Tokarka TUB-32

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
romekdem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2014, 20:23
Lokalizacja: Dębowiec

Tokarka TUB-32

#1

Post napisał: romekdem » 02 kwie 2015, 19:09

Nabiera mnie na zakup tokarki TUB-32/1000 jest to maszyna uniwersalna szybkobieżna w czym nie rozumiem tej nazwy szybkobieżna coś słyszałem że są one dość głośne podpowiedzcie mi coś o tej maszynie



Tagi:


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: Frantz » 03 kwie 2015, 01:03

Posiada przewymiarowany silnik .Teraz juz nie pamietam ale chyba 8,czy 10 kw a dodatkowo z elektrohamulcem.kosmiczna cena nowych panewek.


Darius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 06 cze 2010, 10:36
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

#3

Post napisał: Darius » 03 kwie 2015, 07:28

Nie pracowałem na takiej maszynie,ale również mam zamiar dokupić taką maszynkę.Podejrzewam,że tokarka szybkobieżna nie będzie miała wrzeciona na panewkach.Tokarki wolnobieżne były na panewkach.Może ktoś z forumowiczów posiadający taką maszynkę powie jak jest faktycznie.


Autor tematu
romekdem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2014, 20:23
Lokalizacja: Dębowiec

tub-32

#4

Post napisał: romekdem » 03 kwie 2015, 09:11

ze schematów widać że ma panewki i znalazłem je na alegro za tysiaka komplet druga sprawa to dwie kontrolki olejowe na końcach górnego korpusu by o tym świadczyły

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 03 kwie 2015, 09:19

Bardzo dobra, sztywna maszyna. Na buksach, ale to zaleta, a nie wada, i faktycznie jak na buksy ma wysokie obroty maksymalne.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7618
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 03 kwie 2015, 10:05

witam.
a ja pracowałem na takiej maszynie - i bardzo ją sobie chwaliłem .
ma oczywiście wrzeciono na panewkach - dzięki temu jest sztywna .
poza tym przeniesienie napędu na wrzeciono jest sprytnie zrobione .
koła pasowe sobie a wrzeciono sobie - połączone sprzęgłem .
przez co mniej drgań od silnika , reduktora przenosi się na wrzeciono - w więc i materiał obrabiany.
jeżeli jest w dobrym stanie to bardzo fajna maszynka.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tokarka TUB-32

#7

Post napisał: pioterek » 03 kwie 2015, 16:47

romekdem pisze:Nabiera mnie na zakup tokarki TUB-32/1000 jest to maszyna uniwersalna szybkobieżna w czym nie rozumiem tej nazwy szybkobieżna coś słyszałem że są one dość głośne podpowiedzcie mi coś o tej maszynie
W jakim celu ma kol. kupić tą maszynę? Robótki garażowo-hobbystyczne czy inne przeznaczenie? W brew pozorom te pytanie jest zasadne, bo taka maszyna w momencie kupna może mieć wady ukryte które sie nie opłaca naprawiać. Jest w niej sporo mechanizmów o trudnej do odtworzenia konstrukcji. Koledzy wyżej wypowiadają się tak jakgdyby wiadomo było, że stan jej jest idealny. Dlatego zalecam daleko idącą ostrożność, bo naprawy bez zaplecza technicznego mogą pociągnąć po kieszeni bardzo dotkliwie. Jest jeszcze taka możliwość, że kupujący mimo wad jakie sobą maszyna prezentuje będzie z niej zadowolony gdyż w garażu dla amatorskich wyczynów spełni ona swoje zadanie z nawiązką, a w innym przypadku nie. Silnik fabryczny ma 7kW, a zmiana kierunku obrotów wrzeciona odbywa się silnikiem, a więc zapotrzebowanie na prąd może być spore.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7618
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 03 kwie 2015, 16:52

witam.
przecież napisałem - JEŻELI JEST W DOBRYM STANIE.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#9

Post napisał: manfix » 03 kwie 2015, 19:55

Witam Tak się składa że znam tą maszynę od A do Z Miałem w serwisie 8 sztuk. Zależy kto i jak na niej pracuje , Co do hamulca musi być odpowiednio wyregulowany. Co do panewek na tej maszynie , można pracować i na dużych obrotach , musi być odpowiednia gęstość oleju , my rozrabialiśmy olej M26 z 50 % i 50 % nafty . Jeden tokarz pracował i pracował , a u drugiego bez przerwy awarie . Silnik posiada dość duży , najlepiej wyjmować razem ze skrzynią biegów . Jak bym chciał większą maszynę ,pewnie bym ją kupił . Jak jakieś pytanie pisz , odpiszę Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


Autor tematu
romekdem
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2014, 20:23
Lokalizacja: Dębowiec

tub-32

#10

Post napisał: romekdem » 06 kwie 2015, 14:48

Dzięki za informację dużo mi one pomogły maszyne potrzebuję raczej jako wyposażenie warsztatu na produkcję raczej się nie nastawiam pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”