toczenie drewna tokarką do metalu - wpływ na łoże

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

toczenie drewna tokarką do metalu - wpływ na łoże

#1

Post napisał: ak47 » 13 paź 2014, 17:48

Witam, mam takie szybkie pytanie. Jaki wpływ na łoże ma toczenie drewna na tokarce do metalu ? Kiedyś tokarz wspominał mi, że wióry drewniane a zwłaszcza pył drzewny bardzo szybko wchłaniają olej z prowadnic więc suport szybko jedzie po suchym łożu i go wyciera. To w sumie prawda, w końcu wióry często się sypie na rozlany olej. Ale jak to jest z tym wcieraniem łoża ? faktycznie tak szybko support wytrze prowadnice nienaoliwione ? Na pewno jest zdecydowanie ciężej jechać supportem kiedy łoże jest suche więc tarcie jakieś jest. Pytanie tylko czy po roku systematycznej pracy powiedzmy raz w tygodniu będzie na łożu widać efekty tej pracy ?



Tagi:

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#2

Post napisał: pioterek » 13 paź 2014, 18:44

Mi się wydaje, że po takiej pracy w drzewie trzeba maszynę czyścić i smarować. Czyszczenie jest wtedy bardziej utrudnione i wymaga więcej niź przegarnięcia wiórów miotłą i mało kto ma na to ochotę, dlatego wielu tokarzy unika tego typu uciech. Natomiast co grozi maszynie to zależy ile czasu będzie jeździła ma trocinach, ile na sucho i jak często będzie czyszczona i oliwiona. Łoże można zakryć przed wiórami tak by zagrożenie zminimalizować.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 13 paź 2014, 20:17

Praca w drewnie ma charakter dużo lżejszy niż w metalu, oczywiście, jeżeli się nie szaleje. Obciążenia łoża, prowadnic itp. są mniejsze. Ważny jest stan zgarniaczy filcowych, unika się dostawania się drobin drewna pomiędzy sanie i prowadnice. Jeżeli nie będziesz szlifował drewna, to unikniesz pyłu i związanych z tym kłopotów. Czyścić maszynę trzeba częściej (najlepszy chyba jest odkurzacz) i więcej oliwić.
Mój znajomy kupił TSB 20, która parę lat toczyła drewniane detale, dbano o nią i była w znakomitym stanie, na pewno w lepszym, niż gdyby pracowała w metalu.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 13 paź 2014, 20:25

No wiadomo, że opory skrawania są mniejsze, noże ostrzy się raz do roku. Tylko mnie nurtuje kwestia tego pyłu i wiórów które osuszają prowadnice po których jedzie potem support i po prostu trze. Mam kilka fajnych kwadratów z tekstolitu tylko pamiętam że jak je ciąłem to strasznie dużo pyłu szło. Myślałem teraz czy by nie wykonać z nich szajby małej do szadkownicy do kapusty. Między innymi stąd to pytanie. Nie chce sobie napchać pyłu pod prowadnice supportu i w szybkim czasie zrobić z pryzmy łoża czegoś a'la pilnika.


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#5

Post napisał: grzes_rupinski1 » 13 paź 2014, 21:35

Jak masz emulgol to nie dopuść do dostania się tam wiórów robi się fioletowy i szybko sie psuje.
Co do wiórów to jak masz zgarniacze filcowe w dobrym stanie to naoliw przez otwory a łoże wyczyść do sucha i nic nie będzie tokarce. Bardziej szkodliwe od pyłu jest ziarno z papieru ściernego.
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 14 paź 2014, 16:02

Zgarniacze mam w stanie dobrym. Kupiłem kilka wkładek do butów wykonanych z czegoś chłonnego i powycinałem z nich zgarniacze. Sprawuje się dobrze toto. Pytam jednak czysto teoretycznie, nie mam zamiaru toczyć drewna na tokarce do metalu choćby nie wiem co. Dzięki wszystkim za wskazówki.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 14 paź 2014, 20:38

Ostatnio obrabiałem drewno egzotyczne na frezarce do metalu, nie zauważyłem, żeby jaskółki cierpiały na suchoty, odkurzacz przemysłowy i oliwiarka zrobiły swoje. :cool:
Może miękkie gatunki są bardziej olejożerne ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: GrafRamolo » 21 paź 2014, 00:08

Też obrabiałem egzotyki przez kilka dni, pył jednak wchodzi w panewki, potem je rozebrałem ale tragedi nie było. O łoże bym się w ogóle nie martwił, kup harmonijkę na nie a jak to jednorazowa sprawa to szmata.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 21 paź 2014, 00:25

witam.
ja to bym się w ogóle nie przejmował .
toczyłem dziesiątki godzin egzotyki ( palisander , mahoń , heban , itp ) i znaczenia to nie ma .
bo i niby dlaczego ?
wypije olej - wypije .
naoliwisz i będzie ok.
najwyżej wlezie w szpary i rysy - z olejem.
więc przewrotnie można napisać - i dobrze.
oczywiście otworki na smarowanie trzeba udrożnić .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Dmytro_student
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2020, 14:25

Re: toczenie drewna tokarką do metalu - wpływ na łoże

#10

Post napisał: Dmytro_student » 11 maja 2020, 14:39

Witam. Tak naprawde mam pracę magisterską na temat "Charakterystyka procesu toczenia drewna egzotycznego" czy mógł by Pan mi polecić literature w której mogą być wkazane parametry: Prędkośći obr.. Głębokośći toczenia, i t.p.?
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”