Tokarka CNC Lux-Turn zmiana sterowania

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

Tokarka CNC Lux-Turn zmiana sterowania

#1

Post napisał: Darki » 24 sie 2015, 14:57

Witam potrzebuję pomocy z zakresu doboru sterowania i napędów do tokarki, właściwie to do dwóch identycznych sztuk :smile:

Obrazek

Z założenia zamierzam obrabiać na nich tworzywa sztuczne, mosiądz i kwasówke do max średnicy 20mm. Zalezy mi na gwintowaniu i obroty prawe/lewe. Sruby 16 o skoku 5mm. Myślałem żeby jedną zostawić w oryginale na prowadnicach ślizgowych a drugą przerobić na prowadnice liniowe (tu konieczne nowe silniki żeby uzyskać większe predkości).
W oryginale były w maszynach głowice narzedziowe niestety w moje ręce trafiły bez głowic :neutral: Sporo czasu może mi zająć dorabianie głowicy narzedziowej dlatego na początek zastosuje listwe narzedziową.
Oryginalne sterowanie z powodu uszkodzeń zdemontowałem. Zostały mi silniki i sterowniki. 1 silnik DC od wrzeciona bez enkodera (enkoder zamontowany na wrzecionie) i dwa silniki od osi + do tego sterowniki. Pytanie czy dało by się to wykorzystać do jednej maszynki i czy nie było by za dużo z tym kłopotów? Sterowanie na linuksie.
Będę wdzięczny za wszelki porady.

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 24 sie 2015, 21:44

A to na tocznych śrubach? Ja mam w swojej Maktek tytan silniki od Markcompa i to są 1.26Nm albo coś koło tego. Mogę sprawdzić jak będę w warsztacie.
Sterowanie to moim zdaniem najlepiej LinuxCNC i tyle.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 24 sie 2015, 22:06

Owszem dało by się tego użyć na upartego ale te drivery oczekują sygnału krok lewo i krok prawo (Cw i CCW)

Obecnie steruje się systemem pulse & direction. Czyli jednym wejściem definiuje się kierunek a drugim kroki.

Przydała by się przejściówka.

Choć z doświadczenia z modernizacji podpowiem Ci usuń wszystko włącznie z silnikiem wrzeciona DC i załóż nowe.

Wystarczą nowe hybrydy leadshine i do tego jakiś silnik 3f na wrzeciono + falownik.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#4

Post napisał: Darki » 25 sie 2015, 07:17

Śruba kulowa fi16 x 5mm. Muszę ją wymienić na dłuższą uzyskam wtedy kilka dodatkowych cm przejazdu w osi X. Obawiam się że silniki 1,26Nm będą za małe. Planowałem dać serwokorokowce 8,7Nm.


Choć z doświadczenia z modernizacji podpowiem Ci usuń wszystko włącznie z silnikiem wrzeciona DC i załóż nowe.

Wystarczą nowe hybrydy leadshine i do tego jakiś silnik 3f na wrzeciono + falownik.
Wszystko już usunięte, chciałem się tylko upewnić że nic z tego się nie wykombinuje :)
Nie chce bawić się w silniki i falownik, bo nie uzyskam stałego momentu na całym zakresie obrotów. A ręczne przekładnie nie wchodzą w gre. Maszyna ma służyć do celów produkcyjnych, myśle że warto dołozyć troche keszu do serwa. Na serwie mozna uzyskać przykładowo od 100 do 6000 obr/min dodatkowo w przyszłości można wykorzystać jako oś C. Jestem własnie na etapie poszukiwań w miarę taniego serwa 750W z szybkim serwisem w razie czego.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: bubels » 25 sie 2015, 09:37

Serwo to silnik 3f a jefo driver to falownik ze sprzezeniem zwrotnym od enkodera. Pytanie wiec co da serwo ?
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#6

Post napisał: syntetyczny » 25 sie 2015, 10:07

Ja toczę różne detale z alu i nierdzewki i takie silniki wystarczają. Co prawda przejazdy mam 1.6m/min w osi Z, ale starcza to w zupełności.

[ Dodano: 2015-08-25, 13:21 ]
Wprowadziłem kolegę w błąd. U mnie jest 3.1Nm na każdej osi. Te mniejsze silniczki są we frezarce. Sorry za zamieszanie.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#7

Post napisał: Tomciowoj » 25 sie 2015, 15:32

bubels pisze:...co da serwo ?
Serwo Ac da stały znamionowy moment obrotowy od zera do max obrotów silnika. Przy silniku klatkowym nawet ze sprzężeniem tego nie uzyskasz.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: 251mz » 25 sie 2015, 16:09

Tomciowoj pisze:Przy silniku klatkowym nawet ze sprzężeniem tego nie uzyskasz.
Falowniki ze sterowaniem wektorowym dają pełny moment obrotowy prawie od samego dołu...
Inaczej nie było by możliwe ich wykorzystanie np w nawijarkach gdzie sterowanie odbywa się momentem a nie obrotami...


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#9

Post napisał: Darki » 25 sie 2015, 16:31

Wprowadziłem kolegę w błąd. U mnie jest 3.1Nm na każdej osi. Te mniejsze silniczki są we frezarce. Sorry za zamieszanie.
Jakiej maksymalnej średnicy wiertłem jesteś w stanie pojechać w nierdzewce po G1 na tych silnikach?


Też przed chwilą trafiłem w sieci na temat falowników wektorowych, są droższe ale warto się tym zainteresować


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 25 sie 2015, 19:13

251mz pisze: dają pełny moment obrotowy prawie od samego dołu...
.
"Prawie" robi dużą różnice :) Poniżej 10-15 herców nie ma mocnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”