Strona 1 z 2

Obróbka długich przedmiotów a przelot wrzeciona

: 07 wrz 2007, 17:12
autor: abc
Witam!
Na wstępie przepraszam jeżeli zadam pytania lamerskie ale nie mam doświadczenia w toczeniu na tokarce. Z tego co widzę jest tu spore grono osób które zna się w temacie.

1. Niebawem nabędę tokarkę SPA-700P - Firmy Proma, ma ona prześwit wrzeciona 25 mm i tutaj moje pytanie czy przez to wrzeciono przejdzie pręt o średnicy 25 mm bo mi się wydaje że to dosyć na styk ale wolę się upewnić.

2. Przy obróbce przedmiotów długości 150 - 220 cm podobno można zastosować stojaki podporowe, czy macie z tym jakieś doświadczenie?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, w szczególności na pierwsze pytanie.

: 07 wrz 2007, 18:53
autor: clipper7
Ad. 1: Powinien przejść, zależy od tolerancji wykonania jednego i drugiego. W moim przypadku jest 20 mm i pręt 20 mm przechodzi gładko.

Ad. 2 : Zwykle stosuje się krótsze odcinki do obróbki " z pręta ", ale można spróbować zastosować stojak z rolkami. Nie mam jednak z tym osobiście doświadczeń, nigdy nie obrabiałem tak długich prętów. Oczywiście zakładam, że podana długość dotyczy części pręta wystającego z lewej strony wrzeciona a nie podlegająca obróbce. :lol:

: 07 wrz 2007, 19:06
autor: bartuss1
zataczałem swego czasu czopy na srubach trapezowych długich na 3m, wystawaly ma sie rozumiec z lewej za wrzecionem i podparte w łozysku kulkowym na stójce, stojka z dlugą rurą do której wkładamy śrube - dla wlasnego bezpieczenstwa zeby w trąbe nie oberwac w razie draki ...

: 07 wrz 2007, 20:28
autor: abc
clipper7 pisze:Ad. 1: Powinien przejść, zależy od tolerancji wykonania jednego i drugiego. W moim przypadku jest 20 mm i pręt 20 mm przechodzi gładko.

Ad. 2 : Zwykle stosuje się krótsze odcinki do obróbki " z pręta ", ale można spróbować zastosować stojak z rolkami. Nie mam jednak z tym osobiście doświadczeń, nigdy nie obrabiałem tak długich prętów. Oczywiście zakładam, że podana długość dotyczy części pręta wystającego z lewej strony wrzeciona a nie podlegająca obróbce. :lol:
:) Dziękuję za odpowiedź. Myślę że się uda. Jeszcze jedno pytanie - czy przy radełkowaniu prętów długości około 50 cm stosujecie dodatkowo podtrzymki?

: 07 wrz 2007, 22:29
autor: DZIKUS
zwykle przeswit jest wiekszy o pol a nawet o caly milimetr niz dekalrowany przez producenta. do radelkowania preta o dlugosci 50cm niezbeda bedzie podtrzymka ruchoma.

: 08 wrz 2007, 20:00
autor: Kołchoz
abc pisze:Myślę że się uda. Jeszcze jedno pytanie - czy przy radełkowaniu prętów długości około 50 cm stosujecie dodatkowo podtrzymki?
Zależy jak długi odcinek musi być radełkowany, jeśli to są krótkie odcinki przy kle i/lub uchwycie możesz toczyć bez podtrzymki. Przy radełkowaniu maszyna dostaje niezły wycisk (zwłaszcza śruba posuwu poprzecznego), więc dla zminimalizowania zużycia należy stosować obfite chłodzenie i smarowanie ( ja osobiście polewam radełka olejem) oraz wymieniać stępione rolki).

: 08 wrz 2007, 20:10
autor: abc
Długość radełka to około 20 - góra 30 cm, Czy przy tej długości waszym zdaniem opłaca się zastosować podtrzymkę?

: 08 wrz 2007, 20:17
autor: ERNEST KUCZEK
kiedys widzialem takie radelka co mialy rolki dzialajace podobnie jak kleszcze majace jedna rolke pod materialem a druga nad materialem. dociskane byly za pomoca pokretla. byl tam tez przegub pomiedzy trzonkiem a czescia robocza wiec dopasowywaly sie do materialu. zaleta taka ze nie powodowaly sily poprzecznej.

[ Dodano: 2007-09-08, 20:21 ]
znalazlem fotke a w zasadzie kilka rozwiazan...
http://www.finelinehair.com/home/knurlers.htm

: 09 wrz 2007, 11:12
autor: clipper7
abc pisze:czy przy radełkowaniu prętów długości około 50 cm stosujecie dodatkowo podtrzymki?
Nie mam podtrzymki, zwykle delikatnie próbuję i oceniam siłę poprzeczną. Jeżeli idzie zbyt ciężko lub jakość radełkowania jest kiepska, to podpieram kłem( jeżeli to możliwe) lub zmieniam rolki na nowe. Smaruję podczas radełkowania. Przyrząd do radełkowania mam klasyczny, ten ze zdjęć przesłanych przez kol. Kuczka jest chyba dużo lepszy, szczególnie do małych tokarek.

: 09 wrz 2007, 11:44
autor: pukury
witam !! na mój rozum - jeżeli chcesz radełkować około 300mm to bez podtrzymki może być TRACH ! . w połowie ( 150mm - powiedzmy ) pręt może Ci wjechać na wierzch - i wiadomo co będzie . sytuację może poprawić radełko z dwoma rolkami ( jak pisał jeden Kol. ) - ale mimo to może być ciężko . poza tym przy uchwycie i koniku będzie inny docisk niż w połowie i powierzchnia może być nierówno nacięta . pozdrawiam !!