SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#61

Post napisał: Bearing » 23 gru 2018, 17:24

Witam ponownie, dziękuję za pomoc, jednak już następnego dnia od awarii sprzęgło wróciło do formy :)
Okazało się, że się poluzowało. Jest tam taki przecięty pierścień ze śrubą, którym blokuje się regulację sprzęgła na gwincie, przez co troszkę się z tego gwintu odkręciło. Dokręciłem tą "regulację" punktakiem i młotkiem, skręciłem śrubkę blokującą i sprzęgło już się nie ślizga :)

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :)



Tagi:


haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#62

Post napisał: haski » 18 sty 2019, 09:09

witam koledzy zakupilem też taką maszyne ale elektryka jest w kompletnej rozsypce mam problem z hamulcem bo nie wiem jakim prądem jest sterowany może wiecie dzięki


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#63

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 13:07

Ja w pdf-ie mam schematy elektryczne do tej maszynki, kiedyś mi pomogły jak nie mogłem jej włączyć :) Może też Ci się przydadzą. Jeśli chcesz to podaj mi mail, to Ci wyślę


Tomek400
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2019, 23:22

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#64

Post napisał: Tomek400 » 20 sty 2019, 23:30

@Bearing Witam ja też posiadam taką tokarkę, mam problem z elektryką. Również prosiłbym o tego pdf-a.


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#65

Post napisał: Bearing » 21 sty 2019, 07:39

Podaj mi swój e-mail to wyślę bo tutaj załącznika się nie da dodać chyba


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#66

Post napisał: Bearing » 21 sty 2019, 19:56

Musisz słownie podać mi e-mail, bo za pomocą tego forum nie mam jak ci wysłać pliku a mail który do mnie dotarł to za pośrednictwem forum a nie bezpośrednio od Ciebie. Napisz do mnie prywatną wiadomość z pełną nazwą twojego maila :)


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#67

Post napisał: Bearing » 23 sty 2019, 18:46

Witam.
Odkąd mam tą tokake z której jestem baardzo zadowolony nie rozbierałem nigdy imaka nożowego, ale zawsze po oobracaniu go w lewo w celu wybrania kolejnego narzędzia i zakręcania go w prawo imak za każdym razem był pod innym kątem patrząc od góry, na oko zawsze ustawiałem jego kąt. Ale wiem że powinien blokować się równo. Krawędzią równolegle do osi X lub Z. Przy używaniu przecinaka stanowi to mały problem bo przecinając detal z kątem przystawienia ≠ 90 ° wychodzi to różnie. Rozebrałem go dziś i patrząc na niego od spodu zauważyłem dwa otwory - jeden większy z kulką, bolcem i sprężynką a drugi mniejszy i pusty.
Dołączam zdjęcie od góry z odkręconą "pokrywką w kształcie krzyża":
Obrazek
Na żółto zaznaczone jest miejsce gdzie na dole był otwór z kulką, bolcem i sprężynką i od góry ma śrubę gdzie można regulować wysokość tego bolca, jak dokręcę ją maksymalnie to kulka wystaje poza obrys imaka i nie da się wtedy go obrócić.
A miejsce czerwone było puste, nic tam nie znalazłem. Widocznie coś oryginalnie było ale już nie ma. Na sankach w miejscu gdzie ląduje imak są 4 otwory nieprzelotowe stożkowe, na dnie każdego z nich jest gwint wewnętrzny M8.
Czego brakuje mi w miejscu zaznaczonym na czerwono? Myślę, że jest to wałeczek ze stożkiem na spodzie który pasuje do stożków w otworach w sankach i on nadaje dobre pozycjonowanie imaka którego ja nie mam. W środku imaka jest również element który przy obrocie przeciwnie do wskazówek zegara podnosiłby coś czego mi tam w czerwonym miejscu brakuje.
Wymyśliłem sobie żeby dorobić wałeczek ze stożkiem na spodzie i sprężyną od góry a także z wystającym broczkiem z boku za który będzie ten wałeczek dźwigany do góry w celu zwolnienia "blokady" pozycji imaka.
Nie wiem czy dobrze kombinuje, może ktoś doradzi jak tutaj pomóc? Może rozbieraliście Imak w tej czy innej tokarce i moje wyobrażenia są trafne? :)

Pozdrawiam


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#68

Post napisał: Bearing » 03 mar 2019, 13:56

Witam serdecznie
Czy ma ktoś przy tej tokarce zegar do gwintów?
Planuję sobie dorobić, u mnie jest tylko tabliczka z boku suportu z cyframi i skokami gwintow.
Śruba pociągowa ma skok 12mm więc narazie wiem tylko tyle że gwinty 1; 1.5; 2 mogę nacinać załączając śrubę w dowolnym momencie, zgadza się ? Jednak przy innych przydałby się zegar. Potrzebuje parametrów koła zebatego i mile widziane pozostałe wymiary długości itp takiego zegara.
Pozdrawiam


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#69

Post napisał: Bearing » 06 mar 2019, 21:59

Witam ponownie, mam problem z SNB 400.
Wczoraj toczyłem sporo gwintów z noża na niewielkich obrotach, częste zmiany z lewych na prawe, nie czułem różnicy w pracy maszyny (starcie, hamowaniu).
Ale dzisiaj chciałem już na wyższych obrotach pracować nad innym detalem i nie było startu, napęd z silnika był prawidłowy, jednak nie przechodził dalej w przekładnie. Na dużych obrotach nie było mowy żeby startował, na małych jeszcze jako tako. Do tego zauważyłem po kilku próbach niewielki dym przy maszynie w okolicach tego elementu:
Obrazek
Uznałem to za kolejne elektrosprzęgło. Po załączeniu zasilania maszyny ściskał się w tym elemencie taki talerz stalowy a po wyłączeniu zasilania odskakiwał (zawsze słychać było ten odskok). Ten element ma również pierścień regulujący (oznaczony "1" na dalszych zdjęciach) którym manewrowałem troche i doszedłem do wniosku że ta część to hamulec, bo gdy ten pierścień był wykręcony na luźno, to maszyna bez najmniejszych problemów łapała obroty w całym zakresie ale nie hamowała a przy mocno skręconym pierścieniu (taki zastałem po zdjęciu pokrywy) maszyna nie chciała startować na dużych obrotach a na małych (200 1/min) startowała i mocno hamowała momentalnie. Wydaje mi się, że podczas pracy przy nacinaniu gwintów (lewe prawe obroty co chwilę) ten pierścień się dokręcił i to się przyczyniło do wytarcia tarczek sprzęgła ale to tylko moja teoria. Problem jest taki, że nie ma żadnej dobrej pozycji tego pierścienia bo albo dobrze startuje i licho hamuje albo nie chce wcale startować.
Co moglibyście mi podpowiedzieć czy to może być faktyczna przyczyna? Do wglądu dodaję fotografie z demontażu tego chyba hamulca:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc


Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: SNB 400 - Zakup tokarki rumuńskiej

#70

Post napisał: Bearing » 12 mar 2019, 21:30

Witam.
Problem już dawno rozwiązany, winny był tutaj przerwany przewód od stycznika prowadzący od albo do elektromagnesu hamulca :P
Hamulec przy okazji wyregulowałem i maszynka śmiga perfekt :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”