Zegar do gwintów

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#21

Post napisał: ostanislaw » 27 cze 2015, 00:17

Wyszła mi taka tabela gwintów dla zegara śruby o skoku 6 mm. W miejscach gdzie nie ma przypisanej zębatki dowolne zapięcie nakrętki jest prawidłowe.
Skok gwintu - Zęby - Kąt
0,8 - 20 - 1/5
1 -
1,25 - 20 - 1/4
1,5 -
1,75 - 21- 1/3
2 -
2,5 - 20 - 1/4
3 -
3,5 - 21 - 1/3
4 -
4,5 - 18 - 1/2
5 - 20 - 1/4
5,5 - 22 - 1/2
6 -


Pozdrawiam
ostanislaw

Tagi:


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#22

Post napisał: ostanislaw » 10 lip 2015, 23:11

Dokończyłem wykonywanie zegara do gwintów. ostatecznie wykonałem zębatkę z=21 dla podziału na 7. Na tarczy naniosłem tylko podział przez trzy i 21 znaczków odwzorowujących położenie rowków śruby pociągowej.
Matematycznie wychodzi że należy znależć liczbę będącą najmniejszą wspólną wielokrotnością gwintu nacinanego i śruby pociągowej ( np dla gwintu 1,25 i śruby pociągowej 6mm będzie to liczba 30) W moim przypadku gwinty 1,75 i 3,5 mogę wykonywać cofając i 1/3 obrotu zegara. Pozostałe gwinty mogę wykonywać odliczając co ile zwojów jest spełniony warunek wielokrotności.
Skok gwintu - zgodność
0,8 - co 2 zwoje
1,0 - zawsze
1,25 - co 5 zwojów
1,5 - zawsze
1,75 - co 7 zwojów (1/3 tarczy)
2,0 - zawsze
2,5 - co 5 zwojów
3,0 - zawsze
3,5 - co 7 zwojów (1/3 tarczy)
4,0 - co 2 zwoje
4,5 - co 3 zwoje
5,0 - co 5 zwojów
5,5 - co 11 zwojów
6,0 - zawsze

jak widać wystarczy liczyć do 5 aby wykonać wszystkie podstawowe gwinty. (za wyjątkiem 5,5) Daje się to zrobić zarówno bez wyłączania tokarki lub po zatrzymaniu. Pierścień ze znakiem jest ruchomy więc podczas toczenia można go przesunąć tak aby zawsze zamykać na kresce. I tak jest szybciej niż cofając na lewych obrotach. Jak zrobię zdjęcie to wrzucę ale myślę że wszystko jasno opisałem.
Pozdrawiam
ostanislaw


Misiek15
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2021, 19:52

Re: Zegar do gwintów

#23

Post napisał: Misiek15 » 13 maja 2021, 21:37

Cześć. Moja przygoda z zegarem do gwintów zaczęła się "od tyłu". Kupiłem tokarkę Bernardo z zegarem do gwintów. Na tokarce umieszczono tabelkę jak na zdjęciu.
Wykonałem gwint o skoku 1,5mm, wyszedł ok. praca z zegarem bardzo przyjemna. Następny gwint o skoku 2,5mm i tu problem. Nóż nacinał kolejne przejścia obok siebie czyli nie trafiał w bruzdę gwintu nacinanego. Według tabelki nakrętkę należy zapiać na 1 lub 6, ale to nie działa prawidłowo. Zatem trzeba wymyślić zegar od nowa i porównać z tym fabrycznym. Przekopałem Internet w celu znalezienia prostej zasady obliczenia zegara. Ze wszystkich zebranych informacji konstrukcja zegara od strony matematycznej musi spełniać jednocześnie cztery warunki:
1. Warunek podstawowy to: (skok śruby pociągowej * ilość zębów koła zębatego zegara) / (podział tarczy zegara * skok gwintu nacinanego) = liczba całkowita
2. (podział tarczy zegara * przesuniecie wzdłużne na śrubie pociągowej) / (ilość zębów koła zębatego zegara * skok śruby pociągowej) = liczba całkowita
3. przesunięcie wzdłużne na śrubie pociągowej / skok gwintu nacinanego = liczba całkowita
4. Podział na tarczy zegara musi być liczbą całkowitą
Od strony mechanicznej obrazowo wygląda to tak: Na wyłączonej tokarce cofniemy suport o pewną odległość ( skok śruby pociągowej*ilość zębów(nacięć gwintu)) to ta odległość musi być podzielna bez reszty przez skok śruby nacinanej. Wtedy mamy zsynchronizowane bruzdy śruby pociągowej i gwintu nacinanego. Wtedy wskaźnik tarczy zegara powinien pokrywać się z punktem odniesienia. Takie zsynchronizowanie będzie pojawiać się cyklicznie. Najlepiej gdy będzie kilka razy na obrót tarczy zegara.
Przedstawione powyżej warunki wprowadziłem do arkusza kalkulacyjnego. I dla fabrycznego zegara, dla gwintu o skoku 2,5 mm warunek 1 wynosi 3,2. To dlatego zamiast gwintu wychodziły esy-floresy. Chińczyk się rozpędził i nawypisywał głupoty w tabelce. Zresztą nie jedyne, bowiem w posuwie ręcznym suportu umieścił skalę "chiński cal metryczny" to znaczy jedna działka to 0,25 mm i co 10 działek umieścił duże 1,2, itd. No bo przecież 1 cal to 25 mm z hakiem i ten hak można spiłować tak jak tę dwójkę przy 3,2. Załączam plik z wyliczankami może komuś pomoże zrozumieć zegar do gwintów. Na stronie: https://www.cgtk.co.uk/metalwork/calcul ... lindicator jest bardzo fajny kalkulator zegara.
Pozdrawiam.
Załączniki
zegar do gwintów.xlsx
(15.03 KiB) Pobrany 47 razy
tabliczka.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”