Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Precyzyjna tokarka-co wybrać?

#71

Post napisał: strikexp » 30 lip 2017, 13:49

CHEMIK72 pisze: A co sądzisz z doświadczenia o tej z drugiego zdjęcia 350 VDM? dla czego pytam akurat o ten model , bo mam niedaleko dystrybutora i mogę ją zobaczyć i "poszarpać" :mrgreen:
Jak masz dystrybutora tej mini lathe, to prawie pewne że sprzedaje też nutoola.
Nutool to ta tokarka pokazana przez WZOR:
https://www.leroymerlin.pl/warsztat/urz ... ,l871.html

Warto tylko dokładnie obejrzeć bo są różne modyfikacje w celu cięcia kosztów. Tutaj masz film jak precyzyjny jest ten nutool ( i każda tokarka za taką cenę), oraz jak poprawić po fabryce:


Co do mojej mini lathe, to nie jest to zabawka. Da się toczyć i w miękkich stalach przy średnicy fi40-30. Jest jednak bardzo delikatnej budowy i szybko się powygina. Dlatego polecałbym raczej nutoola, bo mini lathe to jest tokarka raczej do aluminium niż stali. U mnie się jako tako sprawdza bo toczę małe elementy przez 5 godzin miesięcznie. Przy dużym nakładzie pracy lepiej dopłacić za znacznie solidniejszego nutoola



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#72

Post napisał: jasiu... » 30 lip 2017, 15:04

Jeśli potrzebujesz naprawdę dokładnej obrabiarki, która ma na dodatek pracować nie tylko hobbystycznie, ale robić produkcję, jeśli nie masz dodatkowo pieniędzy, to rozejrzyj się za czymś używanym i "doprowadź". To się naprawdę opłaca.

Przykład pierwszy z brzegu: http://www.ebay.de/itm/CNC-Drehmaschine ... SwtJZXW-hq sprzedawca smutny, bo Ersatzteilspender verkauft. (sprzedał części zamienne), a Polak potrafi i dorobi.

Oczywiście, to tylko przykład, jak się małej tokarki szuka. Ważne, jakie części uległy awarii, ale doprowadzając podobnego Schaublina do stanu używalności mamy gwarancję, że produkcja będzie szła, i nie trzeba się będzie martwić, na co znów będziesz narzekał, bo chińczyka tanio kupiłeś.

Jeszcze raz powtarzam, maszyna z ebaya to tylko przykład. Podobnych jest sporo, czasem można też sporo utargować.


CHEMIK72
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 10 lip 2016, 20:10
Lokalizacja: Katowice

#73

Post napisał: CHEMIK72 » 30 lip 2017, 17:55

To nie jest zły pomysł ale nie mam czasu na renowację. Już mam jedną dużą do renowacji i nie ma kiedy. Muszę mieć tokarkę jak najszybciej i raczej nową i małą.

Na razie dzięki wszystkim za pomoc dużo się dowiedziałem dzięki wam. Na pewno pomoże mi to w ostatecznym podjęciu decyzji :wink: .[/list]


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Precyzyjna tokarka-co wybrać?

#74

Post napisał: Andrzej 40 » 30 lip 2017, 19:09

CHEMIK72 pisze: Mam frezarkę już jakiś czas w domu Proxxon MF70 i wygląda dobrze ale nie mam czasu dokończyć przerobienia na CNC a jedyne co przerobiłem na niej przez ten rok co ją mam to
ramkę do wyłącznika plastikową :cry: więc czy Proxxon jest precyzyjny nie mogę się wypowiedzieć :? Jedyne co mnie przeraziło w tej frezarce to nakrętki śrub pociągowych z tworzywa :shock: :cry:
Może wygląda, ale niestety MF70 nie jest frezarką precyzyjną a normalnie tandetną. Moje rozmowy z serwisem firmowym w BRD w sprawie pasowania łożysk na wrzecionie - pasowanie suwliwe jest normalne !! Wynikiem oczywiste bicie. Musiałem wkleić. I to nie przypadek, to samo w 2 szt.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#75

Post napisał: Avalyah » 08 paź 2018, 22:19

Hmm, co konkretnie Kolega ma na myśli? Osiowo wrzeciono chodzi góra/dół pod naciskiem palca, czy na boki?

Bo rzeczywiście na boki wydaje się trochę luźne, nie sprawdzałem czujnikiem ale mogę zerknąć przy następnej wizycie w warsztacie. Natomiast nie zauważyłem, żeby mi bicie szczególnie przeszkadzało.

A że precyzyjna nie jest to się zgodzę - ale czego oczekiwać w takiej cenie. Z jednej strony tandeta, ale z drugiej do pewnych prostych zastosowań się sprawdza. Po uwzględnieniu śmiesznej wręcz ceny, niewielkiej ilości zajmowanego miejsca to nie mogę narzekać. Manualnie moim zdaniem zupełnie bez sensu, ale przerobiona na cnc (również koszt niewielki) ma rację bytu, zwłaszcza przy miniprodukcji jakichś niewielkich elementów z dużymi ilościami małych otworów.

EDIT: A co do ich tokarki... Proxxon z precyzją nie ma nic wspólnego. Także o ile frezareczka jest ciekawo wyceniana, to tej ich tokarki bym kijem nie dotknął w takiej cenie.

Awatar użytkownika

ishi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 24 gru 2015, 09:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#76

Post napisał: ishi » 01 lut 2020, 15:27

Panowie miał ktoś styczność z tokarkami Warco?

UK wyszło z UE ale ponoć jeszcze przez kilka miesięcy będą obowiązywać stare zasady jeżeli chodzi o import.
Taka wpadła mi w oko i zastanawiam się nad jej ściągnięciem.

https://www.warco.co.uk/metal-lathes/15 ... lathe.html

Po zakupie Frezarki Bernardo ponad rok temu już się wyleczyłem z tej marki, więc 300 profi czy 350vdh wypadają z listy :/


Wojtek_O
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2019, 10:27

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#77

Post napisał: Wojtek_O » 03 mar 2020, 21:48

ishi pisze:Panowie miał ktoś styczność z tokarkami Warco?
UK wyszło z UE ale ponoć jeszcze przez kilka miesięcy będą obowiązywać stare zasady jeżeli chodzi o import.
Taka wpadła mi w oko i zastanawiam się nad jej ściągnięciem.
https://www.warco.co.uk/metal-lathes/15 ... lathe.html


Moim zdaniem nie warto, to jest dokładnie to samo co u wszystkich innych marek wiec po co przepłacać. Akurat też szukam coś dla siebie i dla mnie to minimum rozstaw kłów to 350 mm Jak pomyśle że zacisnę tam materiał (np. 100mm) + uchwyt wiertarski (90mm) + wiertło np. fi 10 ( długości 100mm) to już nie starczy łoża na takiej 3'setce do wiercenia. Aktualnie biorę pod uwagę CORMAK TYTAN 500 i taką MX 210V https://www.ebay.pl/itm/282901473355 Ma stożek MT5!!! i prześwit 38mm a dodatkowo mocniejszy silnik od takiego przykładowego TYTANA. Co ciekawe jest film na YT gdzie koleś demontuje wrzeciono które jest na łożyskach stożkowych (!!) nie mówiąc o ich średnicy i to jest mega na plus. Wiadomo coś tam trzeba było w niej poprawić itp. ale taka mała maszyna z takim prześwitem. Jeśli ktoś wiedziałby gdzie w PL kupić odpowiednik to będę wdzięczny ponieważ w przypadku ebaya nie mam pewności czy otrzymam fakturę ( chińczyk dziwnie odpisał). Na gwarancję i tak nie liczę, bez znaczenia czy kupię w PL czy EU.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#78

Post napisał: rc36 » 03 mar 2020, 22:20

Nie podniecaj się tak tym przelotem wrzeciona bo jest błąd w opisie, ta tokarka to tosamo co holzman ed400fd, daje dane do holzmana
Rozstaw kłów: 400 mm
Średnica toczenia nad łóżem: 210 mm
Średnica toczenia nad suportem: 110 mm
Szerokość łoża: 100 mm
Otwór wrzeciona: 21 mm
Stożek wrzeciona: MT3
Prędkość obrotowa wrzeciona (bezstopniowa): 50-2500 obr./min
Przesuw sań wzdłużnych: 290 mm
Przesuw suportu: 80 mm
Przesuw sań górnych: 85 mm
Konik: MT2
Przesuw tulei konika: 55 mm
Gwint metryczny (18 stopni): 0,5 -3 mm
Gwint calowy (8 stopni): 8 - 44 TPI
Moc silnika S1 (100%) / S6: 0.45 kW
Napięcie: 230 V
Wymiary maszyny DłxSzxWys: 950x390x350 mm
Waga netto: 65 kg
Waga brutto: 70 kg
Wymiary opakowania: 900x470x460 mm


Wojtek_O
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2019, 10:27

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#79

Post napisał: Wojtek_O » 03 mar 2020, 22:53

rc36 pisze:Nie podniecaj się tak tym przelotem wrzeciona bo jest błąd w opisie, ta tokarka to tosamo co holzman ed400fd

Jednak się mylisz i nawet nie zgłębiłeś tematu. Poszukaj są takie tokarki z MT5 (również pod nazwą TS-210) tylko w ofercie polskiej ich nie widzę spójrz nawet na to zdjęcie
Czy ta locha wygląda na fi 21mm ?


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1238
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką tokarkę precyzyjną kupić??

#80

Post napisał: bear » 03 mar 2020, 23:18

Nawet jeśli rzeczywiście ta tokarka ma przelot 38mm to przy takiej wadze całej tokarki nie wiem co tam zamontować...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”