Remont tokarki TSB 16 - Problemy

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
szkodnik1997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:37
Lokalizacja: Katowice

Remont tokarki TSB 16 - Problemy

#1

Post napisał: szkodnik1997 » 07 mar 2015, 19:24

Witam wszystkich bardzo serdecznie, jestem ty nowy więc wypada się przedstawić. Jestem uczniem szkoły technicznej na śląsku i mam 17 lat, dopiero zaczynam przygodę z prawdziwą mechaniką ale mam ok. 8 lat doświadczenia w modelarstwie lotniczym. Więc dorzeczy, stałem się posiadaczem tokarynki TSB 16 i muszę ja poskładać do kupy (maszyna była przez ok. 15 lat nie używana, a support leżał obok w 2 skrzynkach, brakuje jej konika,kół zmianowych... ale takich luksusów się po niej nie spodziewałem jakoś zdobędę i na razie zauważyłem brak pośredniego koła w przekładni do ręcznego przesuwania supportu).No i właśnie support, pierwsze pytanie koło(napędzające to nacięte na walku) pomierzyłem i wyszło mi że m=1, Da koła które zamierzam dorobić ze stali c45 wyszło 22mm, czy dobrze to policzyłem i czy c45 to dobry pomysł(hartowanie nie wchodzi w grę ,bo nie mam dostępu ani kasy)? Teraz drugie pytanie chyba trochę ważniejsze... chodzi o zamek, jak zauważyłem brak koła to postanowiłem się przyjrzeć bliżej, włożyłem do niego śrubę(na kolanach wszystko trzymałem),zamknąłem no i zacząłem organoleptycznie badać luzy...jakieś 1,5mm w lewo i 1,5mm w prawo, nacisnąłem palcem na zderzak i zapadka się podniosła na palcu czułem opór ale zamek(blok z naciętym gwintem) nie chce spadać, puszczam palec i pociągam wajchę w dół i rozłączyło się bez problemu. Próba druga zapiąłem zamek i zacząłem obracać śruba i przycisnąłem zderzak i zacząłem trochę "naginać" z wyczuciem oczywiście,tą śrubą i po kilku ruchach niechętnie się rozłączyło. Gadałem z kolegą który ma taką samą tokarkę i powiedział mi że kiedyś to rozkręcał i tam jest jakaś sprężyna która odrzuca ten zamek :shock: , u mnie nic takiego nie ma ( niestety kolega nie może mi tego pokazać palcem, daleko mieszka i nie bardzo pamięta jak to tam wyglądało w środku ale na pewno była jakaś sprężyna). Sprawdziłem rysunek w DTR i nie zauważyłem tam żadnej sprężyny (nie mam doświadczenia może nie wiem jak powinno wyglądać na rysunku), i tu pytanie czy i ewentualnie gdzie powinna być ta sprężyna i czy te wyżej wymieniowe luzy to jakaś tragedia?

Trochę się rozpisałem, mam nadzieje że ktoś zrozumie ten amatorski bełkot, z góry dziękuje za odpowiedzi. PS. Jeśli są potrzebne zdjęcia tego elementu zamka to mogę je dodać (jak to pisze bateria w aparacie się ładuje). Pozdrawiam


"młody" od siary... nic nie ogarnia :)

Tagi:


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#2

Post napisał: manfix » 07 mar 2015, 22:06

Witam Dużo pytań na jeden raz , po kolei koła moduł ilość zębów razy modułu + 2 moduły i wyjdzie Ci średnica , jeśli zęby nie są korygowane , Wrzuć jakieś zdjęcia będzie łatwiej rozmawiać Daleko mieszkasz , bo chętnie bym zobaczył tą maszynę Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


Autor tematu
szkodnik1997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:37
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: szkodnik1997 » 07 mar 2015, 22:48

Dzięki za odpowiedź,koło liczyłem właśnie z tego wzoru i moduł wyszedł mi 0,975. Nie ma takiego w tabeli więc przyjąłem 1 ,w dtr jest informacja że ma mieć 20 zębów i Da wychodzi 22mm czyli dobrze. Pierwszy moduł wyszedł taki dlatego że koło to pierwsze jest trochę starte.
Jutro wrzucę zdjęcia.
"młody" od siary... nic nie ogarnia :)


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#4

Post napisał: manfix » 07 mar 2015, 23:08

Co kół nie staraj się zebrać wszystkich od razu , zbieraj te abyś mógł ustawić wolny posuw , sprawdź w tabeli ,powinna być gdzieś przy tokarce , kup sobie książkę Poradnik tokarza , ja kiedyś kupiłem w Allegro za 10zł w super stanie np tą http://allegro.pl/poradnik-tokarza-karo ... 03485.html Na pewno Ci się przyda Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


Autor tematu
szkodnik1997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:37
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: szkodnik1997 » 08 mar 2015, 11:21

zbieraj te abyś mógł ustawić wolny posuw
co do posuwu to jest tam skrzynka posuwów i chyba koła są potrzebne tylko do nacinania gwintów, a poradnik tokarza mam :)


Teraz zdjęcia:

Obrazek

Tutaj dźwignia jest zapięta i element 1 jest na górze

Obrazek

Dźwignia odpięta i element 1 spada w dół

Obrazek

Tak to wygląda od spodu

Obrazek

Tu element 2 styka się z elementem 1

Obrazek

Po przyłożeniu siły do zderzaka (wiem,wiem mistrz paint'a :) ) element 2 odchyla się a element 1 nie spada w dół i śruba cały czas jest zablokowana
"młody" od siary... nic nie ogarnia :)


macgyver4
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 60
Rejestracja: 09 lut 2005, 15:44
Lokalizacja: tarnów

#6

Post napisał: macgyver4 » 08 mar 2015, 11:41

Witam i pozdrawiam kolegę. Sam posiadam taką tokarkę w której pozwoliłem dokonac kilku modyfikacji.na zdjęciu zaznaczyłem gdzie powinna znajdować sie spężyna umożliwiająca prawidłową pracę zamka.Obrazek

w razie pytań postaram sie pomóc w remoncie tej tokarki.


Autor tematu
szkodnik1997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:37
Lokalizacja: Katowice

#7

Post napisał: szkodnik1997 » 08 mar 2015, 12:27

Wielkie dzięki kolego macgyver4. Dopiero tera zauważyłem że w sankach jest odlany taki "bolec" o którego się ta sprężyna odbija.Jaka ma byś ta sprężyna, jakieś specjalne parametry, gdzie taką zdobyć :). I jeszcze te luzy, ujdą w tłumie czy rozglądać się za nowym blokiem ewentualnie dorobić sobie ?
"młody" od siary... nic nie ogarnia :)


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#8

Post napisał: manfix » 08 mar 2015, 13:33

Witam
Jak wrzecionko w twojej maszynie , czy suport się przesuwa , Uruchom wrzeciono , później suport , nie staraj się wszystkiego naraz , wrzeciono będzie się obracać , to będziesz mógł toczyć na posuwie ręcznym Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)


macgyver4
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 60
Rejestracja: 09 lut 2005, 15:44
Lokalizacja: tarnów

#9

Post napisał: macgyver4 » 08 mar 2015, 14:22

Sprężynę musisz dopasować o takiej średnicy aby pasowała w otwór a długość taka aby wystawała ok. 2 cm z tulei. Co do luzow zamka ( półnakrętki) to niewskazany jest luz wzdłuzny samej półnakrętki w gnieździe ma to znaczenie zwłaszcza przy nacinaniu gwintów. Posiadam wszystkie kola zmianowe do gitary wiec w razie czego mogą słuzyc za wzór. Dodatkowo jak masz zdemontowaną śrubę od posuwu wzdlużnego to proponuję zdemontować podporę wałka napędzającego śrube od strony skrzynki posuwów i wykonac w niej gniazdo na osadzenie simmeringa co uszczelni skrzynie posuwu przed wyciekiem oleju....


Autor tematu
szkodnik1997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:37
Lokalizacja: Katowice

#10

Post napisał: szkodnik1997 » 08 mar 2015, 18:39

Wielkie dzięki. No to zaczynam szukać sprężyny i noża(spróbuje zrobić ten blok), jak się nie uda to przynajmniej się czegoś nauczę :)
"młody" od siary... nic nie ogarnia :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”