Przywitanie i prośba o identyfikację tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
hapsf
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 30
Rejestracja: 16 cze 2014, 18:11
Lokalizacja: Busko-Zdrój

#51

Post napisał: hapsf » 19 sty 2017, 15:57

Nie ma za co. To teraz ja poproszę o zdjęcia :P. Ten pierścień smarujący jest pełny? Tzn okala panewkę w całym obwodzie? Materiał-filc? Skąd go dorwać?

Co do nowych panewek to spore koszty zapewne. Może kiedyś. Póki co jest duży zakres regulacji więc myślałem, że można zacisnąć to w uchwycie tokarskim tak, żeby się dało wszędzie liznąć materiał i wyjść z tego owalu.

Falownik- chciało by się komuś oszacować ile by to kosztowało przy tym silniku który jest?



Tagi:


tokarzmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 134
Rejestracja: 22 gru 2014, 22:19
Lokalizacja: Radomsko

#52

Post napisał: tokarzmaly » 19 sty 2017, 16:29

Tokarka o której mówię nie jest moja. Tyle, że ja będę "naczelnym remontowcem ;);))
Widziałem starą panewkę tej tokarki i chciałem porównać.....
Nie widziałem pierścienia, nie widziałem podpory w środku.
Pytałem o zdjęcia, bo chciałem skonfrontować to z moimi wyobrażeniami środka. "Mój" tokarz ostatnio smaruje smarami ŁT. Oczywiście nie jest to zgodne z założeniami. Stąd konieczność pilnych prac. Jak zdemontuję porobię zdjęcia.

Tutaj link do pracy na temat smarowania pierścieniem luźnym. Rys.11 dość dokładnie pokazuje o co chodzi. Oczywiście całą otoczkę ze wzorami można "pominąć".
http://kmpkm.zut.edu.pl/pub/Podstawy_Ko ... BAnego.pdf
Można więcej znaleźć na gogle - smarowanie pierścieniem luźnym. Pierścień jest metalowy/stalowy.

Co do owalu to ja próbowałbym tak....
Ile jest tego luzu? (U mnie ok.0,2mm - dużo????)
Włożyłbym panewkę w gniazdo. Zamontował wrzeciono - bez kół pasowych, zębatych itp.
Dociągałbym nakrętki panewki aż do momentu kiedy obrót wrzeciona będzie mocno utrudniony. Wyciągnąć wrzeciono i skrobać panewkę w miejscach odciśnięcia. Powtarzać to będę aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.
Ja przestrzegałbym przed toczeniem tej panewki. Powodów jest kilka:
-geometria wewnętrzna panewki w uchwycie i w gnieździe będzie różna
-toczenie w tym przypadku jest obróbką wstępną
-po toczeniu i tak należałoby sprawdzić doleganie powierzchni wrzeciona do panewki i doskrobać
Oczywiście temat komplikuje się gdy wrzeciono jest zaowalone.

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#53

Post napisał: panzmiasta » 19 sty 2017, 16:49

- chyba geometria zewnetrzna panewki ?
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam


Autor tematu
hapsf
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 30
Rejestracja: 16 cze 2014, 18:11
Lokalizacja: Busko-Zdrój

#54

Post napisał: hapsf » 19 sty 2017, 17:04

A nie obie?
Co do luzu to zdaje się, że coś koło 0,1mm . Nie mam jeszcze swojego cz. zegarowego. Kiedyś pożyczyłem i taki był wynik, ale to było jakiś czas temu przy jakimś tam ustawieniu panewki.
To smarowanie bardzo sprytne- to chyba dlatego to okno w panewce jest niesymetrycznie wycięte względem pionu. Może jakiś uszczelniacz by się nadał?


tokarzmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 134
Rejestracja: 22 gru 2014, 22:19
Lokalizacja: Radomsko

#55

Post napisał: tokarzmaly » 19 sty 2017, 17:17

Nie wiem czy uszczelniacz ale podgląd poziomu oleju na dnie podpory na pewno będzie przydatny.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/PKM/Opis-LS_01.pdf - tutaj rysunek podpory z wziernikiem.

- tutaj filmik pokazujący inny sposób smarowania panewki, wziernik poziomu oleju, ok.10 min. pokazany jest kanał odpływu oleju (takie tam uszczelnienie).

- tutaj m.in. piękne oliwiarki kropelkowe na wałku pośrednim


Błędów przy toczeniu może być więcej, np. nieosiowość panewki w uchwycie i później w gnieździe (tej wady nie ma gdy przeprowadzamy skrobanie w oparciu o metodę opisaną wyżej).
P.S. mam nadzieję, że nie będę więcej edytował

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”