Tokarka TSB 16... mały remont i modyfikacje

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
macgyver4
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 09 lut 2005, 15:44
Lokalizacja: tarnów

Tokarka TSB 16... mały remont i modyfikacje

#1

Post napisał: macgyver4 » 06 kwie 2015, 17:08

Witam.Z racji iż jakiś rok temu stałem się posiadaczem tokarki TSB 16 która w tym okresie przeszła drobne remonty oraz modyfikacje, to postanowiłem przedstawić na forum małą fotorelację ktora może komuś kiedyś pomoże w modernizacji tokarki.

A więc na dzień dobry wykonałem pomiar bicia na stożku wrzeciona który wykazał +- 1 setkę co było miłym zaskoczeniem, z racji tego iż tokarka nie posiadała zabieraka oraz uchwytu wiec na początek zleciłem wykonanie zabieraka który po zamontowaniu i splanowaniu wzbogacił sie w uchwyt bisona 125.
Kolejnym zadaniem było wykonanie juz na tokarce pokrętła pinoli konika
Obrazek

W czasie wykonywania na jaw wyszły wycieki ze skrzynki posuwu w związku z tym wykonałem w tulejach podporowych wałka śruby pociągowej oraz wałka gitary gniazda w których zamontowane zostały simmeringi co wyeliminowało wycieki z tych miejsc
Obrazek


Obrazek

Kolejnym pomysłem był nakładany stolik teowy na sanki suportu poprzecznego ktory umożliwiłby nietypowe mocowania narzędzi oraz detali


Obrazek



Tagi:


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#2

Post napisał: manfix » 06 kwie 2015, 17:53

Wygląda ładniej niż nowa , na szufladce mały suport , i mógłbyś delikatnie coś sobie frezować Bardzo ładna Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


Autor tematu
macgyver4
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 09 lut 2005, 15:44
Lokalizacja: tarnów

#3

Post napisał: macgyver4 » 06 kwie 2015, 19:54

Planuję ją kiedyś pomalować jak będę miał czas bo z tym to u mnie najgorzej... w miedzyczasie stolik dorobił sie poprzecznych rowków a tokarka falownika ale o tym w dalszych postach będzie...Z uwagą śledzę kolegi filmiki na youtubie. Z wykształcenia jestem elektronikiem w kierunku automatyka przemysłowa, a obróbki skrawaniem się dopiero uczę.Wszystkie modernizacje to moje własne pomysły i wykonanie.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2015, 20:09 przez macgyver4, łącznie zmieniany 1 raz.


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#4

Post napisał: manfix » 06 kwie 2015, 20:02

Dzięki wielkie, Ja też się kiedyś uczyłem toczyć , teraz to co robiłem kiedyś, teraz robię dużo szybciej , jak masz jakieś pytania zapraszam Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


Autor tematu
macgyver4
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 09 lut 2005, 15:44
Lokalizacja: tarnów

#5

Post napisał: macgyver4 » 07 kwie 2015, 21:45

Praktyka wykazała aby zwiększyć funkcjonalność nakładanego stolika to wyfrezowane zostały dodatkowe rowki teowe i obecnie prezentuję sie on tak:

Obrazek

może on służyć jako dodatkowe nietypowe mocowanie do np frezarki.

Natomiast przez rok posiadania tokarki wzbogaciła sie ona o dodatkowy osprzęt zdobyty za przysłowiową złotówke w pewnej firmie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”