Tokarka rewolwerowa RH32

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
gustawo2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:21
Lokalizacja: Pomorze

Tokarka rewolwerowa RH32

#1

Post napisał: gustawo2 » 22 mar 2010, 14:36

Witam,

Jestem lamerem w temacie obrobki skrawaniem, ale mam zamiar nadrabiac zaleglosci. Pracowalem troche w czasach szkolnych na toarkach uniwersalnych. Nadarzyla sie okazja zakupu RH32 (wiekowa, ale pewnie lepsza od tych chinskich cudeniek za 2 kola). Zamierzam pracowac na niej raczej amatorsko, ale raczej w metalu. I tu moj zestaw pytan:

1. Czy tego typu tokarka znacznie rozni sie od uniwersalnej w sensie funkcjinalnosci?
2. Jak to jest z narzynaniem gwintow na RH32?
3. W tokarce uniwersalnej mamy konik, tutaj chyba nie. Czy to duzy problem, biorac pod uwage max. odleglosc od wrzeciona do glowicy rewolwerowej 350[mm]?
4. Rozumiem ze tutaj glowica rewolwerowa pelni jakby role supportu?

Mam nadzieje, ze moze ktos tego typu sprzetu uzywal i ma mniej mgliste pojecie niz ja. Dziekuję za odpowiedzi z gory, pozdrawiam.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 22 mar 2010, 16:27

Ja tam nie używałem ale jak kupiłeś rewolwerówkę z myślą że zastąpi ci uniwersalną to niewiem co napisac.
Z tego co widziałem rewolwerówki to one są do produkcji seryjnej i to też nie do wszystkich detali. do gwintowania są podobno jakies wzorniki, ale oczywiście można stosowac głowicę z narzynkami i gwintownikami.
Ceny rewolwerówek mówią same za siebie.
Jeśli chodzi o dokładnośc obróbki to też nie wydaje mi się żeby były dokładne.


Tomas128
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 27 lis 2008, 14:04
Lokalizacja: Strzelin

#3

Post napisał: Tomas128 » 22 mar 2010, 17:06

Wg. mnie RH32 w ogóle nie nadaje się do jednostkowego toczenia. Ma ona tylko głowicę pionową i to w osi poziomej, nie ma taka maszyna imaka czteronożowego. Co innego RV. Jest bardziej uniwersalna bo ma 2 suporty. Jeden rewolwerowy, a drugi z imakiem. RH-32 nie dla Ciebie.

[ Dodano: 2010-03-22, 17:08 ]
ale napisałem :) ....Ma ona tylko głowicę rewolwerową w osi poziomej.... :)


Autor tematu
gustawo2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:21
Lokalizacja: Pomorze

#4

Post napisał: gustawo2 » 22 mar 2010, 20:08

Hm, a być może korpus jest bliźniaczy z jakimś innym modelem - pewnie paredziesiąt lat temu modele były bardziej zbliżone. Może przełożenie paru zasadniczych detali spowoduje, iz stanie sie bardziej uniwersalna. Mogę ją mieć za małe pieniądze bardzo dobrze zachowaną, dlatego tak się zastanawiam nad tym zakupem.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#5

Post napisał: Mariuszczs » 22 mar 2010, 21:54

myślę że 1000 zł za to potem ci nikt nie da - a ty ile masz za nią zapłacic ?
przyjrzyj się tej tokarce - co można na nią założyc niby i gdzie ?


Autor tematu
gustawo2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:21
Lokalizacja: Pomorze

#6

Post napisał: gustawo2 » 23 mar 2010, 03:03

Wstepna cena to 1400, moze cos uda sie utargowac. Urzeklo mnie to, ze jest ona w bdb stanie. Moze rzeczywiscie lepiej rozejrzec sie za uniwersalna. Ogladalem fotki tej RV32. Korpus wyglada podobnie, jednak chyba nie ma sensu bawic sie w jakies przekladki itp. Rzeczywiscie wada RH32 jest tylko jedna os mocowania noza. Nie wiem do konca jak dziala ta cala glowica, czy mozna ja dowolnie obracac (moze mozna wlaczyc naped), czy ma jakies ustalone polozenia. Zamierzalem zaczac od jakiejs malej np. Hobbymat, TSA16, TSB16, ale pojawila sie RH32 i pomyslalem - po co kupowac zabawki jak mozna miec duzy kaliber za zblizone pieniadze. Tym bardziej, ze czasem moze cos wiekszego trzeba bedzie wystrugac.

To co ogladalem do tej pory bylo w nienajlepszej kondycji - wiadomo z przemyslu. Poza tym wolalbym, zeby bylo w miare blisko. Nie ma sensu wiezc tokarki za 3-4k przez Polske.

Widzialem wczoraj na Alledrogo sprzet CNC MAS SPN12 - http://www.allegro.pl/item960908884_tok ... 0_dtr.html - troche daleko, ale umiarkowanie cenowo. Wiadomo, ze w tym stanie nie nadaje sie do uzytku. Ciekawe, czy przerobka na sterowanie z LPT wchodzila by w gre, bo teraz, moze to i CNC - ale na jakies tasmy z dziurami. Uwazacie, ze taka zabawa ma sens dla amatorskiego zastosowania tokarki. Znam sie troche na elektronice, ale wnetrze tego cudenka moze zaskoczyc.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#7

Post napisał: Mariuszczs » 23 mar 2010, 12:44

Jak potrzebujesz tokarkę uniwersalną to czemu szukasz specjalistycznej ? Chcesz robic produkcję ? Wierzysz że rewolwerówką będzie w dobrym stanie ? ( pewnie ktoś pomalował i wygląda jak zadbana ) Wogóle czy tokarka produkcyjna będzie w dobrym stanie ? 5000 zł potem na remont to może byc za mało.

http://www.allegro.pl/item954548074_tok ... 4_rok.html

tu masz duży kalibel i podejrzewam że gośc ją puści za 2500 zł, może mniej. Trafiają się takie od 1500 zł i już możesz na nich zacząc robic. ( choc pewnie też do remontu ).
Nie ma szans kupic dobrej tokarki za małą kasę.
Chyba jest sporo na allegro jest TSB20 za ok 3kzł
albo ta:
http://www.allegro.pl/item953475074_tok ... sb_20.html


_PoleX_
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 16 paź 2016, 16:25
Lokalizacja: Olszyny

#8

Post napisał: _PoleX_ » 16 paź 2016, 16:30

Witam forumowiczów, podpinam się pod temat.

Poszukuję wszelkich informacji na temat tokarki RH32. Najlepiej DTR , instrukcja napraw, itp... lub jeśli odezwie się jakiś specjalista kto w swojej karierze na niej pracował to chętnie zadam kilka pytań.

Pozdrawiam !


_PoleX_
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 16 paź 2016, 16:25
Lokalizacja: Olszyny

#9

Post napisał: _PoleX_ » 18 paź 2016, 18:42

Witam, ponawiam prośbę. Z tego co udało mi się już znaleźć na temat maszyny to:

- fabrycznie obroty max 1500 1/min
- silnik 3kW
- obróbka max to Fi150x300
- gwinty z patronu, prowadnice płaskie bez pryzm
- przelot wrzeciona Fi32

i tyle .....

Zagadką dla mnie jest łożyskowanie wrzeciona...

Chciałbym aby ktoś kto ją zna lepiej wypowiedział się na temat rewolweru, jak wygląda jego obrót , jakie narzędzia można tam zamontować oraz jak wygląda zwykłe toczenie. Na zdjęciach widzę tylko oś Z , a zastanawiam się gdzie może być ruch w kierunku X.

Miły byłby też opis która dźwignia do czego służy.

Z góry dzięki !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”