Zmiana narzędzia - sterowanie

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
w.marczuk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2015, 10:19
Lokalizacja: Kraków

Zmiana narzędzia - sterowanie

#1

Post napisał: w.marczuk » 10 cze 2015, 08:24

Witam,

Mam problem ze zmianą narzędzia w mojej tokarce. Od razu zaznaczę, że tokarka kupiłem w Chinach i dzięki temu nie mam od nich żadnego wsparcia technicznego :) Problem polega (tak mi się wydaje) na ustawieniach w Mach3. Mechanizm zmiany narzędzia jest sterowany za pomocą czujnika Halla [zdjęcie]. Od czujnika wychodzą przewody do płytki sterującej (nie wiem jak się ona profesjonalnie nazywa) [zdjęcie]. Wpisując polecenie w programie: t0202 i t0303 narzędzie zmienia się bez problemu. Natomiast w przypadku polecenia t0404 zmiana narzędzia obraca się aż do momentu wyskoczenia błędu. Tak samo dzieje się w przypadku polecenia t0101. Kiedy pozamieniałem kolejność kolorowych kabelków wchodzących do tej płytki sterującej to analogicznie zaczęła działać zmiana narzędzia t0101 i t0404 a przestała t0202 i t0303. Stąd mój wniosek, że prawdopodobnie należy zmienić ustawienia w machu. Nie mam pojęcia bo jestem laikiem jeżeli chodzi o elektronikę, tokarki i całe to sterowanie. Mam nadzieję, że ktoś tutaj z obecnych na forum kojarzy co można zrobić żeby rozwiązać problem lub do tego rozwiązania się chociaż trochę zbliżyć :) Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
Załączniki
WP_20150609_006.jpg
czujnik Halla
WP_20150609_003.jpg
płytka sterująca
WP_20150609_001.jpg
kable wychodzące od czujnika a wchodzące do płytki sterującej



Tagi:


monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

#2

Post napisał: monoceros » 27 cze 2015, 20:22

Ja mam zmieniarkę wykonana przez siebie, obsługiwana w machu bodajże jako oś A (pionowa rotacyjna, napędzana krokowcem, blokowana ryglem pneumatycznym, bez czujnika położenia - nie było czasu założyć- sprawdzam tylko jednym czujnikiem zapięcie i otwarcie rygla blokującego a napisany w skrypcie M kod sprawdza przed obrotem zwolnienie rygla, obraca tarczę narzędziową o 1/8 obrotu, zapina rygiel i sprawdza jego pozycję jak dobrze to ruszamy dalej jak źle to zatrzymanie) Sterowanie tą osia można ustawić na kilka sposobów, sprawdź ustawienia Mach.
monoceros

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”