krzywa bo podczas obróbki wychodzi fala na czole, ok gwarancja przyjechali wymienili super ale w cholerę dalej to samo. Reszty mankamentów za długo wymieniać bo to są szczegóły ale są i to codziennie wkurzające.
Frezarka- kopia bridgeport'a , nie wiem jak oryginał się sprawował, ale ta obrabiarka na pewno nadaje się tylko do wiercenia "dziurek" i to w alu. Podczas frezowania wszystko drży i piszczy za dużo uniwersalności i tyle jak to było w filmie "abo - abo" albo sztywna i mało uniwersalna albo drży i uniwersalna.

Też były kupowane pod dofinansowanie i musiały być nowe.

Może kup za to dofinansowanie coś innego ale konkretnego i solidnego.
POZDRAWIAM


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 11 wrz 2015, 13:47

To nie tak że ja chcę chińczyka, gdybym mógł te pieniądze przeznaczyć na używanego klamota polskiego to na pewno bym tak zrobił. Problem w tym że urząd pracy działa jak działa, kryteria zmieniają z miesiąca na miesiąc i jak zacznę z nimi negocjować na 100% nie dostanę kasy.

Ja nie chcę prowadzić typowego zakładu obróbki i nie potrzebna mi jakaś potężna tokarka, przynajmniej na tą chwilę. Wolałbym kupić tokarkę i jakiś konkretny agregat plazmowy (o hyperthermie nie myslę).

Tak jak powiedziałem tokarka poszła by od razu na CNC na śrubach kulowych więc problem śrub odpada w jakimś tam stopniu.

Pozdrawiam


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#10

Post napisał: andrzey520 » 11 wrz 2015, 14:49

MacGregor pisze: Pracuję w firmie i też mam kupioną tokarkę i frezarkę importowane przez Jazon.

Przepraszam ze się wetne w temat kolego czy mógłbyś coś powiedziec o tokarce Jazon? . Widziałem na targach w poznaniu tokarke 1m toczenia i bodajże 500 nad łożem wyglądała na bardzo solidną zastanawialiśmy sie z ojcem nad kupnem takiej do firmy ale nigdzie niemoge znaleść opini na temat tego sprzętu


Dokładnie taka http://jazon.com.pl/obrabiarki/tokarki- ... -cd62.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”